Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 28:

Dziewczyńskie Centrum Mocy i Kawiarenka Naprawcza

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 18 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren dzielnicy Nowa Huta - zadania powinny być dostępne dla wszystkich chętnych - z dzielnicy i z terenu całego miasta.

Opis projektu

Dziewczyńskie Centrum Mocy – otwarte, bezpieczne i dostępne miejsce dla każdej Nowohucianki bez względu na wiek! Przez cały rok, dziewczyny, nastolatki, kobiety i seniorki będą mogły we wspierającej atmosferze, przy kawie i herbacie spotykać się, dyskutować o książkach i filmach, o silnych kobietach, budować przyjaźnie i więzi – także międzypokoleniowe, odzyskiwać moc, odkrywać nowe możliwości, rozwijać pasje, pozbywać się poczucia wstydu i bezradności, uczyć się jak podejmować decyzje i wyzwania, w jaki sposób przełamywać ograniczenia i jak współpracować.  Żadnych barier – miejsce powinno być w pełni dostosowane. W Centrum będzie działać klub/świetlica, Grupa Rozwojowa dla Kobiet, czytelnia i Dyskusyjny Klub Czytelniczy, będzie Dyskusyjny Klub Filmowy z wyjątkowym repertuarem, będą zajęcia z samoobrony i asertywności   oraz  kawiarenka naprawcza, będzie klub wycieczkowy i planszówki. Będzie sala spotkaniowa i zajęciowa, zaplecze kuchenne, warsztat rowerowo – majsterkowy, strefa relaksu i pracownia komputerowa. Wszystko tak zorganizowane i prowadzone, żeby każda kobieta i dziewczyna czuła się tu komfortowo. Zostaną też uwzględnione wszelkie wymagania związane z bezpieczeństwem sanitarnym.

Kawiarenka naprawcza to miejsce spotkań w miłej sąsiedzkiej atmosferze, w których, wspólnie naprawia się zepsute rzeczy albo przywraca życie dawno już zapomnianym. Są tu narzędzia i materiały, które są niezbędne do wykonania naprawy albo przeróbki. Kawiarenka naprawcza łączy wzmocnienie dziewczynek i kobiet – z odpowiedzialną konsumpcją, edukacją globalną i ekologiczną – naprawianie w tym przypadku odnosi się nie tylko do naprawiania rzeczy, ale  także relacji społecznych i świata.

Zadanie to powinno być realizowane na zasadzie powierzenia Zadania Publicznego do realizacji Organizacjom Pozarządowym. Wybrana Organizacja powinna mieć doświadczenie i prowadzić statutową działalność pożytku publicznego na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, na rzecz osób niepełnosprawnych, wyrównywania szans osób w trudnej sytuacji życiowej i  wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

Preferowany jest lokal  dostosowany do potrzeb osób z niepełno sprawnościami o powierzchni minimum 100 m2 z dostępem do zaplecza kuchennego i sanitarnego oraz wyposażenia do prowadzenia zajęć, w tym kawiarenki naprawczej, kina, klubu czytelniczego. W pobliżu lokalu powinny znajdować się tereny zielone - park, łąki, na które można wyjść na spacer. Dobrze, żeby było blisko do komunikacji publicznej.

Projekt będzie realizowany do końca roku 2021, z możliwością kontynuacji.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Jak ważne są relacje i spotkania z innymi ludźmi dowiedzieliśmy się kiedy nagle ich zabrakło i wszyscy zostali zamknięci w domach w czasach pandemii. Nie było szkoły, zajęć w domu kultury, nawet parki i place zabaw zostały zamknięte.

Te kilka tygodni wystarczyło, żeby bardzo wiele osób doświadczyło samotności, wykluczenia, straciło poczucie sensu. W niektórych domach wzrosło napięcie, przemoc, konflikty. Konieczne jest stworzenie naprawdę bezpiecznego miejsca.

W takim miejscu jak Dziewczyńskie Centrum Mocy będzie można dobrze, bezpiecznie i sensownie spędzić czas z innymi – bez względu na pogodę.

Widzimy jak wokół z powodu nierówności i niskiego poczucia własnej wartości dziewczyny i nastolatki nie osiągają tak wiele jak mogłyby – a to byłoby z korzyścią dla całych społeczności. Polskie nastolatki mają najgorszą samoocenę w Europie. 61 % uważa się za zbyt grube, choć tylko 6 % ma nadwagę. Na anoreksję i bulimię cierpi 5% nastolatek, ale u niemal 40% można stwierdzić zaburzenia odżywiania.

Także wiele kobiet i seniorek nie korzysta z życia, tak jak chciałyby. W pojedynkę bardzo trudno jest zmienić sytuacje, które nas ograniczają.

Z badań wynika, że dziewczyny i kobiety potrzebują miejsc gdzie nie będą oceniane przez chłopców i mężczyzn i będą mogły podejmować różnego rodzaju wyzwania we własnym gronie. Coraz więcej jest takich miejsc i Nowa Huta nie powinna zostawać w tyle.

Dzięki takiemu miejscu w końcu każda Nowohucianka będzie mogła się poczuć silna, doceniona, wzmocniona. Będzie mogła się poczuć bardziej pewna siebie i wzrośnie jej szacunek do siebie, nawiąże znajomości i przyjaźnie, razem z innymi będzie przełamywać ograniczenia, zyska wspierające ją otoczenie i dowie się jak budować zdrowsze relacje. Będzie mieć do okazje do ruchu, zabawy i nieskrępowanej radości.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koszty administracyjne lokalu o pow 182 m2 czynsz za lokal, sprzątanie, koszty prądu i innych mediów, obsługa księgowa, koszty związane z usługami komunikacyjnymi telefon, internet, serwery. Koszt miesięczny ok. 3500 x 12 miesięcy 42 000,00 PLN
Prowadzenie Dziewczyńskiego Centrum Mocy Wynagrodzenie wykwalifikowanej kadry: prowadzenie świetlicy, zajęć tematycznych, zarządzanie placówką działającą przez 12 miesięcy, minimum 4 dni w tygodniu. 120 000,00 PLN
Dziewczyńskie Centrum Mocy - on line i stanowiska komputerowe Przygotowanie dwustanowiskowego kącika internetowego - dostępnego dla osób potrzebujących (w tym dzieci i młodzieży, które w domach nie mają dostępu do sprzetu - niezbędnego w tych czasach do uczestnictwa w edukacji. Opracowanie części zajęć w wersji wirtualnej - tak żeby były dostępne dla wszystkich 36 000,00 PLN
Obozy letnie i biwaki, wycieczki krajoznawcze i rowerowe koszty organizacji i udziału ok 50 dzieci w biwakach i obozach letnich, oarz wycieczkach krajoznawczych i rowerowych 30 000,00 PLN
Dziewczyńskie Centrum Mocy - doposażenie, ubezpieczenie uczestniczek, działania promocyjne m.in. zakup nowości wydawniczych do czytelni, gier planszowych, regałów, materiały i koszty związane z uczestnictwem w zajeciach (ubezpieczenie uczestniczek i prowadzących, bilety wstępu, wynajem wyposażenia/sprzętu, poczęstunek), koszty dotarcia z informacją o działaniach DCM - opracowanie, druk plakatów, ulotek i innych działań promocyjnych 44 000,00 PLN
272 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
1. Przygotowanie działań w 2021 Przygotowywanie szczegółowego programu na cały 2021 rok, doposażanie miejsca, zakup niezbędnego sprzętu i materiałów, działania promocyjne, działania związane z dostosowaniem miejsca dla osób z niepełno sprawnościami. ostatni kwartał 2020
2. Działanie Dziewczyńskiego Centrum Mocy i Dziewczyńskiej Kawiarenki Naprawczej Realizowanie zajęć w klubie/świetlicy, realizowanie warsztatów, prowadzenie Dziewczyńskiej Kawiarenki Naprawczej, Klubu Czytelniczego, Klubu Filmowego. Stworzenie Dziewczyńskiego Centrum Mocy on line. Konsultowanie z mieszkankami i mieszkańcami nowych działań, zapraszanie ich do współtworzenia programu i miejsca. styczeń 2021 - grudzień 2021 (cały rok)
3. Poddanie ocenie działalności przez mieszkanki Przeprowadzenie ewaluacji zewnętrznej ostatni kwartał 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Charakterystyka długoterminowych skutków: Działanie Dziewczyńskiego Centrum Mocy i Dziewczyńskiej Kawiarenki Naprawczej wpłynie na poprawę sytuacji w szkole, w domu i na rynku pracy dziewczyn i kobiet mieszkających w Nowej Hucie. Dzięki DCM dziewczyny, nastolatki i kobiety będą bezpieczniejsze, zyskają możliwości rozwoju, poprawią sprawność fizyczną i umiejętności techniczne i in. Wzrośnie jakość życia codziennego, sposobów aktywnego spędzania czasu. Dziewczyńskie Centrum Mocy będzie idealnym miejscem do nawiązywania nowych znajomości, pogłębiania więzi międzypokoleniowych i sąsiedzkich, budowania mocy.
powrót