Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 10:

ŁĄKA ŚW. SEBASTIANA - ART FEST

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 1 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ulice: J. Sarego, W. Bogusławskiego, św. Sebastiana

Opis projektu

Łąka św. Sebastiana to pełen uroku kwartał ulic, którego nazwa właściwie nie funkcjonuje w powszechnym obiegu. Do lat 70. XIX wieku istniała naprawdę – pomiędzy dawnymi krakowskimi murami i starorzeczem Wisły (obecnie ulica Dietla), a swoją nazwę wzięła od kościoła i szpitala, które tu niegdyś istniały. Około roku 1870 wytyczono tu trzy ulice: Zieloną (obecnie J. Sarego) Jasną (obecnie W. Bogusławskiego) i św. Sebastiana, eliminując tym samym z krajobrazu łąkę i pasące się na niej od czasów średniowiecza krowy i konie. Ulica Zielona miała być pierwotnie willową aleją wysadzaną drzewami, na zamknięciu której komponuje się kościół św. Piotra i Pawła. Ostatecznie Kwartał ten został zabudowany jako zwarta zabudowa, jednakże z udziałem znakomitych architektów tamtych czasów.
Od początku miejsce to przyciągało ciekawych ludzi i tak pozostało do dziś. Wśród osób, które tu mieszkały, wymienić warto rodzinę Grossów ze sławnym filmowcami Yoramem i Natanem, rodzinę Żeleńskich, Ozjasza Thona, Wojciecha Jerzego Hassa, Romana Polańskiego, Czesława Miłosza, Sławomira Mrożka, Wandę Kragen, Barbarę Leśniak (później Lem), czy Olgę „Korę” Jackowską .
W budynku przy ulicy Zielonej 7 swoją siedzibę miało tajne Stowarzyszenie Humanitarne „Schlaraffia”, którego wiceprezesem był zanany krakowski architekt, Zbigniew Odrzywolski. Funkcjonował tu także teatr, w miejscu którego – po wielu latach – odrodziła się scena kameralna teatru „Bagatela”.
Wszystkie te osoby, wydarzenia i miejsca warte są udokumentowania, zaś historie warte opowiedzenia. Proponuję, aby ta opowieść przybrała formę wydarzenia artystycznego z udziałem aktorów działającego tu teatru „Bagatela”, muzyków tworzących w studiu przy ulicy Sarego 7, a także malarzy, grafików i architektów. W czasie jednodniowego wydarzenia o charakterze festiwalowym, planuję plenerowe: koncert muzyczny, spektakl teatralny, pokaz filmowy, wystawę, a także realizację muralu na elewacji budynku przy ulicy Sarego 2 i wydanie okolicznościowej publikacji.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Nieustannie odkrywamy Kraków dla siebie, dla przyszłych pokoleń, a także dla przybywających z roku na rok nowych mieszkańców. Opowieść o Łące św. Sebastiana to mało znany, a przecież bardzo interesujący wątek z historii naszego miasta. Jeżeli Łąka  św. Sebastiana Art. Fest będzie sukcesem i zostanie dobrze ocenione przez mieszkańców, to może stać się wydarzeniem cyklicznym i trwale wpisać się w krajobraz kulturalny Krakowa. Szczególnie, że w przyszły roku będziemy obchodzić 150-lecie powstania w tym miejscu zabudowy miejskiej.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
PUBLIKACJA KATALOG OPISUJĄCY HISTORIĄ DZIELNICY, OSÓB Z NIĄ ZWIĄZANYCH I DOKUMENTUJĄCY ORGANIZOWANE WYDARZENIE 8 000,00 PLN
ORGANIZACJA INNE KOSZTY ORGANIZACYJNE, OCHRONA, ZAJĘCIE CHODNIKA TOITOIe 6 000,00 PLN
MURAL WYKONANIE MURALU OBRAZUJĄCEGO HISTORIĘ DZIELNICY 35 000,00 PLN
WYSTAWA PRZYGOTOWANIE PLENEROWEJ WYSTAWY DOTYCZĄCEJ OSÓB ZWIĄZANYCH Z TYM REJONEM MIASTA 10 000,00 PLN
KONCERT KONCERT MUZYCZNY NA SCENIE PLENEROWEJ PROMUJĄCY WSPÓŁCZESNYCH ARTYSTÓW TWORZĄCYCH W TYM REJONIE MIASTA 30 000,00 PLN
SPEKTAKL PLENEROWY SPEKTAKL TEATRALNY NAWIĄZUJĄCY DO CIEKAWEJ HISTORII POWSTANIA TEJ DZIELNICY 6 000,00 PLN
WARSZTATY WARSZTATY TEATRALNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 3 000,00 PLN
98 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
PROGRAM Stworzenie szczegółowego programu wydarzenia DO 28.02.2021
ZEZWOLENIA Uzyskanie zezwoleń na zajęcie części ulic, zezwoleń WUOZ DO 30.05.2021
REALIZACJA REALIZACJA WYDARZENIA WSPÓLNIE Z NOCĄ TEATRÓW 06.2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt został przygotowany poprawnie. Orientacyjny harmonogram w chwili obecnej jest wystarczający. Kwoty zawarte w budżecie są realne. Projekt nie tylko ma szansę przybliżyć historię lokalizacji mieszkańcom i turystom, ale także pozostałaby po nim pamiątka - mural.
powrót