Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 51:

Jeż na swoim – stwarzamy dobre warunki dla jeży

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Projekt zakłada:
- Pozostawianie w parkach obszarów z bogatym podszyciem – utrzymywanie jak największej powierzchni zarośli i zakrzaczeń;
- Wyznaczanie  ekostref – obszarów, w których ograniczamy do minimum koszenie i które ze swojej natury są bogatsze w roślinność niż pozostałe miejsca w parkach oraz w miarę możliwości są oddalone od ciągów pieszych;
- Ustawienie w miejscach występowania jeży domków i tabliczek informacyjnych w ekostrefach i parkach gdzie odnotowano występowanie jeży( 20 domków wraz z tabliczkami informacyjnymi w wybranych lokalizacjach).

- Nawiązanie współpracy ze Stowarzyszeniem Zielone Grzegórzki, naukowcami (teriologami) oraz osobami zajmującymi się profesjonalnie pomocą dla zwierząt.


Istotnym jest, aby utworzone ekostrefy pozostały w swojej naturalnej postaci. Oznacza to ograniczenie do minimum (1 lub 2 na rok) koszeń oraz pozostawienie zrzuconych przez drzewa liści (nie grabić).
Jesienne grabienie liści na terenach zielonych nie sprzyja tworzeniu miejsc bytowania i pożywienia dla tych ssaków. Dlatego należy pomóc jeżom ustawiając bezpieczne i przytulne schronienia, czyli specjalne domki. Ustawiamy je w tzw. strefach dla jeży (wyznaczony obszar w parku). Nie będą tam grabione na zimę liście, a jeżowe domki otoczone zostaną swego rodzaju rusztowaniem z liści i gałęzi, które będą miały za zadanie chronić te sympatyczne ssaki przed drapieżnikami.
 

Jeże mierzą od kilku do blisko 40 cm, mają krótki ogonek, ważą do 2 kilogramów. Zaniepokojone lub przestraszone zwijają się w kolczastą kulkę i trzęsą się intensywnie, żeby dotkliwie poranić wroga. A jabłek nie lubią. Zdecydowanie wolą dietę mięsną, czyli ślimaki, dżdżownice jaszczurki, owady a nawet… węże!

Jeże to pożyteczne zwierzęta
Zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków.

Jeże Kochają wolność
Nie wolno ich więzić, przetrzymywać w zamknięciu, hodować, sprzedawać. To zwierzęta dzikie, które realizują swoje życiowe potrzeby na wolności.

Jeże zapadają w sen zimowy
W listopadzie jeże zapadają w stan hibernacji. W tym czasie ich serce bije tylko 20 razy na minutę, a nie jak normalnie 180 razy na minutę.

Podobne akcje przeprowadziła Warszawa, Gdańsk, Rybnik oraz Wiedeń.
Teraz pora na Kraków!

UZASADNIENIE PROJEKTU

Jeży jest coraz mniej
Śmiertelność jeży z roku na rok jest coraz większa. Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania i koszenia traw czy też od trucizn na gryzonie i ślimaki.

Jeże potrzebują schronienia na zimę
Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 st. C. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko.

Jeże potrzebują ludzkiej pomocy
Jeśli przed nadejściem zimy jeż waży mniej niż 700 gramów, to obudzi się w środku zimy i prawdopodobnie zginie. Chyba, że pomoże mu człowiek!

Pamiętajmy, że wszystkie gatunki jeży występujące w Polsce podlegają ochronie częściowej. Oznacza to m.in., iż w stosunku do jeża obowiązuje zakaz umyślnego płoszenia i niepokojenia.
Kochamy i akceptujemy je prawie wszyscy, chcemy im pomagać, ale żeby robić to dobrze i ich nie skrzywdzić powinniśmy lepiej poznać ich potrzeby życiowe i zwyczaje, dlatego proponujemy spotkania edukacyjne i wydanie materiałów informacyjno-edukacyjnych.


Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja analiza, zakup i montaż domków 10 000,00 PLN
10 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
realizacja zakup i montaż domków 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada wyznaczenie ekostref z montażem domków dla jeży. Inwestycja przyczyni się do poprawy bioróżnorodności środowiska oraz warunków życia jeży w mieście. Ponadto zwróci uwagę na potrzebę ochrony tych pożytecznych ssaków.
powrót