Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 4 NR 32:

Chabrowy Trakt do Jordanowskiej - Park Rzeczny Tonie

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 4 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: od końca ścieżki edukacyjnej ZZM przy ul. Chabrowej do ul. Jordanowskiej (Kraków - Tonie), w dolinie potoku Sudół

Opis projektu

Połączmy osiedla przy ul. Stelmachów/Chełmońskiego z Toniami!


W zeszłorocznym BO udało nam się wspólnie “wywalczyć” skwer rekreacyjny na skraju lasu w Toniach (Projekt nr 48 - Naturalnie aktywni - Park Rzeczny Tonie) - ma on zostać wykonany i oddany do użytku w 2021 roku. Po uzgodnieniach z ZZM kilka urządzeń zostanie rozmieszczonych wzdłuż ścieżki edukacyjnej, a reszta na jej końcu od strony ul. Chabrowej - wszystko w całości na terenie leśnym, na czym bardzo nam zależało.
 
Podczas wizji lokalnej z udziałem przedstawicieli ZZM pojawił się pomysł przedłużenia ścieżki edukacyjnej ZZM od ul. Chabrowej do ul. Jordanowskiej, czyli na odcinku ok. 730 m - przy użyciu tej samej, sprawdzonej technologii. Dzięki temu tońska ścieżka leśna, z której można by korzystać niezależnie od pogody, osiągnęłaby w sumie długość przeszło 1,4 km. To już niezły spacer, w szczególności w obie strony! Takie przedłużenie udostępniłoby też las w Toniach mieszkańcom okolic ulic Stelmachów i Chełmońskiego, a mieszkańcom Toń umożliwiłoby piesze dojście do Galerii Bronowice.
 

Liczymy, że realizację powyższego “planu minimum” będzie można powiązać harmonogramowo z wykonaniem projektu zeszłorocznego, tak by sensownie i kompleksowo podejść do tematu i niepotrzebnie nie mnożyć kosztów.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Na północ od ul. Opolskiej bardzo brakuje publicznie dostępnej infrastruktury rekreacyjnej. Marzy nam się wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu na terenie planowanego Parku Rzecznego Tonie jeszcze przed jego utworzeniem. 
Na razie jedyny publicznie dostępny teren to zrealizowana przez ZZM ścieżka spacerowo-dydaktyczna "Lekcja dendrologii", łącząca ulice Skotnica i Chabrowa. Istniejąca trasa już jest popularna wśród jej najbliższych sąsiadów, a planowane na rok 2021 jej uzupełnienie o urządzenia rekreacyjne znacznie zwiększy jej atrakcyjność. Jednak ścieżka ta jest nieco za krótka na porządny spacer, a wydłużenie jej pozwoliłoby mieszkańcom osiedli przy ul. Stelmachów i ul. Chełmońskiego również z niej korzystać.
 
W oczekiwaniu na obiecane wykupy gruntów pod zieleń urządzoną na podstawie zatwierdzonego w 2018 r. MPZP "Tonie - Łąki", a także jako rozwinięcie zwycięskiego projektu BO2019, wnioskujemy o dalsze polepszenie infrastruktury rekreacyjnej w tej okolicy jako zachętę dla Miasta do zrealizowania pełnoformatowego Parku Rzecznego Tonie. Również dla rosnącej liczby mieszkańców okolicy byłby to kolejny sygnał, że ich “zielone” potrzeby zaczynają być brane poważnie pod uwagę.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Ścieżka Ścieżka między ul. Chabrową a ul. Jordanowską, 730m * 2,5m 200 000,00 PLN
200 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej luty - maj 2021 r.
Realizacja ścieżki Realizacja ścieżki czerwiec - październik 2021 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada przedłużenie ścieżki edukacyjnej Parku Tonie od ul. Chabrowej do ul. Jordanowskiej. Umożliwi to korzystanie ze ścieżki leśnej szerszemu gronu mieszkańców niezależnie od pogody. Inwestycja ta będzie sprzyjać aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a co za tym idzie poprawie zdrowia i samopoczucia mieszkańców.
powrót