Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 13 NR 50:

Czujnik smogu oraz tablica LED przy pętli w Łagiewnikach

Projekt odrzucony: Zarząd Dróg Miasta Krakowa informuje, że podczas weryfikacji propozycji zadania, w oparciu o zapisy Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, stanowiącego Załącznik do Uchwały Nr XXXV/903/20 Rady Miasta Krakowa z dnia z dnia 12 lutego 2020 r. stwierdzono:- zgodnie z w/w Regulaminem (§ 17 ust. 1 pkt. 6 ) w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa. Powołując się na Ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych Art. 44 pkt. 3 ppkt. 1 a) Wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad: uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. Zgodnie z opinią uzyskaną z jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna :- projekt nie wnosi wartości dodanej do już istniejącego systemu ogólnodostępnej informacji o stanie jakości powietrza w Krakowie. Informacje takie podawane są regularnie w telewizji, radiu, prasie, wyświetlane w środkach komunikacji miejskiej, na tablicach LED zlokalizowanych w innych częściach miasta, dostępne na portalach internetowych lub dedykowanych dla tych celów aplikacjach na smartfony. Ponadto tablica nie posiada własnych czujników, wyświetlane dane o parametrach powietrza pobierane są z serwerów GIOŚ a wyświetlane wyniki są uśrednione dla miasta.- w kalkulacji projektu uwzględniono metodę laserową (określenie Wnioskodawcy) pomiaru stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu (PM 2,5 i PM10). Zakres cenowy urządzeń pomiarowych opartych na metodzie opto-elektronicznej waha się od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy złotych, przy czym czujniki tzw. „niskobudżetowe” nie gwarantują reprezentatywności wyników pomiaru, a te drugie po przeprowadzeniu badań na zgodność metodą grawimetryczną (metoda referencyjna) mogą dawać wyniki reprezentatywne, jednak ich koszt na pewno przewyższy proponowany przez Wnioskodawcę całkowity koszt projektu tj. 350 000,00 zł.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 13 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Pętla Łągiewniki

Opis projektu

O smogu wiedza już chyba wszyscy... zarówno mieszkańcy, osoby pracujące w Krakowie jak również turyści. Dlatego właśnie zrodził się pomysł aby w tak newralgicznym miejscu jak Łagiewniki postawić tablicę LED informująca o poziomie zanieczyszczenia wraz z czujnikiem smogu.
Tablica LED powinna być wyposażona w czujniki PM 2.5 oraz PM 10 lub czujnik czystości powietrza. Sensor smogu dzięki laserowej aparaturze jest w stanie dokładnie określić jakość czystości powietrza wyrażając ją w ilości cząstek stałych na m3 powietrza (µg/m3).

UZASADNIENIE PROJEKTU

Od wielu lat smog jest realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia oraz życia. Niestety ta część Krakowa jest bardzo słabo wyposażona w czujniki, a przy tym bardzo bogata w domki jednorodzinne. Łagiewniki to również punkt przesiadkowy dla osób przyjeżdżających do Krakowa z okolicznych miejscowości i wsi do pracy. Byłoby bardzo dobrze gdyby każda osoba znajdująca się w Łagiewnikach mogła poznać stan powietrza. Podobne tablice stoją już w nw lokalizacjach:
- skrzyżowanie Starowiślnej i Dietla
- rejon Kina Kijów
- Rondo Mogilskie
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup oraz montaż tablicy LED wraz z czujnikiem smogu 350 000,00 PLN
350 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przetarg, przygotowanie dokumentacji 1 połowa 2021
Montaż tablicy LED z czujnikiem smogu 2 połowa 2021

Galeria

powrót