Projekt lokalny - 13
NR 14:
Ogród Podgórza - metamorfoza ulicy Rydlówka.
Projekt odrzucony:
Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek m.in. Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Wydział Skarbu Urzędu Miasta Krakowa, Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa. Wydział Skarbu przekazał opinię, iż działka nr. 97/2 obr P-30 (SĄSIEDZKI SKWER) objęta jest postępowaniem o stwierdzenia nabycia prawa użytkowania w trybie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych jako zagospodarowana pod Rodzinny Ogród Działkowy ,,Podgórze”. Dodatkowo w stosunku do działki nr 290/30 obr. P-30, na której w projekcie przewidziany byłby parking, Zarząd Dróg Miasta Krakowa wyraził negatywną opinię uzasadniając, że: ,,Szerokość terenu, na którym przewidziana jest lokalizacja miejsc postojowych od krawędzi nawierzchni asfaltowej do granicy pasa drogowego wynosi 3-4m. Szerokość ta pozwala na lokalizację miejsc postojowych do parkowania równoległego o wymiarach 2,5-6m, natomiast pozostająca szerokość, która waha się w przedziale 0,5 do 1,5m nie pozwala na lokalizację normatywnego chodnika. Ulica Rydlówka jest drogą publiczną kategorii gminnej. W przypadku budowy miejsc postojowych konieczne jest wykonanie normatywnego chodnika po zewnętrznej stronie planowanego parkingu celem powiązania z istniejącymi ciągami pieszymi i zapewnienie bezpieczeństwa pieszych i innych użytkowników ruchu. Zgodnie z ,,Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej” w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie minimalna szerokość chodnika wynosi 2m. Ponadto działki przyległe do pasa drogowego są działkami prywatnymi, w związku z tym lokalizacja chodnika na tych działkach jest niemożliwa”. Z uwagi na powyższy fakt wykluczono dwie części z projektu - SĄSIEDZKI SKWER oraz NIE TRAĆ CZASU NA PARKOWANIE oraz obniżono koszty realizacji całego zadania. Wnioskodawca nie wyraził zgody na modyfikacje projektu, pomimo poinformowania, iż brak wyrażenia zgody na modyfikacje projektu skutkował będzie negatywną oceną projektu. Zgodnie z zapisami uchwały nr XXXV/903/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa §17, W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta oraz 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności, jak także 7) które są planowane do realizacji na gruntach nie należących i nie pozostających we władaniu Miasta. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.
Edycja Budżet Obywatelski 2020
Projekt lokalny - 13
Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Ulica Rydlówka, kwartał Mateczny, dzielnica Podgórze
Opis projektu
MIEJSKI OGRÓD
Przekształcenie zieleńców pomiędzy ulicą Rydlówka, równoległym do niej chodnikiem oraz granicami działek prywatnych w odcinku od skrętu za pierwszym biurowcem Wadowicka 3, aż do skrzyżowania z aleją Gen. Skrzyneckiego.
Przy granicach działek prywatnych gęsty szpaler wysokich traw ozdobnych np. miskant, kolejno szpaler roślin średnich np. piwonie, przy chodniku zaś wieloletnie, niskie rośliny miododajne. Konkretny dobór roślin zostanie ustalony przez pracowników ZZM na etapie realizacji.
Pomiędzy chodnikiem i nawierzchnią ulicy, ze względów bezpieczeństwa brak traw wysokich, lecz obecne drewniane słupki.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Estetyka i funkcjonalność otoczenia w znaczącym stopniu wpływa na postrzeganie atrakcyjności przestrzeni w której żyjemy, a także buduje wysoką jakość tkanki miejskiej. Dobrze zaprojektowana szkoła ułatwia rozwój uczęszczających do niej dzieci, prawidłowo przewidziane szlaki komunikacyjne łączą ludzi i tworzą łańcuchy dostaw. Piękno zaś otaczającego nas terenu zachęca do większej aktywności poza domem oraz oddziałuje na aspekt metafizyczny ludzkiej egzystencji.
Przedstawiony projekt ma na celu wykorzystanie potencjału terenów zielonych, które obecnie nie prezentują jakiejkolwiek funkcji, będąc wyłącznie niemym świadkiem ludzkich transferów, każdego dnia pozostając niezauważane.
Odmieńmy to!
Świadome obudzenie tego potencjału poprzez wykorzystanie wieloletnich gatunków kwiatów sprawią, że zmienimy trwale tę przestrzeń na lepsze, dla nas teraz oraz dla tych, którzy przyjdą po nas w przyszłości.
Kosztorys Nazwa | Opis | Koszt |
Projket + realizacja | Realizacja zadania | 65 000,00 PLN |
| | 65 000,00 PLN |
Harmonogram działań Nazwa | Opis | Data |
Miejski ogród | Wykonanie nasadzeń | 2021 |
Galeria