Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 16:

Ławeczka św. Brata Alberta przed Szpitalem Bonifratrów

Projekt odrzucony: Projekt uzyskał negatywną opinię Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z uwagi na fakt, iż wskazana lokalizacja powinna mieć wyłącznie charakter zieleni urządzonej (…). Wyklucza się stosowanie na wskazanym terenie elementów małej architektury. Ponadto, projekt uzyskał negatywną opinię Plastyka Miasta ponieważ ławeczka św. Brata Alberta została uznana formę pomnika (dzieła rzeźbiarsko-architektonicznego, wzniesionego dla upamiętnienia osoby lub zdarzenia historycznego) i w celu realizacji zadania konieczne było by zastosowanie procedury „KD-5 Przyjmowanie wniosków w sprawie wzniesienia pomnika na terenie/obszarze należącym do Gminy Miejskiej Kraków/Skarbu Państwa”, a w konsekwencji załatwienie sprawy poprzez Uchwałę Rady Miasta lub pismo informujące o braku możliwości realizacji inwestycji z powodów formalnych. Zgodnie z zapisami Regulaminu budżetu obywatelskiego §17, W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta oraz 9) które wymagają podjęcia przez Radę uchwały, o której mowa w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, chyba że na realizację takiego zadania została już podjęta taka uchwała. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 1 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ulica Trynitarska pomiędzy ulicami Bonifraterska i Mostową

Opis projektu

Ten skrawek zieleni jest mocno zaniedbany, sprawia wrażenie zapomnianego. Pozbawiony jest jakichkolwiek elementów architektonicznych i sprzętów służących mieszkańcom, pacjentom szpitala czy też osobom ich odwiedzającym. Proponowana ławeczka ma to zmienić przypominając jednocześnie postać św. Brata Alberta, który w czasach swojego krakowskiego okresu życia i działalności wielokrotnie przemierzał tę drogę. Przypomnijmy za Wikipedią, że:

Adam Hilary Bernard Chmielowski (znany również jako święty Albert Chmielowski lub święty Brat Albert; herbu Jastrzębiec; urodził się  20 sierpnia 1845 w Igołomi a zmarł. 25 grudnia 1916 w Krakowie – polski zakonnik franciszkański założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, powstaniec, malarz, święty Kościoła katolickiego, znany z pełnego poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych
Mieszkał nieopodal w ogrzewalni miejskiej przy ul. Skawińskiej na Kazimierzu razem z bezdomnymi, alkoholikami i nędzarzami. Sprzeciwiał się jałmużnie, której nie uznawał za prawdziwą pomoc, ale nierozwiązującym problemu biedy doraźnym zabiegiem uspokajającym sumienie bogatszych. 25 sierpnia 1887 roku w Kaplicy Loretańskiej kościoła Ojców Kapucynów w Krakowie Adam Chmielowski przywdział szary habit III Zakonu św. Franciszka i od tej pory znany jest jako brat Albert. Śluby zakonne złożył rok później, 25 sierpnia 1888. Dał początek założonemu przez siebie Zgromadzeniu Braci Albertynów. W 1891 roku założył Zgromadzenie Sióstr Albertynek. W Krakowie prowadził przytułek, w którym mieszkał razem z ubogimi. Podobne ośrodki według idei brata Alberta powstały wkrótce m.in. we Lwowie, Tarnowie, Zakopanem..

UZASADNIENIE PROJEKTU

Koncepcja ławeczki została przygotowana przez prof. Karola Badynę z ASP w Krakowie - jednego z wybitnych krakowskich rzeźbiarzy średniego pokolenia autora m. in ławeczki ze studentką Małgosią na AGH ale także 7 ławeczek Jana Karskiego rozsianych na całym świecie, pomnika prezydenta Krakowa Juliusza Leo w Podgórzu, pomnika Fryderyka Chopina we wpisanym na listę UNESCO ogrodzie botanicznym w Singapurze. Gwarantuje więc najwyższy do osiągnięcia poziom merytoryczny i artystyczny. Ławeczka ożywi to miejsce dostarczając pozytywnych emocji i doznań estetycznych przypominając postać świętego Brata Alberta będąc jednocześnie życiowym memento, że bezdomnym może zostać każdy z nas...   

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wykonanie ławeczki Projekt, model, wykonie i posadowienie 80 000,00 PLN
80 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt i uzgodnienia I połowa 2021 roku
Realizacja II połowa 2021 roku

Galeria

powrót