Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 3 NR 34:

KIEPSKI WYBÓR!

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 3 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Skraje przystanków komunikacji miejskiej: autobusowych (A) i tramwajowych (T), poza strefą wolną od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego).

Dodatkowe lokalizacje: Lokalizacje: przystanki autobusowe (A) i tramwajowe (T) komunikacji miejskiej: A Przystanek Pilotów (kierunek centrum/obrzeża), A Przystanek Rondo Barei (kierunek centrum/obrzeża), T Przystanek Tauron Arena Kraków Wieczysta (kierunek centrum/obrzeża), A Opolska Estakada (kierunek centrum/obrzeża), A Miechowity (kierunek centrum/obrzeża), A UR Aleja 29 Listopada (kierunek centrum/obrzeża), A Dobrego Pasterza (kierunek centrum/obrzeża)

Opis projektu

Projekt zakłada umieszczenie 14 pojemników na niedopałki na skrajach przystanków komunikacji miejskiej (poza strefą wolną od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego). 

 
Pytanie umieszczone na pojemniku ma zachęcać palacza do interakcji: wrzucenie niedopałka/kiepa/peta do odpowiedniej przegrody jest głosem w plebiscycie. Dzięki przeźroczystej szybce, pełny pojemnik to zarazem wykres kolumnowy pokazujący poparcie dla obu opcji. 
 
Pytania na pojemnikach nawiązują do krakowskich tradycji, legend, popularnych miejsc i zwykłej codzienności.

Przykładowe pytania:

CZY NA BRACKIEJ PADA DESZCZ?
TAK / NIE

KTO BYŁ PIERWSZY NA KSIĘŻYCU?
ARMSTRONG / TWARDOWSKI

TWOJA ULUBIONA PRZEKĄSKA TO
OBWARZANEK / PRECEL

CZY 139 PRZYJEDZIE PUNKTUALNIE?
TAK / NIE

WYCHODZISZ
NA DWÓR / NA POLE

SPOTYKASZ SIĘ
POD SKARBONKĄ / POD ADASIEM

NIE PRZENOŚCIE NAM STOLICY DO KRAKOWA
TAK /NIE

CO NAS BARDZIEJ PRZERAŻA
SMOG / SMOK

WYBIERAM
ROWER / SAMOCHÓD

CZY WANDA DOBRZE ZROBIŁA?
TAK / NIE

PANIEŃSKIE
WIECZORY / SKAŁY

GOŁĘBIOM MÓWIMY
TAK / NIE

JADĘ
DO NOWEJ HUTY / NA NOWĄ HUTĘ

DAMA
Z ŁASICZKĄ / Z GRONOSTAJEM

Podobny pomysł zrealizowany został w Londynie. Więcej informacji można znaleźć tu:
https://www.fastcompany.com/3053880/vote-with-your-butt-is-a-brilliant-idea-to-stop-litter?fbclid=IwAR30rRjCnlcwlz_vntp4Tj8ZZeAAqfzjFxTZTvF-vSu5sYXi47ev9P7vmq8


Cele projektu:
  1. zachęcenie ludzi do nieśmiecenia i proekologicznej postawy
  2. zachęcenie ludzi do dbania o wspólne dobro – przestrzeń publiczną
  3. poprawa humoru i zaangażowanie w życie miasta mieszkańców Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (w szczególności mieszkańców i bywalców Dzielnicy III Prądnik Czerwony)

Projekt nie ma na celu promowania palenia wyrobów tytoniowych.
 
Pojemnik na niedopałki wykonany będzie ze stali nierdzewnej (jak kosze na śmieci). Dwie metalowe szuflady otwierane od spodu specjalnym kluczem będą opróżniane przez służby porządkowe. Szybki wykonane z pleksi będą mieć otwory, przez które będzie można wrzucać niedopałki. Pojemnik zabezpieczony zostanie przed deszczem daszkiem. Tekst pytania wraz z żartobliwym rysunkiem zostanie wyklejony z białej, matowej folii odpornej na warunki atmosferyczne. Całość łatwo będzie można zaczepić na ogrodzeniu przystanku komunikacji miejskiej (w przypadku przystanków tramwajowych) lub zamontować na słupku (w przypadku przystanków autobusowych).

Na bokach skrzynki nadrukowany będzie krótki komunikat wspierający w rzucaniu nałogu: „Jeśli chcesz mieć głos w naprawdę ważnej sprawie, to wybierz zdrowie. Rzuć palenie. Wejdź na stronę jakrzucicpalenie.pl albo nie wchodź, ale rzuć.”
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ludzie palą papierosy. Palili i będą palić. To oczywiście wielka szkoda, gdyż nie tylko niszczą swoje zdrowie i generują koszty w sektorze zdrowia publicznego, ale jeszcze narażają innych na bierne palenie. Nie mamy jednak prawa, mocy i możliwości, aby przekonać 100% ludzi do rzucenia tego szkodliwego nałogu. To co możemy zrobić to oczywiście edukować społeczeństwo i zachęcać do zdrowego stylu życia bez nikotyny, a także do odpowiedzialnej postawy względem środowiska i estetyki przestrzeni publicznej.


Zgodnie z Uchwałą nr LXII/1362/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 11 stycznia 2017 r. oraz Uchwałą nr LXXIV/954/09 Rady Miasta Krakowa z dnia 3 czerwca 2009 r., strefy wolne od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego obejmują m.in. „obszar w odległości 15 metrów od znaku drogowego D-15 (przyp. aut.: przystanek autobusowy), D-17 (przyp. aut.: przystanek tramwajowy) w obu kierunkach oraz o szerokości 5 metrów licząc od krawędzi jezdni nie dalej jednak niż do granicy pasa drogowego, na przystanku z zatoką również teren na całej długości zatoki.”

Z reguły na skrajach przystanków, gdzie kończy się chodnik a zaczyna się trawnik, wyrastają kopczyki niedopałków. Czasem zdarza się, że niedogaszony papieros powoduje mały pożar w koszu na śmieci zamontowanym przy wiacie przystankowej.
 
Pojemniki na niedopałki będą więc zachęcały ludzi do nieśmiecenia i odpowiedzialnej postawy wobec wspólnoty miasta. Mieszkańcy Krakowa będą żyli w czystej i estetycznej przestrzeni, a służby miejskie będą miały mniej sprzątania.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Obsługa Obsługa 14 pojemników 4 800,00 PLN
Projekt graficzny Projekt graficzny ilustracji 5 000,00 PLN
Produkcja Zakup 14 pojemników 16 800,00 PLN
Instalacja Instalacja 14 pojemników 14 000,00 PLN
40 600,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wyłonienie wykonawcy projektu technicznego Wyłonienie wykonawcy projektu technicznego pojemnika na niedopałki druga połowa 2021 r.
Wyłonienie wykonawcy projektu graficznego Wyłonienie wykonawcy projektu graficznego 14 ilustracji i pytań na pojemnikach na niedopałki druga połowa 2021 r.
Zlecenie produkcji pojemników Produkcja pojemników na niedopałki druga połowa 2021 r.
Instalacja pojemników Instalacja pojemników na przystankach autobusowych i tramwajowych druga połowa 2021 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Oszacowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMK roczne koszty utrzymania projektu wynoszą ok. 10 000 zł.
powrót