Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 11 NR 17:

Bezpieczny domek - mały strażak

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 11 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Zadanie polega na zakupie Mobilnego Symulatora Zagrożeń Pożarowych - budynek jednorodzinny. Jest to inteligentny model domku jednorodzinnego, w którym komputery i urządzenia elektroniczne kontrolują każdy jego element. Intuicyjne sterowanie oświetleniem, drzwiami i innymi modułami odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji. Umożliwia ona manualne włączanie/wyłączanie wszelkich urządzeń wewnątrz domku. Możliwe jest także definiowanie i odtwarzanie dynamicznych scenariuszy, pozwalających na sekwencyjne uruchamianie kolejnych zdarzeń. Najważniejszą funkcją symulatora jest dynamiczna prezentacja zagrożeń pożarowych i innych niebezpiecznych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce w domu jednorodzinnym. Sterowane przez komputery efekty świetlne, dźwiękowe oraz wydobywający się dym realnie oddają grozę sytuacji, pobudzając wyobraźnię widzów. Miniaturowe czujki, monitorowane przez komputery domku, alarmują jego mieszkańców.

 
Zainstalowane w budynku kamery pozwalają na wirtualne uczestnictwo w sytuacjach niebezpiecznych. Widzowie czują się tak, jakby rzeczywiście znajdowali się w zagrożonych pomieszczeniach. Komputery symulatora umożliwiają również przeglądanie filmów z prawdziwych akcji czy pożarów, analizę zdjęć spalonych pomieszczeń a także odtwarzanie dowolnych prezentacji. Liczne interfejsy umożliwiają dołączenie projektora bądź systemu nagłośnieniowego. Dzięki temu w pokazach może uczestniczyć większa liczba ludzi.
 
Główne zalety  Mobilnego Symulatora Zagrożeń Pożarowych :
  • Symulacja zagrożeń pożarowych za pomocą efektów specjalnych,
  • Możliwość pracy zarówno w trybie manualnym, jak i poprzez zdefiniowane scenariusze,
  • Sterowanie oświetleniem, drzwiami i czujkami przez dedykowane komputery,
  • Realistyczne efekty dźwiękowe oraz świetlne tętniącego życiem domu,
  • System monitoringu wizyjnego,
  • Duży realizm wnętrz, pełne umeblowanie,
  • System automatycznego przygotowania do kolejnego pokazu.
Budynek wykonano w skali 1:12, posiada 6 pomieszczeń na 3 kondygnacjach.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Każdego roku w zajęciach edukacyjnych w Bezpiecznym Domku bierze udział ponad dwa tysiące dzieci z krakowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Każde zajęcia prowadzone są przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Strażacy, którzy na co dzień wyjeżdżają do interwencji dzielą się swoim doświadczeniem i w sposób obrazowy uczą najmłodszych jak radzić sobie w sytuacjach skrajnie niebezpiecznych. Edukacja najmłodszych kształtuje ich świadomości i buduje poprawne postawy. Dzięki temu najmłodsi nie powodują zagrożeń pożarowych, a gdy są ich świadkami potrafią im zapobiegać. 

 
Obecnie w dobie multimediów skuteczne zainteresowanie i dotarcie do świadomości najmłodszych jest coraz trudniejsze. Mobilny Symulator Zagrożeń Pożarowych jest na to odpowiedzią. Dzięki ruchomym postacią wewnątrz modelu, dźwiękom pożaru, błyskom świateł ognia oraz realnego dymu edukacja najmłodszych jest skuteczna. Optymalnie wykorzystując czas poświęcony prelekcji strażacy są w stanie skutecznie przekazać niezbędną wiedzę. Dodatkowym atutem jest możliwość realizacji zajęć bezpośrednio w placówkach oświatowych. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Mobilny Symulator Zagrożeń Pożarowych - budynek jednorodzinny Zakup symulatora 55 000,00 PLN
55 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Zakup symulatora III kwartał 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Dzielnicy.
powrót