Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 12 NR 9:

Park rzeczny Drwinka - ścieżka edukacyjna

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 12 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Drwinka Odcinek na istniejących przydeptach w parku od mostu na Podlesiu po Wielicką

Opis projektu

Tereny wzdłuż doliny Drwinki odbiegają od stereotypowego postrzegania miasta i nie są typowe dla dużej aglomeracji miejskiej. Mimo że teren znajduje się nieopodal wielkiego osiedla, próżno tutaj szukać asfaltowych alejek, miejskiej infrastruktury oraz przystrzyżonych trawników. Tutaj rządzi natura, a my nie chcemy tego zmieniać! Chcemy podzielić się z Wami tym bogactwem poprzez stworzenie ścieżki edukacyjnej.

Na wyznaczonej wśród zieleni trasie od mostu na Podlesiu do ul. Wielickiej pragniemy stworzyć przystanki z elementami edukacyjnymi, jak tablice informacyjne na których w ciekawy sposób opiszemy żyjące w Parku Drwinka płazy, gady, ssaki i ptaki oraz florę terenów podmokłych charakterystycznych dla lasów łęgowych. Mamy nadzieję, że taka forma edukacji skłoni Was do eksploracji tego terenu w poszanowaniu wartości przyrodniczej. Będziecie mieli możliwość odkrywania świata przyrody w pojedynkę lub całymi rodzinami, ucząc się i świetnie się przy tym bawiąc. Ścieżka ma być ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu w prawdziwej bliskości z „ dziką” naturą.

Stworzenie ścieżki będzie również okazją to zorganizowania spacerów edukacyjnych z przyrodnikami, którzy nie tylko pokażą Wam wszystkie osobliwości drwinkowych terenów, ale również przybliżą rolę ochrony naturalnych ekosystemów w życiu Mieszkańców miasta.

 

Cel

- stworzenie przystanków edukacyjnych przy pomocy ciekawych nośników informacji  również z wykorzystaniem kodów QR oraz kostek wiedzy,

- stworzenie wartościowych źródeł wiedzy na temat płazów, gadów, ssaków i ptaków oraz flory terenów podmokłych charakterystycznych dla lasów łęgowych,

- zwiększenie świadomości ekologicznej,

- nauka obcowania z „dziką” naturą,

- prowadzenie zajęć edukacyjnych w plenerze,

- możliwość spędzenia czasu na łonie natury w pojedynkę lub całymi rodzinami,

- relaks w naturze

UZASADNIENIE PROJEKTU

Park Rzeczny Drwinka to niezwykłe miejsce na mapie Krakowa  zachwycające bioróżnorodnością, pełniące funkcję korytarza ekologicznego, dom dla wielu owadów, ptaków, ssaków, płazów i gadów, obejmujący tereny  leśne i łąkowe wzdłuż meandrującej Drwinki.  Dzikie i piękne, będące w zasięgu od kilku do kilkunastu minut dla Mieszkańców miasta.

Jednak jak większość podobnych miejsc, teren ten  zagrożony jest niszczeniem siedlisk. Przeraża to tym bardziej, iż  coraz częściej docierają do nas ostrzeżenia ze strony świata nauki,  że pozbawiamy siebie i nasze dzieci możliwości spontanicznego obcowania  z naturą.  Opisany w literaturze „ zespół  deficytu natury” jest tego skutkiem i  ceną, jaką ludzkość płaci za odwrócenie się od przyrody: zmniejszone użycie zmysłów, niedobór uwagi, częstsze występowanie chorób psychicznych i fizycznych. Ten zespół występuje u pojedynczych osób, rodzin i całych społeczności (“Ostatnie dziecko lasu” Richard Louv )

Utwierdza nas to tylko w przekonaniu, że ścieżka edukacyjna wśród dzikiej przyrody Drwinki odpowiada na bolączki współczesnego człowieka, a szczególnie tego mieszkającego w dużej aglomeracji.  Zaproponowany przez nas sposób eksploracji terenu, daje możliwości edukacji ekologicznej,  by lęk przed dziką przyrodą można było zastąpić pasją i wiedzą potrzebną do ochrony środowiska naturalnego oraz by skłonić jak największą liczbę ludzi do wychodzenia z domu i spędzania wolnego czasu na łonie natury. Do relaksu w „dzikości”. To już jedno z ostatnich takich miejsc w Krakowie.

Projekt ścieżki edukacyjnej to jeden  z pomysłów Stowarzyszenia Drwinka działającego na rzecz  ochrony terenów wzdłuż doliny  Drwinki.  Naszym celem jest aktywizacja Mieszkańców do działania na rzecz wspólnego dobra, gdyż jesteśmy przekonani, że tylko razem możemy zrobić więcej. Przykładem naszych  działań są protesty przeciwko zabudowie parku, które doprowadziły do powstania planów zabezpieczających teren przed postępującą zabudową, petycja w obronie Parku Rzecznego Drwinka pod którą podpisało się ponad 5000 osób, coroczne akcje sprzątanie parku Drwinka oraz cieszące się bardzo dużym powodzeniem akcje  „Zielona przygoda”, „Powitanie wiosny”,  „Pełna miska dla urwiska” oraz „Pomóż ptakom przetrwać zimę”, czy bardzo popularna ptasia stołówka. Poprzez organizowanie spacerów edukacyjnych dla wszystkich grup wiekowych przyczyniamy się do pogłębienia wiedzy o przyrodzie parku oraz rozbudzania pasji obserwacji przyrodniczych. Dążymy do zabezpieczenia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego publicznie dostępnych terenów zielonych, byśmy wszyscy mogli cieszyć się lepszym zdrowiem, czystym powietrzem i bezpiecznymi miejscami rekreacji.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie projektu przyrodniczej ścieżki edukacyjnej 45 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót budowlanych 55 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie projektu przyrodniczej ścieżki edukacyjnej 2021
Realizacja wykonanie robót budowlanych 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada wykonanie ścieżki edukacyjnej w Parku Drwinka. Inwestycja uatrakcyjni przestrzeń parku, a dodatkowo będzie pełnić funkcje edukacyjno- wypoczynkowe co zachęci mieszkańców do spędzania czasu na łonie natury i integracji społecznej.
powrót