Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 37:

Zadbajmy o ptaki i zieleń

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 1 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Place i skwery Dzielnicy I Stare Miasto

Dodatkowe lokalizacje: lokalizacje wskazane przez mieszkanki i mieszkańców podczas warsztatów i w trakcie realizacji zadania

Opis projektu

Zadanie będzie polegało na zorganizowaniu 10 warsztatów dla osób w wieku senioralnym (rekrutowanych spośród uczestników i uczestniczek Centrów Seniora i innych zajęć w instytucjach miejskich, organizacji zrzeszających osoby w tym wieku oraz w wolnym naborze za pomocą ogłoszeń w prasie lokalnej, internecie i kanałach komunikacji jednostek organizacyjnych miasta) oraz 20 warsztatów dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (rekrutowanych spośród uczestników i uczestniczek zajęć w MDK-ach i innych zajęć w instytucjach miejskich, szkół i przedszkoli oraz w wolnym naborze za pomocą ogłoszeń w prasie lokalnej, internecie i kanałach komunikacji jednostek organizacyjnych miasta). Warsztaty będą polegały na spacerach badawczych po okolicy w celu zbadania sytuacji wolnożyjących ptaków oraz przekazaniu zasad rozsądnego ich dokarmiania. Możliwe jest zrezygnowanie ze spacerów badawczych podczas realizacji niektórych warsztatów.

Zarówno podczas spacerów jak i podczas trwania całego projektu będą zbierane informacje na temat skwerów i zieleńców na których dokarmiane są ptaki i potrzebne są działania edukacyjne w formie tablic lub doposażenie w karmniki i budki lęgowe lub dostosowanie skwerów i zieleńców. (Powyższe zostanie uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na etapie realizacji). Na tej podstawie wytypowane będą dodatkowe miejsca do realizacji powyższych działań. W przypadku terenów nadmiernie eksploatowanych przez gołębie, gdzie ich nadmiar powoduje stepowienie i degradację zieleni, planuje się odtworzenie zieleni poprzez rekultywację trawników i tam, gdzie będzie to możliwe nasadzenie roślinności, starając się ustawić w okolicy np. tablice informacyjne i inne urządzenia edukacyjne jak karmniki czy budki dla ptaków.
 
Tablice informacyjne powinny zawierać opracowane przez specjalistów dane na temat szkodliwych i zalecanych form dokarmiania ptaków. Ponadto akcja informacyjna powinna odbywać się na stronach wydziałów UMK i miejskich jednostek organizacyjnych oraz materiałów i artykułów rozsyłanych do szkół, przedszkoli, MDK-ów, CAS-ów i innych podmiotów współpracujących z miastem. Do współpracy przy promocji, akcji informacyjnej oraz typowania skwerów i zieleńców powinny być zaproszone osoby z Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Część Krakowian i Krakowianek jest nieświadoma jakie szkody wyrządza ptakom i środowisku karmiąc je chlebem, zepsutym jedzeniem i innymi produktami. Dlatego warto zorganizować akcję edukacyjno-informacyjną na ten temat. Gołębi oraz innych ptaków nie należy dokarmiać poza okresem zimowym. Potrafią one samodzielnie znaleźć wystarczająco dużo pożywienia, aby przetrwać cieplejsze pory roku. Nigdy nie należy pozostawiać pokarmu na parapetach i  balkonach oraz w miejscach uczęszczanych przez ludzi. Na niektórych osiedlach są specjalne strefy przeznaczone do tego celu. Zawsze trzeba pamiętać o zabraniu stamtąd niezjedzonej karmy, aby nie żywiły się nią szczury. Odpowiednie dla ptaków są nasiona, niesolone orzechy, surowa niesolona słonina, gotowe mieszanki, owoce (np. pokrojone jabłka, rodzynki). Szkodzi im sól, zepsute jedzenie, pieczywo (może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego najlepiej z niego zrezygnować).

 
Akcja edukacyjna w formie artykułów prasowych i tablic informacyjnych będzie skierowana do wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Warsztaty edukacyjne będą skierowane do osób w wieku senioralnym (grupy najczęściej dokarmiającej ptaki) oraz dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Tabliczki Zakup i montaż tabliczek 6 000,00 PLN
Rekultywacja Rekultywacja zdegradowanych przez gołębie trawników 10 000,00 PLN
Warsztaty Zorganizowanie warsztatów dla seniorów i dla dzieci 9 000,00 PLN
25 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie scenariusza warsztatu i zawartości tablic oraz innych materiałów przez specjalistów styczeń - czerwiec 2021
rekrutacja na warsztaty i akcja informacyjna styczeń - grudzień 2021
zbieranie informacji o potrzebach, skwerach i zieleńcach, gdzie bytują ptaki luty-październik
stawianie tablic informacyjnych luty-październik 2021
przeprowadzenie 30 warsztatów marzec - grudzień 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat szkodliwych i pozytywnych form dokarmiania ptaków w mieście. Działania te pozytywnie wpłyną zarówno na zapobieganie powstawaniu schorzeń ptaków związanych z niewłaściwym pokarmem jak i degradacji zieleni skwerów. Dodatkowo akcja przyczyni się do poprawy estetyki i czystości krakowskiej przestrzeni.
powrót