Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 123:

NIE OLEWAMY SUSZY!

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak zaniedbania w remontach torowisk oraz brak basenów i kąpielisk dla mieszkańców, skutkuje marnowaniem wody w okresie suszy. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ze wszystkich stron docierają do nas informację o prawdopodobnej rekordowej suszy. W tym samym momencie krakowskie torowiska m.in. na ulicy Starowiślnej i Kościuszki lśnią, obficie zlane wodą, by szyny się nie wybrzuszały. Szyny wybrzuszają się na skutek niedoinwestowania, więc jako półśrodek, są one polewane wodą, aby je schłodzić i zmniejszyć ryzyko „wyskoczenia” z mocowań. Jakoś to będzie. 

 
Kurtyny wodne są w Krakowie substytutem basenów. Każdego lata pojawiają się na najważniejszych miejskich placach. W „Planie Adaptacji Miasta Krakowa do zmian klimatu do roku 2030” znajduje się zapis odnośnie „łagodzenia skutków negatywnego oddziaływania wysokich temperatur”, łagodzenie polegać ma m.in. na montażu kurtyn wodnych. Jak działają kurtyny wodne wszyscy wiemy – główny ich zamysł to wylewanie wody do najbliższej kanalizacji. Nawet jeśli da to chwilowe poczucie chłodu, to w taki sposób z globalnym ociepleniem nie wygramy. Dużo lepiej sprawdzają się odkryte baseny, które w Krakowie można policzyć na jednej ręce. I to sapera. 
 
25 000 zł chciałbym przeznaczyć na wykupienie wody w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji i przekazać je zarządowi zieleni do podlewania roślin, trawników i drzew w całym mieście. 
Ten projekt to sygnał wysłany władzom miasta i apel o rozsądne gospodarowanie wodą. W czasie suszy każdy litr jest na wagę złota. 
 
Weźże tego nie olewaj!

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup wody od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Zakupiona i przekazana Zarządowi Zieleni Miejskiej posłuży do podlewania drzew, łąk kwietnych i ogólnie pomoże w utrzymaniu zieleni w mieście. 25 000,00 PLN
25 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup wody od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji 2021
Realizacja - podlewanie 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt ten jest sygnałem wysłanym o rozsądne gospodarowanie wodą. Inwestycja ma na celu zwrócenie uwagi, przede wszystkim władzom miasta na problem marnowania wody w okresie letnim i brak kąpielisk dla mieszkańców.
powrót