Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 6 NR 16:

Tak! dla Parku przy Forcie w Bronowicach

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 6 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ulica Złoty Róg i Rodakowskiego

Opis projektu

U zbiegu ulicy Złoty Róg i Rodakowskiego zlokalizowany jest teren powojskowy, aktualnie ogólnodostępny. Mieszkańcy chętnie z niego korzystają. Jednak koniecznym jest, aby na tym terenie wykonać niezbędne prace tj. uporządkować i wyrównać teren, uzupełnić małą architekturę, zamontować urządzenia do outdoor fitness i nasadzić roślinność tak, żeby móc tu odpoczywać bez przeszkód.
 
Park przy Forcie w Bronowicach dla nas mieszkańców ma ogromne znaczenie wobec faktu, iż w okolicy nie ma żadnych tego rodzaju miejsc do odpoczynku, rekreacji i zabawy dla dzieci.
 
Myśl przewodnia.
Teren przy Forcie Bronowice jest obecnie miejscem naturalnym, pełnym drzew i dziko rosnących kwiatów. Intencją tego projektu jest pozostawienie tej przestrzeni otwartej, w której jest miejsce zarówno dla małych dzieci, czworonogów, ludzi chcących poćwiczyć na wolnym powietrzu, pograć w badmintona czy poleżeć na leżaku, hamaku lub kocu.
 
W ramach projektu budżetu obywatelskiego planuje się wykonać inwentaryzację i gospodarkę drzewostanem, na podstawie której zostanie uporządkowana zieleń. Stworzona zostanie również koncepcja całego parku. Planowane jest także uporządkowanie terenu, usunięcie betonowych ścianek, hydrantów, pozostałości latarni, czy prowizorycznych studni. Niezbędne jest określenie, czy te elementy można usunąć lub jak ewentualnie je zabezpieczyć. Całość byłaby wstępem do prac wykonanych w ramach tego projektu, jak i jego kontynuacji w przyszłości.
Na terenie znajduje się sporo gruzu i odpadków po znajdujących się tam kiedyś budynkach. Należałoby je usunąć, teren wyrównać i uzupełnić trawą, czy nowymi nasadzeniami.
 
Po oczyszczaniu terenu planuje się uzupełnić tę przestrzeń o elementy małej architektury, ławki, hamaki, leżaki, urządzenia siłowe, budki na książki, by stworzyć okolicznym mieszkańcom miejsce do wypoczynku i sąsiedzkiej integracji. W miarę możliwości finansowych pojawią się także nowe nasadzenia zieleni.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Kilka lat temu teren przy Forcie Bronowice został udostępniony mieszkańcom. Zupełny brak jest tego rodzaju miejsc do odpoczynku, rekreacji, sportu, zabawy dla dzieci w bliższej i dalszej przestrzeni publicznej.
Zapotrzebowanie mieszkańców jest bardzo duże, wobec faktu iż bloki z lat 60 są pozbawione całkowicie terenów zielonych, placów zabaw, miejsc do odpoczynku nawet "przysłowiowej ławeczki". Teren ten ma olbrzymi potencjał, by stać się miejscem sąsiedzkiej integracji. Ten projekt ma mu to umożliwić i być kolejnym dużym krokiem dla powstania tu parku z prawdziwego zdarzenia.
 
Projekt powstał z połączenia z projektem nr 34 - Krok do Parku Bronowice oraz nr 28 - Oświetlony i bezpieczny Park Bronowicki

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja Realizacja wszystkich prac zawartych w projekcie 382 680,00 PLN
382 680,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Prace przygotowawcze Uporządkowanie terenu, inwentaryzacja zieleni, projekt koncepcyjny I połowa 2021
Zagospodarowanie terenu Montaż elementów małej architektury, nasadzenia zieleni II połowa 2021
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada wybudowanie parku. Inwestycja przyczyni się do poprawy estetyki terenu oraz stworzy atrakcyjną przestrzeń umożliwiającą mieszkańcom aktywne spędzanie czasu i integrację społeczną.
powrót