Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 65:

OdNOWA placu zabaw i powstanie ogrodu zabaw na Skarpie!

Projekt odrzucony: Projekt zakłada odnowę istniejącego placu zabaw, zmianę ustawień istniejących urządzeń oraz zagospodarowanie pozostałego terenu do formy ogrodu zabaw na Os. Na Skarpie. Zamierzona inwestycja znajduje się na terenie układu urbanistycznego Nowej Huty, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-1132, decyzją z 30.12.2004 r. i z tego względu wszelkie działania wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Stopień skomplikowania projektu, jego zakres przestrzenny, jak i konieczność uzyskania niezbędnych uzgodnień w tym uzyskania pozwoleń konserwatorskich powoduje, iż jego realizacja (wespół z robotami budowlanymi) jest niemożliwa w cyklu jednorocznym. Dodatkowo rewitalizację należałoby skonsultować z mieszkańcami wskazanego kwartału zabudowy. Zgłoszone zadanie obarczone jest również wysokim ryzykiem lub brakiem możliwości realizacji zadania w cyklu jednorocznym, a zatem stoi w sprzeczności z zapisem uchwały nr XXXV/903/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa: §2. Realizacja projektów w ramach budżetu obywatelskiego odbywa się w cyklu jednorocznym na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 18 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Projekt zakłada odnowę istniejącego placu zabaw, zmianę ustawień istniejących urządzeń oraz zagospodarowanie pozostałego terenu do formy ogrodu zabaw.
 
Obecnie istniejący plac zabaw wymaga remontu, doposażenia, gdyż urządzenia istniejące są już stare i nie funkcjonalne. Ogrodzenie jest w złym stanie, nawierzchnia jest ziemna, co w czasie deszczu powoduje powstawanie błota, a jednocześnie nie amortyzuje upadków dzieci z urządzeń obecnie istniejących. 
 
Po zachodniej stronie planowane jest utworzenie "ogrodu zabaw", czyli przestrzeni bazującej na naturalnych materiałach - drewnie, kamieniu, linach, oraz wykonanych z wypiętrzeniach terenu tworzących - zgodnie z adresem - skarpy, połączone ze sobą kładkami, pomostami linowymi itp.
 
Od strony ulicy planuje się odizolowanie placu zabaw np. roślinnością w postaci pnączy na ogrodzeniu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Nowoczesny plac zabaw nie musi oznaczać wykorzystywanie elektroniki, świateł i innych technologii. Wiele obserwacji i badań potwierdza, że dzisiejszym dzieciom, młodzieży i dorosłym zamieszkującym miasta brakuje kontaktu z naturą i materiałami.
Dzieci rozwijają swoją kreatywność szczególnie mocno wtedy, gdy ich zabawa nie jest zdefiniowana sztywną funkcją urządzenia (zjeżdżalnia - tylko do zjazdów, karuzela - tylko do kręcenia się, itd)  
Dorośli także chętnie przebywają w tak zagospodarowanej przestrzeni, a młodzież mając stworzone choćby minimalne warunki do treningu (drążek do podciągania, poręcze do pompek, ławka do brzuszków) zyskuje poczucie tożsamości z danym miejscem, okolicą, itp. co zapobiega m.in. aktom wandalizmu.

 
Przedmiotowy plac zabaw na terenie dzielnicy XVIII Nowa Huta jest w złym stanie i nie zachęca do zabawy. Projekt zakłada sfinansowanie rewitalizacji w ramach budżetu obywatelskiego i stworzenie atrakcyjnego miejsca nie tylko dla małych dzieci miejsca, gdzie będzie można aktywnie spędzić czas. Remont placu zabaw poprawi jakość życia osób korzystających z niego na co dzień.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Wykonanie dokumentacji projektowej 40 000,00 PLN
Budowa Roboty budowlane 600 000,00 PLN
640 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt i realizacja Opracowanie dokumentacji projektowej Roboty budowlane przez cały / w roku 2021 rok

Galeria

powrót