Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 9 NR 13:

Poidełka w zieleni - źródełka wody pitnej w Parku Solvay

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 9 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Solvay w Borku Fałęckim w pobliżu sieci WA 1000 przecinającej ul. Żywiecką Boczną na wysokości budynku przedszkola tzn. w miejscu, gdzie są zlokalizowane urządzenia zabawowe z projektu "Edukacja -rekreacja-integracja" a także vis'a vis planowanej "Siłowni pod chmurką" lub w części parku między ulicami Kościuszkowców, Niemcewicza, Zakopiańską i Zbrojaży w pobliżu istniejącej sieci.

Opis projektu

Poidełka to bezpłatny dostęp do wody pitnej.  Ogólnodostępne ujęcia wody mają służyć mieszkańcom i wszystkim korzystającym z uroków Parku Solvay. Urządzenia zasilane będą z miejskiej sieci wodociągowej a woda, której  będzie można się w nich napić, jest w Krakowie bardzo dobrej jakości, co potwierdza MPWiK. Zdrój działać będzie od wiosny do jesieni. Poidełka powinno być odporne na korozję oraz warunki atmosferyczne. Podstawowe materiały z jakich zostaną wykonane to beton, stal nierdzewna oraz chromowane elementy armatury hydraulicznej. Instalacje powinny także być zabezpieczone powłoką antygraffiti. Jego forma powinna być dostosowana do otoczenia – czyli przestrzeni parkowej.

Dodatkowo w ramach zadania kontynuowane będą nasadzenia krzewów kwitnących w okolicy poidełka, by umilić przebywanie w parku Mieszkańców. Proponowane gatunki krzewów to: Róża 'Rugby', jaśminowiec wony, tawulec pogięty 'Crispa', złotlin japońskie 'Pleniflora', hortensja oraz lilak Mayera 'Palibin'.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Montaż poidełek na terenie Parku Solvay zachęci korzystających z wypoczynku w parku mieszkańców, osoby udające się do przychodni zdrowia, urzędów pocztowych, szkół i przedszkola, zlokalizowanych w pobliżu parku, do noszenia własnych butelek na wodę i ograniczenia zakupów napojów w butelkach PET, a tym samym zmniejszą się, wydatki każdego z nich, oraz ilość plastikowych odpadów w koszach. Jest to uzasadnienie ekonomiczno-ekologiczne. Woda z poidełek lepiej ugasi pragnienie w czasie upalnego lata i jest na pewno zdrowsza niż, napoje zawierające duże ilości cukru  lub alkoholu. W czasie upalnego lata chętnie skorzystają ze źródełek także, przebywające w parku, zwierzęta. Lokalizacja poidełek w parku bezpośrednio przy terenach sportowo-rekreacyjnych  zadecyduje o komforcie wypoczynku.

Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja Opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień, zakup i montaż poidła, wykonanie nasadzeń 100 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
1. projektowanie instalacji 2. realizacja projektu 2021

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada montaż poidełka i wykonanie kontynuacji nasadzeń krzewów. Inwestycja przyczyni się do ograniczenia zakupu plastikowych butelek, a ponadto poprawi komfort użytkowania oraz estetykę otoczenia.
powrót