Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 14:

Psacernik

Projekt odrzucony: Wniosek zaopiniowany negatywnie w oparciu o §1 Regulaminu budżetu obywatelskiego "ze środków budżetu obywatelskiego finansowane są projekty zgłaszane przez mieszkańców, należące do zadań własnych gminy lub zadań własnych powiatu, z zastrzeżeniem § 17 ust. 1. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: pkt. 4 które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta - pkt. 6 które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności". Projekt zakłada wykonanie alejek po obu stronach torów tramwajowych w miejscach tzw. przedeptów na ul. Dietla na długości jednego przystanku tramwajowego (odcinek od ul. Stradomska do ul. Orzeszkowej) wraz z ustawieniem ławek i koszy na psie odchody. Dla w/w projektu Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał negatywną opinię, z której wynika, że Planty Dietlowskie są cenne i charakterystyczne dla miasta Krakowa, a w wyniku przemian były już wielokrotnie zmieniane, zieleń została wyparta przez miejska infrastrukturę. Dlatego należy ograniczyć wprowadzanie na tym terenie nowych elementów takich jak psacernik. Ponadto wskazana w projekcie lokalizacja znajduje się na terenie układu urbanistycznego oraz zespołu zabudowy Kazimierza, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-1273/M, decyzją z 18.07.2011 roku. Zaopiniowanie przedmiotowego projektu znajduje się w kompetencjach Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na podstawie Porozumienia zawartego pomiędzy Wojewodą Małopolskim a Gminą Miejską Kraków z dnia 11 maja 2010 roku, w sprawie powierzenia prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2010 r oraz z 2013 r.)

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 1 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Od ul. Stradom wzdłuż ul. Dietla do ul.Orzeszkowej

Dodatkowe lokalizacje:

Opis projektu

Ścieżka wydeptana przez "psiarzy" wzdłuż ul. Dietla od ul. Stradom do ul. Orzeszkowej istnieje od niepamiętnych czasów.Biegnie po obu stronach torów tramwajowych oddzielona od nich mocno przerzedzonym ligustrowym żywopłotem i metalowymi barierkami. Korzystają z niej głównie starsi mieszkańcy tej części Kazimierza, ale lubią nią chodzić ci, którzy mieszkają w połowie tego przystanku. Wydeptana ludzkimi stopami, przez kilka miesięcy w roku zmienia się w niebezpiecznie śliski bagnisty tor przeszkód. Użytkownicy wydeptują coraz szerszy teren omijając grząskie fragmenty dróżki.Kilka lat temu postawiono tu jeden kosz na psie odchody niejako legitymując ścieżkę i przyznając jej status "psacerownika". Projekt zakłada położenie nowej ścieżki, po obu stronach torów tramwajowych, piaskowo-żwirowej na wzór tych w parku Krakowskim, która stałaby się bezpieczna i sucha przez cały rok. Dodatkowo projekt zakłada dostawienie 6 ławek, 4 koszy na psie odchody, zagęszczenie żywopłotu i dosadzenie kilku ozdobnych krzewów. Dzięki tej zmianie, mieszkańcy, szczególnie ci leciwi, unikną niebezpiecznych upadków i poślizgów w błocie i będą mieli gdzie przysiąść, aby odpocząć i porozmawiać z sąsiadami. To mocno zadrzewiona trasa, więc w jej cienistym chłodzie przyjemnie będzie zrelaksować sie w upalne lato. Natomiast teren wokół torów i w najbliższym sąsiedztwie świeżo wyremontowanych ulic: Stradom, Dietla, Krakowska, zostanie uporządkowany i nabierze nowej estetyki. Dodatkowe dosadzenie krzewów uzupełni niedawne nasadzenie drzew, a poprawienie żywopłotu dopełni całości i uporządkuje zieleń w tym miejscu. Ten niewielki obszar ma szansę być równie atrakcyjny, jak już zrewitalizowane Planty Dietlowskie od Stradomia do ul.Starowiślnej, tym bardziej, że po ostatnim remoncie, ruch samochodowy na Dietla ulegnie znacznemu ograniczeniu dzięki pozostawieniu jedynie dwóch pasów ruchu.  

UZASADNIENIE PROJEKTU

Potrzeba stworzenia w tym miejscu solidnej i bezpiecznej alejki da korzystającym z niej mieszkańcom Kazimierza poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo uporządkowanie tego terenu będzie idealnym uzupełnieniem estetycznych zmian, jak w ostatnich miesiącach 2019 i 2020 przeszły sąsiadujące z tym obszarem ulice Dietla, Stradom i Krakowska. Dostawienie koszy pozwoli na utrzymanie tego miejsca w czystości, teraz na cały ten teren wraz z przystankiem jest tylko jeden, poprawienie kondycji zieleni i dosadzenie krzewów na to zasługuje ulica Dietla. Krzewy to także siedlisko małych ptaków i ich lęgowe miejsce. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
ścieżka parkowa Metrowej szerokości ścieżka spacerowa żwirowa 400mb 90 000,00 PLN
kosze na psie odchody Kosze sugerujące zawartość 2 000,00 PLN
Dorodne kwieciste krzewy Uzupełnienie istniejących szpalerów i instalacja nowych 10 000,00 PLN
Ławki z widokiem na najpiękniejsze kamienice proste ławki dla starszych ludzi 18 000,00 PLN
120 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Plan rewitalizacji Plan nowych nasadzeń i budowy alejki styczeń-luty 2021
Realizacja wymiana zieleni, dosadzenie krzewów i montaż małej architektury marzec-czerwiec 2021

Galeria

powrót