Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 41:

NOWOHUCKI chodnik antySMOGowy!

Projekt odrzucony: Wniosek zaopiniowany negatywnie w oparciu o Uchwałę Rady Miasta nr XXXV/903/20 z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie „Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa”, § 17.1 zgodnie z którym, nie mogą być realizowane projekty: - pkt. 4 „które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i Zarządzeniami Prezydenta” - pkt. 6 „które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego , prawa osób trzecich w tym prawa własności”. Wnioskowane zadanie przewiduje wykonanie chodnika antysmogowego w jednej z trzech proponowanych lokalizacji. Zgodnie z pierwotnym wnioskiem chodnik antysmogowy miałby być zlokalizowany wzdłuż ul. Cerchów po stronie północnej. Na podanym terenie ZDMK w czerwcu br. wykonał remont nawierzchni wraz z chodnikiem od strony północnej. Chodnik po stronie południowej jest w dobrym stanie technicznym zatem nie ma przesłanek by go remontować. W związku z powyższym budowa chodnika antysmogowego wzdłuż ul. Cerchów nie jest zasadna. Wnioskodawca wskazał dodatkowo dwie lokalizację chodnika antysmogowego: chodnik na terenie zielonym os. Na Skarpie pomiędzy blokami na nr 40,41 a 10,11 oraz chodnik przy ul. Daniłowskiego wzdłuż cmentarza. Chodnik antysmogowy spełnia swoje funkcje redukcji szkodliwych substancji ze środowiska pod warunkiem, że zachodzą ku temu odpowiednie okoliczności. Najważniejsze dwie z nich to dobre nasłonecznienie i duże natężenie ruchu samochodowego. Pod wpływem działania promieni słonecznych dochodzi do redukcji szkodliwych tlenków azotu. Wskazany chodnik wewnątrzosiedlowy pomiędzy blokami 40,41 i 10, 11 na osiedlu Na Skarpie znajduje się na terenie zielonym, który nie przylega do żadnej z ulic, zatem nie spełnia podstawowych warunków by absorbować zanieczyszczenia bezpośrednio ze spalin. Lokalizacja chodnika wzdłuż Cmentarza przy ul. Daniłowskiego znajduje się bezpośrednio przy ulicy, jednakże bardzo często parkują na nim samochody, co zakłóca reakcję absorbowania zanieczyszczeń. Ponadto z analizy dotyczącej właściwości absorpcyjnych próbek pobranych z chodnika antysmogowego przy ul. Fieldorfa Nila wynika, iż pomimo bardzo dobrych warunków (duże nasłonecznienie i ruch samochodowy oraz chodnik, który nie jest zajęty przez parkowane samochody) badania wykazały spadek stężeń tlenku azotu nad chodnikiem pokrytym materiałem fotokatalitycznym o ok. 10%. Należy zwrócić uwagę również na fakt, że koszty chodnika antysmogowego są większe od chodnika standardowego o ok. 25%. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe okoliczności wykonanie chodnika antysmogowego w podanych lokalizacjach jest niezasadne.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 18 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Wykonanie chodnika antysmogowego w miejscu istniejącego chodnika na terenie Nowej Huty.
Stolica Małopolski od dawna walczy ze smogiem. Oprócz dofinansowania na nowe piece, powinniśmy postawić również na nowoczesne rozwiązania - chodniki pochłaniające szkodliwe związki, np. dwutlenek azotu.
Jak działa antysmogowy chodnik?
Beton, z którego wykonane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokatalityczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu. Pod wpływem działania promieni słonecznych jest w stanie zredukować stężenie szkodliwych substancji w powietrzu, takich jak np. dwutlenku azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe (podobne związki stosuje się do nawożenia roślin) i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Innymi słowy: pod wpływem światła dochodzi do utleniania szkodliwych tlenków do nieszkodliwych jonów azotanowych. Atutem samego betonu są właściwości samooczyszczenia się.
 
Koszty wykonania antysmogowego betonu są niewiele wyższe od standardowego - zaledwie o kilkanaście procent. Nowoczesne płyty chodnikowe zachowują swoje oczyszczające właściwości przez cały okres użytkowania i są tak samo trwałe jak tradycyjne płyty betonowe.
 
Podobne rozwiązanie - wykorzystania elementów miejskiej architektury do walki z zanieczyszczeniami powietrza - wprowadziła w Stanach Zjednoczonych firma 3M. Wypuściła na rynek dachówki wyposażone w specjalne granulki redukujące smog. Działają na takiej samej zasadzie jak chodniki wykonane z cementu fotokatalitycznego: wykorzystują światło słoneczne do fotokatalizy i zmieniają szkodliwe cząsteczki smogu w jony rozpuszczalne w wodzie.
 
Technologia oczyszczająca powietrze może być dziś wykorzystana m.in. w betonie, kostkach brukowych, dachówkach, ekranach wyciszających, panelach elewacyjnych czy tunelach. Takie rozwiązania budzą nadzieje na przyszłość.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt zakłada wykonanie chodnika antysmogowego z płyt chodnikowych
Badania i obserwacje podobnych chodników w Polsce pokazują, że stężenie szkodliwych substancji w okolicy chodnika obniżyło się o niemal 30%. Znaczna poprawa powietrza została zaobserwowana również na wysokości 50 cm od podłoża, co jest szczególnie istotne dla zdrowia małych dzieci, a z przedmiotowego chodnika korzystać będą dzieci z pobliskiego Przedszkola 46 na Os. Na Skarpie.
Budowa i test umożliwi sprawdzenie działań antysmogowych chodnika w Krakowie.
Dodatkowym uzasadnieniem, jest fatalny stan istniejącej infrastruktury na ul. Cerchów.

 
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja Zakup materiałów i realizacja 610 000,00 PLN
610 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Wszelkie przygotowania do realizacji według harmonogramu przygotowanego przez jednostkę miejską nadzorującą wykonanie zadania. przez cały / w roku 2021 rok

Galeria

powrót