Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 4 NR 29:

Suchą nogą do lasu - Park Rzeczny Tonie

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 4 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: między ścieżką edukacyjną ZZM a końcem ul. Skotnica (Kraków - Tonie), w dolinie potoku Sudół

Opis projektu

Nie toń w Toniach: suchą nogą do lasu!
W zeszłorocznym BO udało nam się wspólnie “wywalczyć” skwer rekreacyjny na skraju lasu w Toniach (Projekt nr 48 - Naturalnie aktywni - Park Rzeczny Tonie) - ma on zostać wykonany i oddany do użytku w 2021 roku. Po uzgodnieniach z ZZM kilka urządzeń zostanie rozmieszczonych wzdłuż ścieżki edukacyjnej, a reszta na jej końcu od strony ul. Chabrowej - wszystko w całości na terenie leśnym, na czym bardzo nam zależało).
 
Podczas wizji lokalnej z udziałem przedstawicieli ZZM i ZIS pojawił się pomysł tegorocznego projektu. Z uwagi na nowe przepisy BO uniemożliwiające zgłaszanie projektów wieloletnich, proponujemy realistycznie:

  • utwardzenie ścieżki łączącej koniec ul. Skotnica z istniejącą ścieżką edukacyjną (55m x 3m), aby do lasu można było dojść suchą nogą niezależnie od pogody,
  • 2 ławki z oparciem, typu “antywandal”, i 2 kosze na śmieci - wzdłuż ścieżki lub przy głównym skwerze rekreacyjnym od strony ul. Chabrowej.

Liczymy, że realizację powyższego “planu minimum” będzie można powiązać harmonogramowo z wykonaniem projektu zeszłorocznego, tak by sensownie i kompleksowo podejść do tematu i niepotrzebnie nie mnożyć kosztów.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Na północ od ul. Opolskiej bardzo brakuje publicznie dostępnej infrastruktury rekreacyjnej. Marzy nam się wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu na terenie planowanego Parku Rzecznego Tonie.

 

 
Na razie jedyny publicznie dostępny teren to zrealizowana przez ZZM ścieżka spacerowo-dydaktyczna "Lekcja dendrologii", łącząca ulice Skotnica i Chabrowa. Istniejąca trasa już jest popularna wśród mieszkańców, a planowane na rok 2021 jej uzupełnienie o urządzenia rekreacyjne znacznie zwiększy jej atrakcyjność.
 
Jednak Tonie, jak sama nazwa wskazuje, do najsuchszych nie należą. Choć dzięki przemyślanej strukturze warstwowej z trasy ZZM można korzystać nawet po większych opadach, to od strony ul. Skotnica bardzo brakuje podobnie utwardzonej ścieżki, którą można by dojść bez kaloszy. Obecnie często zdarza się, że od strony ul. Skotnica rozległe kałuże i błoto uniemożliwiają dojście do względnie suchej ścieżki ZZM, z której można by bez problemu korzystać nawet i w porze deszczowej.
 

 
W oczekiwaniu na obiecane wykupy gruntów pod zieleń urządzoną na podstawie zatwierdzonego w 2018 r. MPZP "Tonie - Łąki", a także jako rozwinięcie zwycięskiego projektu BO2019, wnioskujemy o dalsze polepszenie infrastruktury rekreacyjnej w tej okolicy jako zachętę dla Miasta do zrealizowania pełnoformatowego Parku Rzecznego Tonie. Również dla rosnącej liczby mieszkańców okolicy byłby to kolejny sygnał, że ich “zielone” potrzeby zaczynają być brane poważnie pod uwagę.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień 10 000,00 PLN
Ławki 2 ławki z oparciem, typu “antywandal” z montażem, po 1500zł 3 000,00 PLN
Kosze na śmieci 2 kosze na śmieci po 1000zł 2 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie ok. 55m drogi/dojścia między ulicą Skotnica a początkiem ściezki ZZM 45 000,00 PLN
60 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień I-II kwartał 2021 r.
Realizacja Realizacja ścieżki, montaż koszy i ławek III-IV kwartał 2021r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utwardzenie ścieżki wraz z montażem ławek i koszy. Inwestycja ta pozytywnie wpłynie na komfort korzystania ze ścieżki co zachęci mieszkańców wypoczynku i ruchu na świeżym powietrzu.
powrót