Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 46:

Zielony i funkcjonalny plac Inwalidów!

Projekt odrzucony: W nawiązaniu do złożonego projektu do budżetu obywatelskiego BO.OM.46/20 „Zielony i funkcjonalny plac Inwalidów”, Zarząd Dróg Miasta Krakowa informuje, że w 2018r. opracowany został zamienny projekt zagospodarowania Plac Inwalidów wraz z pomnikiem Orła Białego dla którego uzyskano decyzję pozwolenia na budowę Nr 1066/6740.1/2018 z dnia 11.06.2018 r. oraz prawomocną (nadano rygor natychmiastowej wykonalności postanowieniem z dnia 13.06.2018r.). W tegorocznym budżecie miasta Krakowa oraz WPI-WPF brak jest zadania wobec czego brak jest również jego finansowania. Jednakże z uwagi na liczne kontrowersje w stosunku do zagospodarowania Placu Inwalidów, a także spotkań Projektantów z Mieszkańcami, Radnymi Miasta Krakowa oraz przedstawicielami Rady Dzielnicy V wypracowano z końcem 2019r. kompromisowe rozwiązania projektowe, które mogą satysfakcjonować wszystkie strony sporu o zagospodarowanie placu. W związku z powyższym mając na uwadze powyższe ustalenia tut. Zarząd zgodnie z procedurą planowania i monitorowania inwestycji złoży w tym roku wniosek o ponowne wprowadzenie do przyszłorocznego Budżetu Miasta Krakowa oraz WPF-WPI na lata następne zadania inwestycyjnego dotyczącego „Rewitalizacji Placu Inwalidów w Krakowie.” Zgodnie z regulaminem budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa (Uchwała RMK nr XXXV/903/20 z dnia 12.02.2020 roku) w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: zgodnie z §17 ust. 1 pkt. 4, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta, oraz zgodnie z §2 Realizacja projektów w ramach budżetu obywatelskiego odbywa się w cyklu jednorocznym na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: plac Inwalidów, Kraków (działki nr 742/2, 743/2, 742/4 obr 4 Krowodrza.

Opis projektu

Przywrócenie zaniedbanemu pl. Inwalidów funkcji reprezentacyjnej i komunikacyjnej będzie możliwe poprzez wykonanie następujących prac/zadań:
 
  1. remont płyty placu – położenie nowej kostki niefazowanej (dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i matek z wózkami) na całej płycie placu (około 600 m2), tak aby nie odróżniała się od wyremontowanego w 2019 roku pasa chodnika wzdłuż ulicy Królewskiej;
  2. założenie kwietnika na płycie placu wraz z elementami małej architektury w celu zwiększenia estetyki placu –projekt zakłada zaprojektowanie i założenie kwietnika (rabaty bylinowej, kompozycji traw ozdobnych) – około 80 -100 m2, najprawdopodobniej położonej w centralnym punkcie placu aby nie zakłócać ruchu pieszych. Ponadto wokół zieleńca planowane jest usadowienie 2-3 szt. ławek oraz 3 szt. koszy na śmieci. UWAGA! W przypadku konieczności wykonania projektu dla kwietnika, którego wykonanie będzie uniemożliwiało wykonanie całego zgłoszonego w BO projektu w trybie jednorocznym Wnioskodawca dopuszcza rezygnację z wykonania kwietnika/posadowienia małej architektury oraz pozostawienie w projekcie samego remontu płyty placu w zakresie ww. zadania;
  3. remont schodów położonych na pl. Inwalidów (około 70 m2) - prowadzących od strony parku Krakowskiego – wraz z montażem pochylni na schody dla osób korzystających z wózków dla niepełnosprawnych/dla dzieci w największym przewyższeniu schodów. UWAGA! W przypadku konieczności wykonania projektu dla pochylni, którego wykonanie będzie uniemożliwiało wykonanie całego zgłoszonego w BO projektu w trybie jednorocznym Wnioskodawca dopuszcza rezygnację z wykonania pochylni lub wprowadzenie innego rozwiązania technicznego;
  4. remont chodnika wzdłuż pl. Inwalidów (odcinek od skrzyżowania z alejami Trzech Wieszczów do końca płyty pl. Inwalidów – wzdłuż wejścia do parku Krakowskiego) - położenie nowej kostki niefazowanej (dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i matek z wózkami) na całej powierzchni chodnika (około 375 m2);
  5. remont alejki pomiędzy pl. Inwalidów do ulicy Lea (wzdłuż parku Krakowskiego) –położenie nowej nawierzchni asfaltowej (taka jest obecnie) – około 370 m2.
  6. montaż donic z kwiatami na stałe – na alejce u wylotu ulicy Lea (przy transformatorze i budce z hot-dogami) tak aby nie był możliwy dojazd samochodem przez całą alejkę do budek przy pl. Inwalidów – dojazd dla służb możliwy jest od strony placu Inwalidów (patrz foto)  
  7. rekultywacja terenu zielonego (około 3 000 m2) znajdującego się między pl. Inwalidów, wylotem ulicy Lea a ulicą Królewską na działce nr 742/3 obr. 4 Krowodrza przy absolutnym zachowaniu istniejącej roślinności i drzew. Rekultywacja ma polegać na: likwidacji przedeptów (posianie nowych trawników), odnowieniu całości terenu (posianie trawników, pielęgnacja istniejącej zieleni), oraz wzbogaceniu o dodatkowe nasadzenia odpowiednio dobranych roślin uzgodnionych z Wnioskodawcą. UWAGA! W przypadku konieczności wykonania projektu dla nowych nasadzeń, którego wykonanie będzie uniemożliwiało wykonanie całego zgłoszonego w BO projektu w trybie jednorocznym Wnioskodawca dopuszcza rezygnację z nowych nasadzeń – pozostawiając posianie nowych trawników lub wprowadzenie innego rozwiązania technicznego;
  8. remont chodników oraz miejsc parkingowych na odcinku pomiędzy końcem ulicy Lea a dojazdem do Królewskiej – położonego na działce nr 742/2 obr. 4 Krowodrza (wzdłuż działki nr 743/2 obr. 4 Krowodrza) tj. od zakrętu przy kinie Mikro do wyjazdu przy ulicy Królewskiej. Remont chodników (około 560 m2) położonych wydłuż kamienic przy pl. Inwalidów nr 3, 4 oraz narożnym budynku Królewska 2 (obie strony), które są w fatalnym stanie, i stanowią niewyremontowany wycinek pomiędzy nowymi chodnikami przy ul. Lea i ul. Królewskiej. Stanowią one również ciągi komunikacyjne z i do pl. Inwalidów, dlatego również wchodzą w zakres złożonego do BO projektu. Równie konieczny jest remont około 5 miejsc parkingowych położonych bezpośrednio przy chodniku wzdłuż zielonej działki nr 742/3 obr. 4 Krowodrza.
  9. poprawa bezpieczeństwa jadących kontrpasem rowerzystów od strony ulicy Królewskiej do parku Krakowskiego – jezdnią wzdłuż kamienic przy pl. Inwalidów nr 3, 4 oraz narożnym budynku Królewska 2 (odcinek od zakrętu za kinem Mikro i budką z hot-dogami do wyjazdu na ulicę Królewską. W ramach projektu konieczne będzie: oznaczenie kontrpasa na długości około 75 m (aktualnie oznaczone jest jedynie kilka metrów od ul. Królewskiej, montaż około 70 szt. odblaskowych wypustek typu „kocie oczka” wzdłuż kontrpasa oraz renowacja istniejącej wysepki bezpieczeństwa na zakręcie u wylotu ulicy Lea (nowe oznakowanie, wymiana zużytych elementów). Powyższe rozwiązanie wpłynie równie pozytywnie na zwiększenie bezpieczeństwa jadących z naprzeciwka kierowców, pozwalając uniknąć zderzenia z rowerzystą.
W przypadku przedstawienia przez UMK wyższych wycen ww. zadań, których suma przekraczałaby maksymalną kwotę przeznaczoną w Budżecie Obywatelskim m. Krakowa na rok 2020 tj. kwotę 1 280 000 zł na wykonanie zadania ogólnomiejskiego dopuszcza się rezygnację z części zadań lub ich pełnego zakresu realizacji, po ustaleniu zmian z Wnioskodawcą, tak aby projekt zmieścił się we wskazanej kwocie granicznej tj. 1 280 000 zł.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Leżący na granicy dzielnicy V Krowodrza i Dzielnicy I Stare Miasto plac Inwalidów, pomimo, że jest jedną z największych arterii komunikacyjnych i punktem przesiadkowym (skrzyżowanie alei Trzech Wieszczów z ulicą Królewską) od wielu lat jest bardzo zaniedbany, a płyta placu oraz chodniki do niego prowadzące są zniszczone, nierówne, pełne ubytków, co zagraża bezpieczeństwu tysięcy poruszających się tam pieszych. Ponadto chodniki te nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i matek z wózkami. Dlatego, plac Inwalidów wymaga pilnej rewitalizacji. Niestety dotychczasowe plany jego remontu nie przyniosły skutku i utknęły w miejscu ze względu na brak na ten cel funduszy w budżecie ZDMK oraz słuszne protesty mieszkańców związane z koniecznością zniszczenia otaczającego drzewostanu w przypadku realizacji zaproponowanego przez Urząd Miasta Krakowa kosztownego projektu, na którego i tak nie ma aktualnie środków i pewnie w najbliższym czasie nie będzie biorąc pod uwagę kryzys spowodowany epidemią koronowirusa. W związku z powyższym zasadnym jest przeprowadzenie remontu zgodnie z zakresem zaproponowanym przez Wnioskodawcę, tak, aby przywrócić pl. Inwalidów jego podstawowe funkcję - komunikacyjną, rekreacyjną i estetyczną z jednoczesnym zachowaniem całej zieleni, która znajduje się na jego terenie.
 
Na remoncie skorzystają nie tylko mieszkańcy pobliskich dzielnic Krowodrza i Stare Miasto, ale wszyscy mieszkańcy Krakowa (ok. 800 000 ludzi) oraz studenci, turyści i przyjezdni korzystający z tego punktu przesiadkowego, jakim niewątpliwie jest plac Inwalidów.
Efektem modernizacji przestrzeni będzie estetyczny i funkcjonalny plac Inwalidów pełniący swoją pierwotną rolę rekreacyjno – komunikacyjną dla mieszkańców i turystów, którzy codziennie korzystają z placu, jako miejsca spotkań lub jednego z głównych traktów komunikacyjnych miasta w drodze na spacer czy do pracy.
 
UWAGA! W przypadku, gdyby władze miasta przedstawiły projekt kompleksowej rewitalizacji placu Inwalidów obejmujący wymienione przez Wnioskodawcę zadania i powyższy projekt zyskałby akceptację Rady Dzielnicy V Krowodrza (w formie podjętej uchwały), mieszkańców (po przeprowadzonych konsultacjach) oraz Wnioskodawcy, a w budżecie miasta znalazłyby się środki na jego realizację to Wnioskodawca dopuszcza możliwość przeznaczenia kwoty na realizację ww. projektu złożonego do Budżetu Obywatelskiego na rzecz zaakceptowanego przez mieszkańców projektu kompleksowej rewitalizacji placu Inwalidów.
 
Autor projektu:
Marcin Grega
fb@MojaKrowodrza

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
zakup 3 szt. koszy na śmieci 3 szt. x 1 500 zł - cena maksymalna wskazana w cenniku BO 4 500,00 PLN
remont chodnika wzdłuż pl. Inwalidów powierzchnia około 375 m2 x 450 zł tj. średnia cena za remont 1 m² chodnika z kostki niefazowanej - wedle cennika BO to: 400 zł - 500 zł (w zależności od faktu, czy będą wybudowane dwa obrzeża czy obrzeże i krawężnik) 168 750,00 PLN
remont schodów na pl. Inwalidów powierzchnia około 70 m2 x 850 zł tj. średnia cena za remont 1 m² schodów - wedle cennika BO to: 800 zł - 900 zł 59 500,00 PLN
pochylnia na schodach przy pl. Inwalidów (wraz z projektem) cena pochylni wraz z projektem: 135 000 zł zgodnie ze średnią ceną wskazaną w cenniku BO (90 000 – 180 000 zł) 135 000,00 PLN
remont alejki pomiędzy pl. Inwalidów a ul. Lea powierzchnia około 370 m2 x 350 zł tj. średnia cena wskazaną w cenniku BO za remont 1 m² chodnika przy zastosowania nawierzchni asfaltowej: 300 zł - 400 zł (w zależności od faktu, czy będą wybudowane dwa obrzeża czy obrzeże i krawężnik) 129 500,00 PLN
założenie kwietnika na płycie placu powierzchnia około 100 m2 x 250 zł tj. średnia cena założenie kwietnika, rabaty bylinowej, kompozycji traw ozdobnych wedle cennika BO 25 000,00 PLN
projekt wykonania kwietnika cena wedle standardów cenowych ZZM 20 000,00 PLN
zakup 3 szt. ławek 3 szt. x 3 500 zł - cena maksymalna wskazana w cenniku BO 10 500,00 PLN
remont płyty pl. Inwalidów powierzchnia około 600 m2 x 450 zł tj. średnia cena za remont 1 m² chodnika z kostki niefazowanej - wedle cennika BO to: 400 zł - 500 zł (w zależności od faktu, czy będą wybudowane dwa obrzeża czy obrzeże i krawężnik) 270 000,00 PLN
remont chodników położonych wydłuż kamienic przy pl. Inwalidów nr 3, 4 oraz narożnym budynku Królewska 2 (obie strony), powierzchnia około 560 m2 x 450 zł tj. średnia cena za remont 1 m² chodnika z kostki niefazowanej - wedle cennika BO to: 400 zł - 500 zł (w zależności od faktu, czy będą wybudowane dwa obrzeża czy obrzeże i krawężnik) 252 000,00 PLN
remont 5 miejsc parkingowych położonych bezpośrednio przy chodniku wzdłuż zielonej działki nr 742/3 obr. 4 Krowodrza. 5 miejsc parkingowych x 1 000 zł - cena podana w cenniku BO za wykonanie remontu 1 miejsca parkingowego 5 000,00 PLN
wyznaczenie kontrapasa na długości około 75 m na jezdni wzdłuż kamienic przy pl. Inwalidów nr 3, 4 oraz narożnym budynku Królewska 2 (odcinek od zakrętu za kinem Mikro i budką z hot-dogami do wyjazdu na ulicę Królewską. powierzchnia około 75 m x 80 m2 - maksymalna cena za wyznaczenie kontrapasu + projekt organizacji ruchu według cennika BO to: 50-80 zł/m2(grubowarstwowo) 6 000,00 PLN
montaż około 70 szt. odblaskowych wypustek typu „kocie oczka” wzdłuż kontrpasa koszt 1 sz. "kociego oczka" - 40 zł, plus montaż 1 000 zł 3 800,00 PLN
renowacja istniejącej wysepki bezpieczeństwa na zakręcie u wylotu ulicy Lea (nowe oznakowanie, wymiana zużytych elementów). cena około 2 000 zł 2 000,00 PLN
montaż donic z kwiatami na stałe – na alejce u wylotu ulicy Lea (przy transformatorze i budce z hot-dogami) koszt zamontowania na stałe istniejących donic około 1 000 zł 1 000,00 PLN
rekultywacja terenu zielonego (około 3 000 m2) znajdującego się między pl. Inwalidów, wylotem ulicy Lea a ulicą Królewską na działce nr 742/3 obr. 4 Krowodrza powierzchnia około 3 000 m2 x 15 zł tj. średnia cena wskazana w cenniku BO za urządzenie trawnika: 10 zł - 20 zł/m2 45 000,00 PLN
dodatkowe nasadzenia odpowiednio dobranych roślin uzgodnionych na zielonym terenie przy pl. Inwalidów, działka nr 742/3 obr. 4 Krowodrza. kwota nasadzeń do wyczerpania limitu przeznaczonej kwoty: 80 000 zł 80 000,00 PLN
koszt ewentualnego projektu dot. nowych nasadzeń (jeśli konieczne) szacunkowy koszt projektu nasadzeń: 20 000 zł 20 000,00 PLN
1 237 550,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie inwestycji przygotowanie inwestycji (ewentualne prace projektowe, przeprowadzenie procedury wyłonienia wykonawców i inne prace przygotowawcze) pierwsze półrocze 2021
Realizacja inwestycji Prace remontowe i rekultywacyjne na pl. Inwalidów drugie półrocze 2021
Odbiór wykonanych prac odbiory techniczne listopad - grudzień 2021

Galeria

Załączniki

powrót