Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 13 NR 49:

Ławeczki oraz maty antypoślizgowe na Małym Basenie Korona

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 13 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Kalwaryjska 9 - KS Korona - Mały Basen

Opis projektu

Projekt zakłada doposażenie Małego Basenu Korona w ławeczki oraz maty antypoślizgowe w strefie basenu.
 
Ławeczki basenowe:
Ważne aby ławeczki były wykonane z materiałów trwałych. Zamiast ławek drewnianych, czy metalowych lepszym i trwalszym rozwiązaniem są ławeczki wykonane z tworzyw sztucznych. Są one odporne na działania chloru, uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu, dodatkowo nie rdzewieją nie butwieją i nie wymagają częstej renowacji.
Ławeczki są dostępne w różnych kolorach przez co dodatkowo ożywią i rozweselą mały basen – najczęściej wybierany przez dzieci.
 
Maty basenowe - antypoślizgowe:
Maty basenowe są idealnym rozwiązaniem na podłogi mokre. Nie tylko chronią stopy przed wilgocią i dbają o higienę w wilgotnym pomieszczeniu, ale przede wszystkim zabezpiecza przed niebezpieczeństwem upadku czy poślizgu. Matę można czyścić przy pomocy strumienia wody.
Maty powinny być wykonane z materiału przyjaznego dla środowiska, który jest odporny na niskie i wysokie temperatury, odporne na pękanie i długotrwały kontakt z wodą. Maty powinny posiadać właściwości antybakteryjne i grzybobójcze.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mały Basen Korona znajduje się w centrum Krakowa. Jest bardzo często wybierany przez rodziców ze względu na dogodny dojazd ale również ze względu na jego specyfikę. To chyba jedyny taki obiekt w Krakowie który zamiast wody chlorowanej posiada wodę słoną - dzięki czemu jest ona zdecydowanie bardziej korzystna dla dzieciaków. To tutaj dzieci rozpoczynają swoja przygodę z pływaniem aby potem w wieku 9-10 lat przenieść się na basen duży. Na basenie oprócz zajęć dla dzieci odbywają się również zajęcia dla kobiet (również w ciąży) oraz seniorów. Basen przeszedł w ostatnich latach remont. Niecka basenu została zmieniona a na ścianach została zachowana niesamowita mozaika.
Idea projektu powstała właśnie z myślą o najmłodszych dzieciakach które uczestniczą w zajęciach oswajania się z wodą oraz nauki pływania jak również innych użytkownikach małego basenu.
 
Dlaczego maty?
Niestety otoczenie basenu są pokryte płytkami - co powoduję że jest tam bardzo ślisko. Dzieciaki niestety często korzystają z łazienki w trakcie zajęć i niejednokrotnie dochodzi do wypadków i stłuczenia w najlepszym wypadku kości ogonowej.
Podobna sytuacja dotyczy osób dorosłych, a w szczególności ciężarnych czy seniorów. Niestety śliska podłoga jest bardzo niebezpieczna.
 
 
Dlaczego ławeczki?
W zajęciach na małym basenie przeważnie udział biorą małe dzieci w wieku 4-8 lat i o ile w wodzie są same to już w trakcie ubierania czy kąpieli przed i po wyjściu z wody potrzebna jest pomoc rodziców. W trakcie zajęć rodzice z reguły siedzą na mokrej twardej posadzce dookoła basenu. Są na każde zawołanie sowich pociech (np w sytuacji gdy konieczne jest pójście do ubikacji) jak również podglądają postępy swoich dzieci w pływaniu. W szatni brak jest zamykanych szafek - niestety wąski szatnie uniemożliwia montaż. Dla tego osoby dorosłe korzystające z basenu zabierają rzeczy osobiste czy ubranie bezpośrednio w pobliże niecki basenowej i trzymają je na mokrej podłodze.
 
Przykładowe maty oraz ławeczki:
 
 
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup ławek Zakup 5 ławek o długości 3m 15 000,00 PLN
Transport + ułożenie mat oraz ławeczek 5 000,00 PLN
Maty antypoślizgowe Zakup około 25 metrów maty o szerokości 60 cm do obłożenia obszaru dookoła basenu wraz z klipsami. 35 000,00 PLN
55 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup oraz montaż mat i ławeczek 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt sprzyja poprawie bezpieczeństwa osób korzystających z basenu, rozwój kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Krakowa.
powrót