Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 13 NR 29:

Kieszonkowy las oniryczny na Starym Podgórzu

Projekt odrzucony: Projekt zakłada stworzenie „tajemniczego i zielonego miejsca” uwzględniającego nasadzenia 200 wysokich traw i wykonanie 8 metrowej konstrukcji mającej na celu podparcie 350 grup pnączy. Tut. Jednostka zwróciła się o opinię do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, który pismem znak ZDN-III.5146.336.2020.TG z dnia 26.06.2020 r. negatywnie ocenił w/w zamierzenia uzasadniając, że zaproponowana lokalizacja projektu w centrum miasta w rejonie zjazdu z mostu Powstańców Śląskich leży na obszarze historycznego centrum Podgórza wraz z charakterystycznym układem urbanistycznym okolicy Placu Bohaterów Getta, która wymaga komponowania układu przestrzennego, którego elementem jest estetyczna i przemyślana zieleń wysoka i niska. Zgodnie z zapisami uchwały nr XXXV/903/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa §17, W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta oraz 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 13 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka 60/11 lub 518/2, 517/2 lub 60/4, 60/7, 60/8, 60/9, 60/5, 61/9, 61/10, 61/11, 61,12

Opis projektu

Projekt przewiduje stworzenie tajemniczego i zielonego miejsca, w którym można spędzić kilka chwil, by wypocząć lub znaleźć w nim odmianę od przestrzeni, w której na co dzień przebywamy.
 
Zdjęcie ma na celu oddanie poszukiwanego charakteru i nastroju miejsca.

Powstały las będzie miał również znaczenie antysmogowe, gdyż pnącza posiadają wysoką zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń powietrza i produkcji tlenu, przyczyniając się w ten sposób do poprawy jakości powietrza w mieście.
 
Projekt zakłada stworzenie zielonego przystanku ścieżki filozoficznej R. Ingardena na prawym brzegu Wisły przy zjeździe z mostu Powstańców Śląskich. W tym miejscu z nasadzeń pnączy wijących się wokół wysokich na 8 metrów podpór, powstanie las. Powyższy zabieg ma nadać miejscu oniryczny charakter, który wprowadzi nas do rozważań nad czasem. „Drzewa” zostaną oznakowane tabliczkami z myślami R. Ingardena oraz kodami QR prowadzącymi do tekstów innych uczonych oraz poetów.
 
Teren nasadzeń stanowi zjazd (ślimak) z mostu Powstańców Śląskich, który po obwodzie zostanie obsadzony Miskantem Chińskim „Variegatus” - trawą wysoką. Nasadzonych zostanie około 350 grup pnączy, pomiędzy którymi poprowadzona zostanie ścieżka o spiralnym kształcie, kończąca się w środku obsadzanego terenu. U zwieńczenia ścieżki znajdzie się mała instalacja np. przeszklona studnia z unoszącymi się w cieszy podświetlanymi wodorostami. Wzdłuż ścieżki umieszczone zostaną pojedyncze siedziska.

Na ścieżce obok siedzisk, znajdą się tabliczki z rozważaniami R. Ingardena na temat czasu. Dodatkowo na podporach pnączy zostaną umieszczone kody QR w dwóch kształtach. Jedne z nich będą prowadzić odbiorców do różnych tekstów naukowych, których myślą przewodnią będzie kategoria czasu, drugie do utworów poetyckich, również o tematyce czasu.

Projekt lasu onirycznego jest stworzony z myślą zarówno o tych, którzy zechcą zagłębić się w tematykę czasu, jak również o tych, którzy cenią sobie zieleń miejską - jako przyjemny i estetyczny element otoczenia oraz jako miejsce odpoczynku.

W podróży przez czas, w onirycznym lesie, zagłębimy się w różne jego koncepcje i istotę.

„Istnieją dwa zasadniczo odmienne sposoby doświadczania czasu i nas samych w czasie. W jednym z nich wydaje się, że to, co „naprawdę” istnieje, to my sami, natomiast czas to jedynie coś pochodnego i tylko zjawiskowego; w drugim zaś, przeciwnie, czas i dokonujące się w nim przemiany stanowią jedyną rzeczywistość, my natomiast jakbyśmy zupełnie ulegali unicestwieniu w tych przemianach.” (R. Ingarden)

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt przewiduje stworzenie tajemniczego i zielonego miejsca, w którym można spędzić kilka chwil, by wypocząć lub znaleźć w nim odmianę od przestrzeni, w której na co dzień przebywamy.


Powstały las będzie miał również znaczenie antysmogowe, gdyż pnącza posiadają wysoką zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń powietrza i produkcji tlenu, przyczyniając się w ten sposób do poprawy jakości powietrza w mieście.

Przedstawiony projekt ma również na celu dostarczenie formy rozrywki kulturalnej i intelektualnej, pomyślanej tak, by rozszerzać spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość i na podstawowe zagadnienia filozoficzne oraz zaoferować dodatkowe narzędzia do interpretacji sztuki i otaczającego nas świata.

W zamyśle projektu leży również zachęcenie odbiorców do refleksji nad naturą czasu oraz przedstawienie różnych możliwych sposobów jego pojmowania. To również próba filozoficznego namysłu w przestrzeni miejskiej.

Realizując przedstawiony projekt pragniemy także wzbogacić nadbrzeże Wisły o interesujące miejsca do których warto się udać.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem stosownych decyzji 35 000,00 PLN
Nasadzenia wykonanie nasadzeń i podpór dla około 350 grup pnączy i 200 sadzonek wysokich traw wraz z ich zakupem 190 000,00 PLN
Prace ziemne wykonanie ścieżek (utwardzenie terenu), okrycie terenu agrowłókniną, obsypanie całego terenu kruszywem (ok.200m3), wykonanie i montaż siedzisk 60 000,00 PLN
Monitoring, internet, oświetlenie montaż kamer, doprowadzenie światłowodu, wykonanie oświetlenia – rozprowadzenie kabli elektrycznych (ok.400mb) oraz montaż opraw oświetleniowych (50szt - 100szt) 85 000,00 PLN
Materiały informacyjne tabliczki z kodami QR oraz tabliczki z tekstem R.Ingardena wraz z montażem 45 000,00 PLN
Wybór tekstów wybór tekstów oraz przygotowanie materiałów multimedialnych w dwóch wersjach językowych 65 000,00 PLN
Strona www opracowanie i przygotowanie strony www 10 000,00 PLN
490 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Koncepcja oraz przygotowanie dokumentacji projektowej Opracowanie koncepcji, uzyskanie odpowiednich zezwoleń, opracowanie projektu przygotowawczych prac budowlanych oraz nasadzeń 2021 r.
Pozwolenie oraz przetarg Uzyskanie pozwolenia na budowę. Wyłonienie wykonawcy prac budowlanych 2021 r.
Realizacja projektu Wykonanie prac budowlanych,. Montaż podpór oraz nasadzenie roślin 2021 r.

Galeria

Załączniki

powrót