Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 33:

NIE DLA CZADU NA STARYM MIEŚCIE i KAZIMIERZU

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 1 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Jednostka Ratowniczo Gaśnicza nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie (JRG 1).

Opis projektu

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców dzielnicy I poprzez zakup sprzętu do rozpoznawania obecności tlenku węgla w obiektach mieszkalnych oraz sprzętu o prowadzenia szkoleń dla mieszkańców dzielnicy I przez strażaków z  Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Krakowie.
Z projektu skorzystać będzie mogło 50 mieszkańców dzielnicy I (będą mogli otrzymać czujki tlenku węgla) oraz kilkaset innych, którzy wezmą udział w szkoleniach i spotkaniach ze strażakami z JRG 1 (jeżeli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli). Spotkania te odbyłyby się w ramach dni dzielnicy, festynów i pikników organizowanych przez placówki oświatowe i związki wyznaniowe na terenie dzielnicy I, a także w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 przy ul. Westerplatte 19.

Czujki mogłyby być rozdawane również w trakcie interwencji, gdzie doszło do zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla w Polsce, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Część tych statystyk dotyczy niestety Krakowa, a w szczególności ludzi zamieszkujących stare mieszkania, których stosunkowo dużo znajduje się w rejonie dzielnicy Stare Miasto obejmującej swoim zasięgiem także Kazimierz.
Problem ten nasila się w okresie jesienno - zimowym. Ryzyko zatrucia wzrasta w mieszkaniach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane. Najczęściej mieszkają tam osoby samotne, schorowane, o trudnej sytuacji materialnej. Bez specjalnych czujek chronić się przed czadem jest niezwykle trudno, nie bez przyczyny nazywany jest on bowiem cichym zabójcą, jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.

Dodatkowo część czujek  CO oferowanych na rynku posiada dodatkowy detektor dymu, co poszerza wachlarz ich zastosowania i może chronić mieszkania i domy również przed pożarem.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Czujka tlenku węgla i dymu x 50 50 szt 6 500,00 PLN
Monitor (telewizor) do prowadzenia szkoleń 1 sz 3 500,00 PLN
10 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Szkolenia Szkolenia w JRG 1 odbywać mogłyby się raz w miesiącu w okresie lipiec-grudzień, natomiast szkolenia w trakcie festynów, pikników i dni dzielnicy w okresie maj-czerwiec. 2021
Rozdawanie czujników Czujki w ramach interwencji strażaków mogą być rozdawane przez cały rok. 2021
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Dzielnicy.
powrót