Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 4 NR 21:

nie Niebieskie nie Czerwone, a ZIELONE

Projekt odrzucony: Z informacji uzyskanych z Wydziału Skarbu Miasta UMK, działki nr 608 i 167/14 objęte są postępowaniami o zwrot w trybie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Aktualnie sprawy prowadzone są przez Starostę Krakowskiego. W związku z powyższym, status prawny przedmiotowych działek jest niejasny i istnieje uzasadnione ryzyko utraty działek przez Gminę Miejską Kraków. Zgodnie z Regulaminem budżetu obywatelskiego w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności oraz które są planowane do realizacji na gruntach nie należących i nie pozostających we władaniu Miasta. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 4 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Rusznikarska 16

Dodatkowe lokalizacje: Krowoderskich Zuchów 23

Opis projektu



Zieleń w postaci krzewów kolczastych, kolorowo kwitnących jako fizyczna bariera przeciw graffiti. Szeroki pas, gęstych nasadzeń tworzyłby ochronę newralgicznych elewacji budynków wzdłuż Rusznikarska-Deptak.
 
Osiedle Krowodrza Górka, którego cała koncepcja urbanistyczna została zaprojektowana pod koniec lat 70 przez Mieczysława Turskiego jest założeniem, w którym centralna oś (patrz grafika) dzisiejsza Rusznikarska-Deptak, jest skierowana w kierunku południowym wprost na Kościół Mariacki. Niestety, dzisiaj na ścianach budynków, wśród tej osi, szpecą BAZGROŁY.

 
Nasadzenie roślin kolczastych, przed elewacjami bezpośrednio graniczącymi z  Rusznikarska-Deptak będzie naturalnie, w sposób fizyczny chronić elewacje przed bazgrołami. Również zieleń (róża  dzika i pomarszczona,  głogi, rokitnik, pigwowiec,  niektóre  irgi,)  i jej różne okresy kwitnienia dodadzą uroku temu miejscu i skłonią do spędzania czasu, czy to podczas spacerów, czy zabawy dzieci.
 
grafika, jak i informacje o założeniu urbanistycznym pochodzi z nieistniejącej już strony Krakowskiego SARP-u http://www.sarp.krakow.pl/sd/om/index.html
 


Projekt nasadzeń zlokalizowanych przed szczytowymi fasadami od alei Rusznikarska-deptak budynków Rusznikarska 16 oraz Krowoderskich Zuchów 23 tworzyłby przestrzeń buforową w znacznym stopniu  utrudniając akty wandalizmu na elewacjach tych budynków. Nasadzenia przed elewacjami budynków, w bliskiej odległości od elewacji uniemożliwiałby łatwy dostęp do ścian budynków, a tym samym utrudniałby czas wykonania nielegalnego graffiti. Aby tak się stało nasadzenia powinny być gęste, z dużych roślin o wysokości od pasa w górę. Rośliny, które najlepiej sprawdziłby się do takiego zadania ze względu na swoją wytrzymałość, jak również posiadanie kolców to: róża  dzika i pomarszczona,  głogi, rokitnik, pigwowiec,  niektóre  irgi, berberys. Kompozycja kwiatowa i kształt linii frontowej nasadzenia powinien być skonsultowany z mieszkańcami, w celu rozwoju percypowania mieszkańców w podejmowaniu decyzji, uczeniu odpowiedzialności za przestrzeń, która ich otacza oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Ważne jest, żeby pas nasadzeń był szeroki.
 
Przyjęte przeze mnie założenia:
Długość elewacji 11 m
Szerokość nasadzenia 3-4 m
Rosliny: róża  dzika i pomarszczona,  głogi, rokitnik, pigwowiec,  niektóre  irgi, berberys
Wielkość roślin: wysokość od pasa do klatki piersiowej
Gęstość nasadzeń co 0,5m 
7 rzędów po  23 rośliny = 161 roślin 
Możliwe kształty nasadzeń proponowane na grafice poniżej: 

UZASADNIENIE PROJEKTU


Wzdłuż alei Rusznikarska-Deptak notorycznie dochodzi do niszczenia elewacji budynków. Często w takich sytuacjach monitoring, tylko ewentualnie pomaga w uchwyceniu sprawców. Nie wpływa to jednak na zaprzestanie działań niszczenia mienia o czym świadczą liczne warstwy farby widocznych po wielokrotnym malowaniu ścian tych budynków.. Rusznikarska-Deptak jest centralnym miejscem osiedla Krowodrza Górka, jest ważnym miejscem nie tylko ze względu na swój centralny charakter, ale również na komunikację pieszą i reprezentację osiedla. Bawią się tam dzieci, mieszkańcy wychodzą na spacery i codziennie muszą widzieć nieestetyczne napisy na ścianach, które pomimo interwencji i regularnego usuwania pojawiają się ponownie. Obecność bazgrołów jest również niewychowawcze wobec dzieci i młodzieży, która licznie zamieszkuje ten obszar. Dodatkowo w bezpośrednim pobliżu jest przedszkole nr 138 i szkoła podstawowa numer 2.  Dlatego tak ważne jest zadbanie o tą przestrzeń. W związku z powyższym powstał pomysł na zasadzenie gęstego pasa zieleni o szerokości min 3m ,przy elewacji budynku. Taka kompozycja z krzewów kolczastych będzie stanowić fizyczną barierę i zniechęcać i utrudniać akty wandalizmu. Nie uniemożliwi napraw elewacji, które będa mogłby być wykonane z wysięgnika. Podczas kwitnienia roślin, kolorowe kwiaty umilą mieszkańcom i odwiedzającym spędzanie czasu na alei Rusznikarska-Deptak. W okresie owocowania również stanowiłyby pokarm dla ptaków. Cały projekt miałby więc też znaczenie edukacyjne.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup Roślin 161 szt roślin x 2 miejsca x 50 zł 16 100,00 PLN
Nasadzenia roślin 161 szt roślin x 2 miejsca x 30 zł 9 660,00 PLN
25 760,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Ustalenia kompozycji ustalenie kompozycji z mieszkańcami oraz podjęcie próby ustalenia z zarządcami budynków Rusznikarska 16 oraz Krowoderskich Zuchów 23 wspólnego terminu zamalowania ewentualnych bazgrołów i nasadzeń styczeń - luty 2021
Realizacja nasadzeń nasadzenia roślin “na raz” według kompromisu odnośnie pory nasadzeń wybranych roślin. wiosna 2021
pielęgnacja lato-jesień 2021

Galeria

powrót