Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 3 NR 3:

Zaczytani, zasłuchani

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 3 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Dodatkowe lokalizacje: Biblioteka Kraków - Filia nr 9 ul. Dobrego Pasterza 6, Filia nr 10 al. 29 Listopada 59, Filia nr 11 ul. Bosaków 11, Filia nr 12 ul. Łąkowa 27, Filia nr 13 ul. M. Dzielskiego 2, Filia nr 14 ul. Ugorek 14, Filia nr 15 ul. Dobrego Pasterza 100

Opis projektu

Istnieje duże zapotrzebowanie na różne formy wydawnicze, ponieważ mieszkańcy Dzielnicy odzwierciedlają cały przekrój społeczny i różne zainteresowania. Nowości czytelnicze to coś, co zawsze jest poszukiwane przez mieszkańców, dlatego istnieje potrzeba zakupu nowości książkowych dla dorosłych i dzieci do wszystkich filii Biblioteki Kraków zlokalizowanych na terenie Dzielnicy III.
            Wśród czytelników korzystających z zasobów bibliotek są osoby starsze oraz mające problemy ze wzrokiem, dlatego warto zakupić książki z serii „Duże Litery”, które ułatwią czytanie i zaspokoją ich potrzeby czytelnicze. Dodatkową pomocą będą lupy powiększające oraz linijki optyczne. Wyposażenie to dostępne byłoby na miejscu w Filii nr 9, 10, 11, 12, 13, 14 oraz 15.
            Dodatkowo do Filii nr 9 i 10 zakupione zostaną audiobooki. Cieszą się one sporym zainteresowaniem Użytkowników, również tych z dysfunkcjami wzroku.
            Atrakcyjną formą, przyciągającą do bibliotek ludzi młodych, wychowywanych w kulturze obrazkowej będą komiksy, które zostaną zakupione do Filii nr 9, 11 oraz 15. 
            W ramach zadania zakupione zostaną również kody dostępu do platformy ebooków, które ułatwiają dostęp do literatury, pozwalają na korzystanie z niej w dowolnym miejscu i czasie.
            Książki i zabawki sensoryczne dla najmłodszych nie tylko uatrakcyjnią im czas spędzony w bibliotece, ale także przyczynią się do ich rozwoju psycho-fizycznego. Tego typu materiały zostaną zakupione do Filii nr 11 oraz 15.
            Biblioteka to nie tylko książki, ale i spotkania z ich autorami. Projekt umożliwiłby zorganizowanie kilku takich spotkań w Filii nr 14. 
            Projekt powstał na podstawie rozmów z mieszkańcami Dzielnicy i ma na celu zaspokojenie ich potrzeb.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ze względu na mnogość ofert wydawniczych i ograniczony budżet, biblioteki nie mogą pozwolić sobie na wystarczające uzupełnianie zbiorów. Każda grupa społeczna / wiekowa ma swoje szczególne potrzeby, w których zaspokojeniu powinna pomóc także biblioteka.
Dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego:

  • czytelnicy będą mieli większy dostęp do nowości wydawniczych (książek, audiobooków, ebooków),
  • biblioteka stanie się bardziej atrakcyjna, 
  • biblioteka stanie się miejscem spędzania wolnego czasu (zaopatrzona zostanie w książki i zabawki sensoryczne, zorganizowane zostaną spotkania autorskie),
  • wzrośnie czytelnictwo, zwłaszcza wśród osób w przedziale wiekowym od 13 do 24 lat, które będą mogły wypożyczyć nowości, a wśród nich komiksy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup nowości wydawniczych Zgodnie z procedurą zakupione zostaną nowości wydawnicze dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych (książki, audiobooki, książki z serii „Duże Litery”, komiksy) 64 500,00 PLN
Zakup kodów do platformy ebooków Zgodnie z procedurą zakupione zostaną kody dostępu do platformy ebooków 11 800,00 PLN
Zakup sprzętu optycznego Zgodnie z procedurą zakupione zostaną lupy do czytania (powiększenie 3x) oraz linijki powiększające - po 7 sztuk 500,00 PLN
Zakup książek i zabawek sensorycznych Zgodnie z procedurą zakupione zostaną książki oraz zabawki sensoryczne dla dzieci 2 500,00 PLN
Spotkania autorskie Organizacja spotkań autorskich z pisarzami 2 000,00 PLN
Oznakowanie Druk naklejek na zakupione zbiory, wyposażenie oraz plakatów promujących spotkania 700,00 PLN
82 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup nowości wydawniczych Zakup nowości wydawniczych (książek, komiksów, audiobooków, książek z serii „Duże Litery”) I-IV kwartał 2021 r.
Zakup kodów dostępu do platformy ebooków Zakup kodów dostępu II kwartał 2021 r.
Zakup sprzętu optycznego Zakup sprzętu optycznego (lup, linijek) I-II kwartał 2021 r.
Zakup książek i zabawek sensorycznych Zakup książek i zabawek sensorycznych I-IV kwartał 2021 r.
Spotkania autorskie Organizacja spotkań autorskich I-IV kwartał 2021 r.
Oznakowanie Druk naklejek i plakatów I-III kwartał 2021 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Promocja czytelnictwa wśród mieszkańców Dzielnicy, wyposażenie filii bibliotecznych w przyrządy ułatwiające czytanie seniorom, utworzenie kącików czytelniczych z zabawkami sensorycznymi dla dzieci.
powrót