Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 13 NR 41:

Przystań w zielonym w drodze nad Bagry

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 13 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Realizacja projektu planowana jest na działkach miejskich o nr 386/2, 385, 183/3 i części działki 384 obręb 19, i działkach 230 ,229 obręb 27 na terenie pomiędzy ul. Lipską, Bagrową a Park&Ride Mały Pałaszów. Po przekształceniach własnościowych obszar działania może również uwzględnić działkę o nr 183/30 obręb 19 która w planie miejscowym oznaczona jest jako zieleń urządzona i ze względu na swoje położenie stanowi oczywiste dopełnienie całej koncepcji zagospodarowania tego obszaru.

Dodatkowe lokalizacje: Realizacja projektu planowana jest na działkach miejskich o nr 386/2, 385, 183/3 i części działki 384 obręb 19, i działkach 230 ,229 obręb 27 na terenie pomiędzy ul. Lipską, Bagrową a Park&Ride Mały Pałaszów. Po przekształceniach własnościowych obszar działania może również uwzględnić działkę o nr 183/30 obręb 19 która w planie miejscowym oznaczona jest jako zieleń urządzona i ze względu na swoje położenie stanowi oczywiste dopełnienie całej koncepcji zagospodarowania tego obszaru.

Opis projektu

Teren na którym ma powstać park kieszonkowy  przylega do wybudowanego niedawno parkingu Park&Ride Mały Płaszów, który stał się betonową wyspą ciepła na mapie Płaszowa. Działki na których ma powstać park są zaniedbane i niezagospodarowane lecz dzięki realizacji projektu zmienią się w skąpane w zieleni miejsce wypoczynku mieszkańców, źródło tak bardzo potrzebnego cienia i spokoju. Planowany park kieszonkowy – zielona przystań, stanowić będzie przeciwwagę dla dosyć zaniedbanej i coraz bardziej zabudowywanej okolicy pętli w Małym Płaszowie. Realizacja tego przedsięwzięcia stanowi również logiczne dopełnienie dla zagospodarowania terenu zielonego od ul. Myśliwskiej, wzdłuż ul. Lipskiej Bocznej
w kierunku pętli tramwajowej (Projekt Zielony skwer Mały Płaszów – Lipska,  otrzymał dofinansowanie w edycji BO 2019).
 
Park będzie dostępny dla wszystkich chętnych, w całości zrealizowany na ogólnodostępnej działce miejskiej. Kolejne tereny zielone w okolicy są zabudowywane przez biurowce i budownictwo mieszkaniowe. Planowany park kieszonkowy będzie służyć do wypoczynku mieszkańcom okolicy
i osobom zmierzającym w kierunku Zalew Bagry i do tężni, a oddzielenie go zielenią od ulicy Lipskiej zapewni ciszę i przyjemne miejsce rekreacji. Budowa parku wpłynie pozytywnie na komfort życia mieszkańców, wygląd dzielnicy, będzie stanowić uatrakcyjnienie pobliskiej trasy rowerowej oraz przyczyni się do wzmocnienia więzi sąsiedzkich. W czasie warsztatów mieszkańcy okolicy wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej wypracowali oryginalną koncepcję zagospodarowania tego terenu nawiązującą do pobliskiego zalewu Bagry pełną zieleni, akcentów żeglarskich i  tak bardzo potrzebnej nam wszystkim wody.
 
Realizacja projektu w oparciu o przygotowywaną dokumentację projektową zleconą przez Radę Dzielnicy XIII Podgórze.
 


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu  jest stworzenie atrakcyjnej ogólnodostępnej zielonej przystani w formie parku kieszonkowego przeznaczonej do rekreacji
i wypoczynku, która ma z jednej strony służyć mieszkańcom dzielnicy a z drugiej umożliwić sprawne, bezpieczne i przyjemne przemieszczanie się
w osi ul. Myśliwskiej, ul. Lipskiej Bocznej, ul. Lipskiej,  pętli tramwajowej Mały Płaszów, Park&Ride, ul Bagrowej i dalej w kierunku modernizowanej właśnie wschodniej części Zalewu Bagry gdzie powstaje nowa plaża, przestrzeń do wypoczynku i tężnia solankowa.

 
Teren ten przez dłuższy czas służył jako zaplecze przy różnych placach budowy, które właśnie dobiegają końca i pomimo tego że w planie miejscowym działki przeznaczone są pod zieleń urządzoną, to teren jest zaniedbany i wymaga gruntownego uporządkowania. Jednocześnie jest to centralny punkt wokół którego skumulowana jest nowa gęsta zabudowa mieszkaniowa, biurowa i usługowa. Po zagospodarowaniu tego teren wykształci się ostateczny układ funkcjonalny dla całej najbliższej okolicy. Atrakcyjne zagospodarowanie terenu poprawi znacznie ogólną estetykę otoczenia, w którym do niedawna dominowała zieleń - w tym drzewa i krzewy, wycięte na potrzeby stworzenia parkingu i innej zabudowy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
zagospodarowania terenu 450 000,00 PLN
450 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
zagospodarowanie terenu i wykonanie parku 2021
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utworzenie parku kieszonkowego. Inwestycja przyczyni się do podniesienia walorów estetycznych okolicy oraz komfortu życia mieszkańców. Ponadto park będzie pełnić funkcję wypoczynkową zapewniając miejsce wytchnienia dla rowerzystów i spacerujących w stronę zalewu.
powrót