Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 5 NR 10:

URATUJMY STARE DRZEWA PRZY BŁONIACH!

Projekt odrzucony: Projekt zakłada wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych starych drzew przy Błoniach, które zapobiegną ich wykarczowaniu. Projekt uzyskuje opinie negatywną z uwagi na to, że lokalizacje drzew podane w projekcie są niezgodne z granicami Dzielnicy V Krowodrza. Podobny projekt został złożony w dzielnicy VII, który został zaopiniowany pozytywnie. Wskazane drzewa zgodnie z statutem Dzielnicy znajdują się na terenie dzielnicy VII Zwierzyniec.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 5 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Al. 3 Maja (po stronie Krowodrzy)

Opis projektu

Alejki otaczające Błonia to miejsce bliskie sercu wielu krakowian. Trudno sobie wyobrazić to miejsce bez pięknych i dorodnych drzew. Niestety drzewa rosnące przy Al. 3 Maja są w fatalnym stanie i obumierają. Jednak wspólnie stosunkowo niewielkimi nakładami możemy zapobiec wykarczowaniu tej zielonej alei i zachować ją dla kolejnych  pokoleń!W ramach projektu zostaną wykonane zabiegi pielęgnacyjne, a drzewa będą objęte specjalną ochroną.
Projekt obejmuje:

  1.  Przeprowadzenie dokładnych badań drzew i przygotowanie kompleksowego programu ochrony drzew;
  2. Zabiegi pielęgnacyjne;
  3. Uzupełnienie ziemi wokół korzeni drzew;
  4. Wykonanie estetycznych płotków wokół drzew;
  5. Podlewanie drzew w okresach suchych;
  6. Osłony chroniące przed solą drogową (w okresie zimowym).

W projekcie został przewidziany kompleksowy pakiet działań ratunkowych dla drzew przy Al. 3 Maja. Chcemy żeby miasto wykonało zabiegi pielęgnacyjne i opryski. Wokół odsłoniętych korzeni trzeba uzupełnić ziemię, a bezpośrednie otoczenie drzew powinno zostać wygrodzone estetycznymi płotkami. Co sprawi, że parkujące samochody nie będą już uszkadzały korzeni oraz kory. W okresie suszy powinny być wykonywane odpowiednie nawodnienia. W zimie należy zamontować specjalne osłony chroniące przed solą. Działania powinno się zacząć od opracowania kompleksowego programu ochrony drzew.
 
Autorem wszystkich zdjęć jest Mariusz Waszkiewicz.

UZASADNIENIE PROJEKTUWielu kierowców parkuje bardzo blisko drzew. W efekcie samochody najeżdżają na wystające korzenie, a otwierane drzwi pojazdów zahaczają o korę. Dlatego drzewa są ciągle ,,ranione”. W miejscu uszkodzeń rozwijają się choroby grzybowe i żerują szkodniki. Każdej zimy na ulicę wysypywana jest bardzo duża ilość soli, która systematycznie podtruwa okazy położone blisko drogi. Na sytuację nakładają się na zanieczyszczenie powietrza i brak właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego drzewa powoli obumierają i z każdym rokiem są w coraz gorszej kondycji. Kilkanaście jesionów zostało już wyciętych. Jeżeli nie otoczymy drzew właściwą opieką to aleja 3 maja może wkrótce zostać w całości wykarczowana, a majestatyczne korony drzew przy Błoniach pozostaną już tylko wspomnieniem. Zamiast mających dziesiątki lat dorodnych okazów będziemy mogli oglądać kilkudziesięcio centymetrowe sadzonki.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja zadania 100 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja zadania 2022-2025

Galeria

powrót