Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 95:

ALE!jazda–remont pierwszego odcinka Alei I. Daszyńskiego

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Odcinek od skrzyżowania ul. Metalowców z al. Daszyńskiego do skrzyżowania ul. ks. Gurgacza/al. Daszyńskiego/ul. W. Pola.

Opis projektu

Projekt dotyczy odcinka al. Ignacego Daszyńskiego pomiędzy skrzyżowaniem ul. Metalowców z al. Daszyńskiego, a skrzyżowaniem ul. ks. Gurgacza/al. Daszyńskiego/ul. W. Pola.
Stan techniczny jezdni jest bardzo zły na całej długości alei Ignacego Daszyńskiego, jednak z uwagi na maksymalną ilość środków, które mogą zostać jednorazowo przydzielone danemu projektowi w roku, obecny projekt zakłada gruntowny remont wybranego odcinka. Drugi odcinek, od skrzyżowania ul. ks. Gurgacza/al. Daszyńskiego/ul. W. Pola do skrzyżowania ul. ks. Blachnickiego/al. Daszyńskiego/ul. Masarskiej, będzie przedmiotem projektu kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego.
 
Projekt przewiduje remont nawierzchni jezdni poprzez likwidację powstałych na przestrzeni lat licznych kolein i zapadnięć oraz naprawę bezpiecznika (opaski). Należy również uwzględnić dostosowanie przejść wyniesionych do szerokości jezdni, tak aby nie stwarzały ryzyka potknięcia się pieszego lub utknięcia kół np. wózka dziecięcego lub inwalidzkiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Remont nawierzchni jezdni al. Daszyńskiego oraz naprawa bezpiecznika (opaski) wpłynie na polepszenie bezpieczeństwa.

 

 

Gromadząca się w zapadnięciach jezdni woda stwarza zagrożenie, wymuszając na kierujących spowolnienie jazdy oraz wykonywanie manewrów w celu ominięcia potencjalnego zagrożenia. Dodatkowo, na skutek przejazdu aut zalegająca woda przelewa się na zieleniec przylegający do jezdni. Woda wypłukuje i zanieczyszcza ziemię, czego skutkiem jest ciągłe niszczenie powierzchni trawiastej oraz ozdobnych krzewów i drzew.

 

Zły stan jezdni generuje zwiększenie zanieczyszczenia hałasem i spalinami, które są uciążliwe dla kilkuset mieszkańców al. I. Daszyńskiego oraz innych mieszkańców korzystających z rekreacyjnego charakteru środkowego pasa zieleni pomiędzy jezdniami. Aleja znajduje się w bliskim sąsiedztwie historycznego Rynku oraz Kazimierza i Podgórza. Powinna zatem spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i estetyki.
 
Autorki projektu: Małgorzata Kądziela, Julia Wilczyńska - była i obecna radna Dzielnicy II, rejon Alei Daszyńskiego.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Remont nawierzchni jezdni Naprawa opaski, naprawa podbudowy jezdni oraz ułożenie nowego asfaltu 1 280 000,00 PLN
1 280 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie remontu Naprawa opaski, naprawa podbudowy jezdni oraz ułożenie nowego asfaltu Między pierwszym, a trzecim kwartałem 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Dzięki wyremontowaniu wskazanego odcinka drogi poprawi się bezpieczeństwo oraz komfort poruszających się samochodami, rowerami i pieszych po ulicy Daszyńskiego.
powrót