Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 127:

Żeglowanie w nowych czasach-dla młodych krakowian

Projekt odrzucony: Projekt zakłada naukę żeglowania w nowych czasach – czyli optymistyczne kursy dla krakowian w klasie II SP i żeglowanie jachtami załogowymi w klasie VII SP. Projekt obejmuje pokonanie strachu przed wodą i nauczenie się żaglowania najpierw z pomocą VR oraz na jachtach na wodzie. Miejscem realizacji zadania wskazanym przez Wnioskodawcę są tereny, na których działają już żeglarskie kluby sportowe, które mają możliwość uzyskania dotacji w ramach konkursu projektów ogłaszanego na podstawie ustawy o sporcie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. W ramach ww. konkursu osoby prawne prowadzące działalność sportową na obszarze Gminy Miejskiej Kraków, niedziałające w celu osiągnięcia zysku i niezaliczane do sektora finansów publicznych, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe obejmujące m. in. organizacje zajęć sportowo - rekreacyjnych. Szczegółowe informacje dotyczące konkursów znajdują się na stronie: https://www.bip.krakow.pl/?sub_dok_id=20218 Ponadto, Wnioskodawca na etapie zgłaszania projektu do Budżetu Obywatelskiego, nie powinien wskazywać bezpośredniego realizatora proponowanego zadania. Dane, określające konkretnego Wykonawcę zadania w zgłoszonym projekcie wykraczają poza zakres informacji niezbędnych do złożenia projektu (Regulamin BO Rozdział 3 § 10 ust. 1). Realizator projektu jest wyłaniany w procesie wyboru wykonawcy przez właściwą komórkę organizacyjną UMK, na podstawie zapytania ofertowego skierowanego do podmiotów, których działalność statutowa pozwala na realizację tego typu przedsięwzięć.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Zalew Bagry Wielkie i rzeka Wisła - Klub Żeglarski Horn Kraków, przystań ul. Kozia 22; Klub Narciarski Lider, przystań AZS kraków, ul. Bagrowa YKP Kraków, przystań w Mogile; Harcerski Klub Żeglarski SWAT przystań AZS Kraków, ul. Bagrowa; Hufiec Kraków Podgórze przystań AZS Kraków, ul. Bagrowa

Dodatkowe lokalizacje: kluby żeglarskie w Krakowie zajmujące się sportem dzieci i młodzieży - Klub Żeglarski Horn Kraków, przystań ul. Kozia 22; Klub Narciarski Lider, przystań AZS kraków, ul. Bagrowa YKP Kraków, przystań w Mogile; Harcerski Klub Żeglarski SWAT przystań AZS Kraków, ul. Bagrowa; Hufiec Kraków Podgórze przystań AZS Kraków, ul. Bagrowa;

Opis projektu

"Jesteśmy jak żeglarze, którzy muszą swój żaglowiec przebudować na otwartym morzu, a nie mogą go nigdy położyć w doku i zbudować od nowa z najlepszych części". Otto Neurath, austriacki filozof, socjolog i ekonomista.
 „Żeglarstwo to jedna z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej wymagających dyscyplin sportowych. Uczy odpowiedzialności, samodyscypliny, pokory wobec natury i umiejętności przewidywania, szybkiego reagowania i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W młodych ludziach kształtuje charakter i siłę ducha. Dlatego zachęcam dzieci i młodzież: przychodźcie do Hornu i żeglujcie – trenujcie i startujcie w regatach, a doświadczycie wspaniałej przygody. Łapcie wiatr w żagle na wodzie i w życiu.” – Mateusz Kusznierewicz
Kiedy nauczysz się myślenia i działania jako żeglarz, który wypływając musi uwzględnić wiele niewiadomych wynikających ze zmian pogodowych choćby, który musi się skupić na środku jeziora i powrócić do brzegu, musi umieć współpracować, wykonywać polecenia albo rządzić zespołem zależnie od roli, jaką w nim pełni, bo to przyroda daje „wypłatę” i nie uwzględnia Twoich humorów – to wtedy potrafisz skutecznie ogarnąć każde zadanie w życiu. Przykładów jest wiele: wspomniany wyżej Mateusz Kusznierewicz, Piotr Ogrodnik sześciokrotny medalista mistrzostw świata, wychowanek Hornu, który dziś „po mistrzowsku” realizuje się w życiu jako  ratownik medyczny w angielskich służbach medycznych na I linii „frontu”.
Żeglarstwo w proponowanej formule może być zarówno nabyciem konkretnych nowych umiejętności, szkołą charakteru jak i propozycją spędzania czasu w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. To wykorzystanie potencjału wodnego i żeglarskiego Krakowa do kształtowania charakterów młodych ludzi poprzez kontakt z przyrodą i żeglarstwo. Wielu Polaków doświadczyło tego procesu. Na topie jest jednak najlepszy polski żeglarz sportowiec, posiadacz dwóch medali olimpijskich (złotego z Atlanty i brązowego z Aten) ciągle będący na topie sportowym – aktualny mistrz świata w klasie Star – Mateusz Kusznierewicz, którego poprosiliśmy o opiekę mistrzowską nad tym działaniem głównie dlatego, że ma znakomity kontakt z młodymi ludźmi i zwyczajnie może zaimponować (być po prostu idolem). Sam program polega na  zrealizowaniu dla każdego uczestnika cyklu 10 godzin zajęć czyli  5 wizyt na przystani na 2 godzinny moduł edukacyjny. Przy rozpoczęciu zajęć w dniu 7 kwietnia 2021 roku  działanie I etapu powinno trwać do 18 czerwca 2020 roku. Wtedy każda grupa czyli każdy uczestnik ma zagwarantowaną możliwość wzięcia udziału w swoich planowanych pięciu trzygodzinnych modułach zajęciowych.  Zastosowanie techniki virtual reality podczas pierwszych zajęć pozwoli znacząco skrócić czas oswajania się z wodą, łódką i pierwszymi krokami na niej, szybciej poznać i zaakceptować nową dla niego, rzeczywistość na łódce. Ten etap w konsekwencji, spowoduje usprawnienie procesu uczenia na tyle, by mówić o nauczeniu podstawowych umiejętności żeglowania optimistem – w przypadku dzieci – uczestników  z klasy II szkoły podstawowej – w proponowanym okresie nauczania. Okres szkolenia kończy się uzyskaniem „certyfikatu nabycia umiejętności żeglowania na Optymiście” - w przypadku II klasy oraz sprawdzenia się i uzyskania tytułu "wykwalifikowany załogant".
Przykładowy harmonogram zajęć
I grupa  9.00 – 11.00;
II grupa 11.30 – 13.30
Pn X 12.04 17.04 26.04 10.05 17.05
Wt x 13.04 18.04 27.04 04.05 18.05
Śr 7.04 14.04 21.04 28.04 05.05 x
Czw 8.04 15.04 22.04 29.04 6.05 x
pt 9.04 16.04 23.04 30.04 7.05 x

I grupa  9.00 – 12.00;
II grupa 12.30 – 15.30
Pn   24.05 31.05 07.06 14.06 16.06
Wt   25.05 01.06 08.06 15.06 17.06
Śr 12.05 19.05 26.05 01.06 09.06 X
Czw 13.05 20.05 27.05 02.06 10.06 X
pt 14.05 21.05 28.05 03.06 11.06 X

Identyczne działanie jest przewidziane na jesień począwszy od pierwszego tygodnia września dla nowej drugiej klasy. Jest to w zamyśle inspiracja do poznania nowego obszaru w życiu, do wdrażania się do aktywności fizycznej.
Jachty wybrane do realizacji tej części przedsięwzięcia to optymisty - sprawdzone na świecie, pewne w nauczaniu żeglowania dzieci. Wybrane dlatego również, że i w klubach krakowskich KŻ Horn Kraków; KN Lider Kraków; YKP Kraków jest wystarczająco duża ich ilość do realizowania programu na jednakowych zasadach w przewidzianym dla projektu czasie oraz odpowiednia baza szkoleniowców. Ponadto Klub Żeglarski Horn Kraków od lat uczestniczy w tego typu programach edukacyjnych, realizowanych przez Polski Związek Żeglarski i Ministerstwo Sportu dla 100 małych uczestników znanych jako energasailing, polsailing czy wcześniej nivea błękitne żagle. Klub Żeglarski Horn Kraków będzie korzystać także – jak opisano wyżej - z nowego narzędzia usprawniającego proces oswajania się z żeglarstwem, wykonanego w technologii wirtualnej rzeczywistości, zabawy komputerowej, które pozwala sprawnie oswajać lęk przed wodą – i bawić się przy tym dobrze.
Drugie, bliźniacze działanie adresowane jest do uczniów klasy VII SP z tą jednak różnicą, że szkolenie odbywałoby się na jachtach większych, 6-osobowych.  I tutaj kluby działające w Krakowie dysponują odpowiednią bazą sprzętową oraz kwalifikowaną kadrą szkoleniową i wystarczającą ilością środków bezpieczeństwa w postaci kamizelek asekuracyjnych oraz pontonów zabezpieczających i zaplecze do stosowania programu VR. Ponadto wszystkie kluby realizujące zadanie powinny mieć minimum 15-letnie doświadczenie w sportowym szkoleniu żeglarskim dzieci i młodzieży potwierdzone stosownym certyfikatem PZŻ.
Nabór do programu można zrealizować z pomocą Wydziału Sportu UMK przy współpracy szkolnego kanału edukacyjnego.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Korzyści dla społeczności krakowian:
1. udział w solidnym kształtowaniu charakteru młodszego pokolenia jako dorastanie przez żeglowanie, które wyrabia siłę ducha, charakter, sprawność w działaniu wynikającą ze specyfiki żeglarstwa, szczególnie tę w trudnych sytuacjach.
2. poznanie nowej możliwości uprawiania sportu, rekreacji w bliskim kontakcie z przyrodą.
3. wykorzystanie  naturalnej możliwości, jaką daje lokalizacja Bagrów w geograficznym centrum Krakowa, będąc jednocześnie namiastka przyrody i czystości Mazur w  Centrum Naszego Miasta.
4. działanie nowe na taką skalę - umożliwiające zaprzyjaźnienie się dzieciom z żeglarstwem, przy wykorzystaniu możliwości i potencjału krakowskich klubów żeglarskich.
5. stworzenie możliwości poznawania, korzystania, uczenie się poszanowania środowiska naturalnego

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
zajęcia żeglarskie dla VII klasy SP - program jachty turystyczne w tym zajęcia z użyciem platformy VR 3000 dzieci x 200 zł/dziecko tj. 20zł/godz/osoba x 10 godz.=200 zł. dziecko tj 5 spotkań x 2 godz. x 20 zl. 600 000,00 PLN
przygotowanie programu szkoleniowego i potrzebnych narzędzi do szkolenia (filmiki, liny...) do programu jachty turystyczne nakręcenie 10 filmików szkoleniowych 28 000,00 PLN
szkolenie unifikacyjne instruktorów do programu jachty turystyczne szkolenie 20 instruktorów do obsługi programu optimist 2 dni szkolenia x 20 osób x 250 zł/dzień/osobę 10 000,00 PLN
przygotowanie plakatów do promocji działania 2 rodzaje plakatów do elektronicznego rozsyłania 1 800,00 PLN
zajęcia żeglarskie dla II klasy SP - program optimist w tym zajęcia z użyciem platformy VR 3000 dzieci x 200 zł/dziecko tj. 20zł/godz/osoba x 10 godz.=200 zł. dziecko tj 5 spotkań x 2 godz. x 20 zl. 600 000,00 PLN
przygotowanie programu szkoleniowego i potrzebnych narzędzi do szkolenia (filmiki, liny...) do programu optimist nakręcenie 10 filmików szkoleniowych 30 000,00 PLN
szkolenie unifikacyjne instruktorów do programu optimist szkolenie 20 instruktorów do obsługi programu optimist 2 dni szkolenia x 20 osób x 250 zł/dzień/osobę 10 000,00 PLN
1 279 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
przygotowanie naboru do działania przeprowadzenie do 15 lutego 2021
rekrutacja szkół do programu rekrutacja klas oraz osobowa podstawowa i uzupełniająca 1-21.03.2021
promocja projektu promocja w sieci i przy pomocy portali społecznościowych wszystkich zaangażowanych organizacji przez cały czas trwania projektu
realizacja planowanych działań realizacja planowanych działań we wszystkich miejscach przewidzianych w projekcie 01 kwietnia - 30 października 2021
podsumowanie i promocja rezultatów projektu publikacje prasowe, w sieci, na stronach internetowych organizacji uczestniczących w działaniach pażdziernik - grudzień 2021

Galeria

powrót