Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 20:

Sortujmy na polu!

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 1 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Najbardziej uczęszczane miejsca w centrum Krakowa

Dodatkowe lokalizacje: Zobacz szczegółowa mapka

Opis projektu

Segregacja w terenie
 

W naszych domach i miejscach pracy egzekwowane jest segregowanie odpadów - i słusznie. Jednak w przestrzeni publicznej dostępne są zazwyczaj jedynie kosze na odpady zmieszane. Najwyższy czas to zmienić - w szczególności na Starym Mieście i Kazimierzu, przez które oprócz mieszkańców przewijają się też rzesze studentów, imprezowiczów i turystów.

Proponuję zakup, montaż na terenie dzielnicy i obsługę 24 koszy trójkomorowych pozwalających na sortowanie:
  • szkła
  • metali i tworzyw sztucznych
  • odpadów zmieszanych
Ewentualnie, aby obniżyć koszty eksploatacji, projektodawca dopuszcza dostawienie koszy dwukomorowych (szkło / tworzywa sztuczne) do istniejących koszy na odpady zmieszane.
Z uwagi na sposób korzystania z terenów publicznych (i typy generowanych tam odpadów), dodatkowe sortowanie na “papier” i “bioodpady” wydaje się mniej przydatne, zatem lepiej za tę samą kwotę postawić więcej koszy 3-komorowych niż mniej 5-komorowych.
Nie chodzi tu o charakterystyczne, ale kłujące w oko i zajmujące sporo miejsca “dzwony”, tylko o estetyczne a praktyczne kosze, np. na wzór tych prototypowanych w Warszawie, lub dostępnych w różnych sklepach z małą architekturą.

Wymogi co do koszy:
  • wizualne dopasowanie do małej architekturej w obrębie Starego Miasta i Kazimierza
  • rozpoznawalność i widoczność (tzn. potencjalny użytkownik musi być w stanie z oddali zobaczyć, gdzie jest kosz do segregacji)
  • poszczególne pojemniki w kolorach używanych przez MPO i z wyraźnymi opisami “co gdzie idzie” po polsku i angielsku (ew. też po ukraińsku, jak w MPK?), wraz z ikonami najczęstszych typów odpadów w przestrzeni publicznej:
    • zielone - szkło (ikona: szklane butelki),
    • żółte - metale i tworzywa sztuczne (ikony: butelki PET i metalowe kapsle),
    • szare - odpady zmieszane (ikony: styropianowe pojemniki na wynos, ulotki, chusteczki jednorazowe, resztki jedzenia)
  • ew. na żółtym koszu dodatkowe przypomnienie o zgniataniu butelek PET przed ich wyrzuceniem
  • odpowiednia pojemność, aby nie przepełniały się za szybko
  • lokalizacja powinna brać pod uwagę liczbę potencjalnych użytkowników oraz łatwość podjechania samochodem MPO
Dodatkowo optymalna byłaby modułowość, która pozwoli na dodanie w przyszłości koszy na papier i bioodpady, jeśli zajdzie taka potrzeba.
 
Wstępna propozycja lokalizacji:
  • 2 kosze na Rynku Głównym, przy krótkich bokach Sukiennic
  • 5 koszy na Starym Mieście w obrębie Plant: plac Wszystkich Świętych, plac św. Marii Magdaleny przed kościołem św. św. Piotra i Pawła, Mały Rynek, plac Szczepański, Floriańska/Św. Marka
  • 4 kosze na Plantach, przy drogach dojazdowych (by ułatwić ich opróżnianie i nie zakłócać wizualnie zieleni parkowej): przy Barbakanie, pod Collegium Novum, u wylotu ul. Grodzkiej i przy Teatrze im. J. Słowackiego
  • 8 koszy między Plantami a Alejami: Dworzec Główny, Stary Kleparz, Nowy Kleparz, Karmelicka/Rajska (na wysokości planowanego parku), Bagatela, Starowiślna/Dietla, Stradomska/Dietla, Poczta Główna
  • 2 kosze na Bulwarach Wiślanych 
  • 3 kosze na Kazimierzu: Plac Wolnica, Plac Nowy, ul. Szeroka

UZASADNIENIE PROJEKTU

W przestrzeni publicznej Starego Miasta (Dzielnica I) bardzo brakuje możliwości wyrzucania śmieci na spacerze w sposób ekologicznie odpowiedzialny. Istniejące kosze na odpady zmieszane szybko się przepełniają - głównie z powodu nadmiaru butelek.
 
Co więcej - chociaż mamy bardzo nowoczesny system segregacji i przetwarzania odpadów - turyści nie mogą być przecież tego świadomi, zatem wizerunek miasta znacznie zyskałby na dodaniu odpowiednich koszy w najbardziej uczęszczanych miejscach.
 
No i oczywiście: choć segregacja jest ważna, trudno się do niej w pełni przekonać, kiedy miasto nie promuje i nie umożliwia jej także “w terenie”, czyli po naszemu - na polu.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Kosze Zakup, montaż 24 koszy 288 000,00 PLN
Kosze Obsługa koszy 58 500,00 PLN
Kosze Opracowanie projektu kosza 10 000,00 PLN
356 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Rozpoczęcie realizacji Wyłonienie wykonawców, wybór rodzaju koszy, ustalenie sposobu i harmonogramu opróżniania druga połowa 2021 r.
Realizacja Zakup i montaż koszy druga połowa 2021 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Oszacowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMK roczne koszty utrzymania projektu wynoszą 117 000 zł.
powrót