Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 51:

WANDZIANA - piknik archeologiczny przy Kopcu Wandy

Projekt odrzucony: Nowohuckie Centrum Kultury rekomenduje całkowite odrzucenie projektu lub przekazanie go innej instytucji, z uwagi na następujące argumenty: 1. Kosztorys projektu jest, w ocenie NCK, nieprecyzyjny. Brak wyceny następujących elementów, niezbędnych do realizacji imprezy: a) przygotowanie stoisk – namioty, krzesła, stoły b) zabezpieczenie i przygotowanie terenu, dostęp do energii elektrycznej i bieżącej wody; c) honoraria instruktorów i zakup materiałów na warsztaty; d) ochrona i odpowiednie zaplecze sanitarne; e) transport i obsługa techniczna wydarzenia; Co więcej, wydarzenie zostało przedstawione jako oferta dla licznego grona mieszkańców i turystów, co (biorąc pod uwagę liczbę samych tylko mieszkańców Nowej Huty) przesądza o jego charakterze jako impreza masowa, a to z kolei powoduje konieczność spełnienia dodatkowych, kosztownych wymogów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Koszty te przez pomysłodawcę projektu nie zostały uwzględnione. 2. Nieprecyzyjnie przygotowany harmonogram - brak informacji na temat konkretnych przygotowań, etapów oraz założeń dotyczących realizacji projektu oraz ram czasowych. 3. Jako miejsce realizacji projektu wskazano łąkę w bezpośrednim sąsiedztwie Kopca Wandy. Obszar ten objęty jest MPZP „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa – etap A” jako obszar 191, oznaczony jako tereny zieleni urządzonej (191.ZP.1). Zgodnie z treścią § 16 pkt. 5 uchwały nr CIX/2894/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 12 września 2018 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „DLA WYBRANYCH OBSZARÓW PRZYRODNICZYCH MIASTA KRAKOWA - ETAP A” obszar ten nie został wskazany jako miejsce dopuszczające organizację imprez masowych – co stoi w sprzeczności z zapisami § 17 pkt. 1 lit. 6) regulaminu Budżetu Obywatelskiego. Niezależnie od wskazanych wyżej wątpliwości, przedstawiony projekt zakłada realizację działań nakierunkowanych na specjalistyczną dziedzinę nauki – historię starożytną oraz archeologię. Nie mieści się ona w zakresie działalności Nowohuckiego Centrum Kultury. W związku z tym, w przypadku nieuwzględnienia przytoczonych powyżej argumentów dla odrzucenia projektu z przyczyn formalnych, Nowohuckie Centrum Kultury rekomenduje przekazanie wydarzenia takiej instytucji, w przypadku której zadanie lepiej wpisuje się w charakter działalności.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 18 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Kulminacyjnym punktem, realizowanego projektu będzie zorganizowanie Pikniku Archeologicznego „Wandzianka" - imprezy przeznaczonej nie tylko uczniów, młodzieży, okolicznych mieszkańców, ale także turystów. Poprzedzać go będą przygotowania, oraz realizacja, które podzielić można na: merytoryczne, praktyczne oraz promocyjne.                                                                                        
I PRZYGOTOWANIA MERYTORYCZNE- polegające na zdobyciu podstawowej wiedzy z zakresu pradziejów ziemi na której leży Kopiec Wandy.
a) zadaniem uczestników będzie wyszukanie i przyswojenie informacji na temat kultur archeologicznych, których ślady odnaleźć można na terenie okolicznych ziem.
b) spotkanie z archeologiem i wykład na temat okolicznych ziem w neolicie i wczesnym i późnym średniowieczu
II PRZYGOTOWANIA PRAKTYCZNE- mające na celu zdobycie umiejętności, potrzebnych do przygotowania stoisk archeologicznych oraz zaprezentowanie ich zwiedzającym podczas "Pikniku Archeologicznego". Bedą one obejmować:
a) warsztaty krawieckie i tkackie- uczestnicy samodzielnie przygotują stroje (z wełny i lnu), w których zaprezentują się podczas "Pikniku Archeologicznego". W czasie jego trwania przedstawią zwiedzającym efekty swojej pracy i zademonstrują sposób wykonania ubrań (przy Stoisku Krawieckim)
b) warsztaty lepienia z gliny, na których uczniowie nauczą się tworzenia naczyń charakterystycznych dla kultur pochodzących z okolicznych ziemi. Efekty ich pracy będzie można podziwiać podczas "Pikiniku Archeologicznego" i na żywo obserwować proces powstawania ceramiki.
c) warsztaty tworzenia biżuterii - dzięki zdobytym podczas warsztatów umiejętnościom tworzenia biżuterii, uczniowie przy Stoisku z biżuterią, zaprezentują metody jej wykonania oraz nauczą chętnych tworzenia ozdób, które na pamiątkę będzie można zabrać ze sobą.
d) warsztaty tańca (wczesne średniowiecze) - celem warsztatów jest opanowanie kroków najpopularniejszych tańców w średniowieczu, dzięki czemu podczas trwania imprezy zwiedzający będą mogli obejrzeć pokaz tańców średniowiecznych zaprezentowanych przez uczestników projektu.
e) budowa chaty neolitycznej-finalnym elementem przygotowań praktycznych jest budowa chaty neolitycznej, która stanowić będzie największą atrakcję  "Pikniku".
III DZIAŁANIA PROMOCYJNE- polegające na rozpowszechnieniu informacji i wiedzy o zorganizowanym wydarzeniu kulturalnym w środowisku lokalnym:
a) przygotowanie plakatu i ulotek informacyjnych
b) współpraca z lokalnymi mediami
c) dystrybucja zaproszeń

UZASADNIENIE PROJEKTU

Poprzez realizację pikniku archeologicznego „Wandzianka” w atrakcyjny sposób dzieciom, a także lokalnej społeczności przybliżona zostanie historia pradziejów tej ziemi. Zapoznają się z pojęciami : pradzieje, neolit, epoka brązu, źródło archeologiczne, kultura archeologiczna. Organizatorzy zastosują metody rekonstrukcji historycznej (zdobycie umiejętności tkackich i krawieckich, tworzenia biżuterii, lepienia naczyń z gliny, tańców  średniowiecznych) oraz przygotowanie Stoisk archeologicznych. Dzięki temu odległa historia stanie się im bliższa i bardziej atrakcyjna. Spotkania z profesjonalistami, którzy z pasją poświęcają się pracy, będzie zwłaszcza dla młodego pokolenia  poszerzającym horyzonty i budującym doświadczenie (wykład archeologa, spotkania z instruktorami)  Dodatkowo poznanie historii regionu wpłynie na zwiększenie uczucia patriotyzmu lokalnego i szacunku dla dorobku przeszłych pokoleń. Uczestnicy zdobędą również ważne w dzisiejszych czasach umiejętności działań marketingowych oraz odwagi i inicjatywy (przygotowanie kampanii promocyjnej). Tak szeroko zakrojone działania od dzieci i młodzieży wymagać będą dobrej organizacji i umiejętności pracy w grupie, integracji lokalnej co przyda im się w dorosłym życiu.

 
Realizacja projektu przyczyni się do pielęgnowania dziedzictwa kulturowego, wzrostu zainteresowania dawną historią terenów, na których powstała Nowa Huta oraz ożywienia terenu wokół Kopca Wandy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przeprowadzenie pikniku Przygotowanie i realizacja projektu 100 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowania Przygotowania I połowa 2021
Warsztaty projektowe Przeprowadzenie warsztatów projektowych maj-wrzesień 2021
Realizacja pikniku przeprowadzenie imprezy październik 2021

Galeria

powrót