Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 138:

Miejski Kosiarz czyli Krakowskie Sianokosy

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Błonia Krakowskie

Dodatkowe lokalizacje: Park Jordana

Opis projektu

Zanikająca umiejętność  koszenia ma nadal grono zwolenników. Trawa koszona ręcznie nie zostaje mocno zmłócona a także czyste i szybkie cięcie trawy i chwastów nie przyczynia się do ich mocnego rozsiewu. Taka umiejętność może być przydatna dla właścicieli małych działek lub przydomowych ogródków. Obok dużych wartości dla ekosytemu używanie kosy przyczynia się do poprawy kondycji fizycznej. Przyjęcie odpowiedniej postawy czy zamachu jest podstawą do zbudowania odpowiedniej i ergonomicznej techniki koszenia.
Proponowane warsztaty odbyły się w sobotnie lub niedzielne przedpołudnia w miesiącach czerwiec, lipiec, sierpień w przestrzeni Parku Jordana lub Błoń. Podczas warsztatów zostawią przedstawione typy kos oraz sierpów wraz z omówieniem ich przeznaczenia. Zostaną również przedstawione metody doboru kosy do wzrostu uczestnika jak również klepania i ostrzenia kosy. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się również jakie korzyści niesie za sobą ręczne koszenie, jaki wpływ ma ten sposób na ekosystem łąki oraz jakie gatunki roślin możemy spotkać na naszych łąkach.
Każdy z uczestników nauczy się również kosić a przedstawioną teorię przekuje w praktykę pod okiem instruktorów. W ramach warsztatów zostanie zapewniony sprzęt oraz ubezpieczenie dla uczestników. Nabór na warsztaty do wyczerpania miejsc. Czas przeznaczony na jedne warsztaty to 3 godziny zegarowe. Warsztaty dedykowane dla osób dorosłych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Nabycie nowych nietypowych umiejętności aby pielęgnować zieloną przestrzeń wokół siebie z zachowaniem tradycyjnych i zrównoważonych sposobów uprawy ziemi.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja Organizacja warsztatów 20 000,00 PLN
20 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja warsztatów III – IV kwartał

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów koszenia trawy kosą ręczną oraz sierpem. Zajęcia będą możliwością pielęgnacji tradycyjnych umiejętności, a przy okazji okazją do aktywizacji i integracji mieszkańców.
powrót