Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 13 NR 4:

Baśniowy ogród.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 13 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Obszar realizacji obejmuje działki nr 40/13, 214 obr. P-51 w rejonie ulic Siemomysła / Pańska

Opis projektu

Przedmiotem projektu jest uporządkowanie i zaaranżowanie terenu zielenią ozdobną o charakterze dekoracyjno - edukacyjnym. Obszar realizacji obejmuje działki miejskie nr 40/13, 214  obr. P-51 w sąsiedztwie Kościoła św. Kingi. Wskazany teren opisany jest w MPZP Wielicka – Kamieńskiego symbolem ZP.8 jako zieleń urządzona o podstawowym przeznaczeniu pod skwery, zieleńce, ogrody oraz ogólnodostępny park.    
Projekt zakłada przekształcenie tego nieco zaniedbanego i trudno dostępnego dla mieszkańców terenu w kwitnący ogród, pełen różnokolorowych krzewów takich jak np.: lilak, forsycja, jaśminowiec, krzewuszka, kalina wonna, oczar, zimokwiat  itp. Rośliny powinny być tak dobrane, aby cały rok, nawet w zimie,  zachwycały i cieszyły oko swoimi kolorami.   Uzupełnienie istniejących, starych drzew o dodatkowe nasadzenia stworzy zieloną enklawę służącą mieszkańcom okolicznych osiedli a także wszystkim, zmierzającym  i wracającym z terenów rekreacyjno przyrodniczych w obszarze Krzemionek Podgórskich. Aby skwer był ogólnodostępny i mógł służyć celom rekreacyjnym zaplanowano wykonanie ścieżki żwirowej łączącej ul. Pańską z ul. Siemomysła, dla poprawy bezpieczeństwa przewidziano dodatkowe oświetlenie terenu, ustawione zostaną  także kosze na śmieci. Świetnym uzupełnieniem przestrzeni są też pergole które można obsadzić roślinami pnącymi. Wszystkie elementy małej architektury zamontowane w Ogrodzie powinny być wykonane z naturalnych materiałów, tak by harmonijnie wtapiały się w przestrzeń. W koronach istniejących
drzew żyje mnóstwo ptaków, dlatego z myślą o nich zamontowane zostaną budki lęgowe, karmniki i poidełka. Ponieważ w terenie tym znajduje się otwarty rów odwadniający oraz staw, dla którego ustalono ochronę,  projekt zagospodarowania przewiduje lokalizacje pomostów oraz zabezpieczenie stawu i rowu odwadniającego w odległości 1,5 m od górnej krawędzi skarpy,  zgodnie z wytycznymi MPZP Wielicka – Kamieńskiego. Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, niezbędnym wydaje się być, objęcie zakresem opracowania części dz. nr 345, 211/31 jako umożliwienie dojścia od strony ul. Siemomysła.
            Nikt nie ma wątpliwości , że aktywne spędzanie czasu w otoczeniu przyrody, nawet tej miejskiej, redukuje stres, którego nikomu z nas obecnie nie brakuje, pomaga pozbyć się zmęczenia a przez to wspomaga działanie naszego układu odpornościowego. Ogród, który kwitnie przez cały rok, to prawdziwa radość dla oczu. Każda pora roku ma swoją własną kwiatową symbolikę oraz niepowtarzalny urok.

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Realizacja projektu odbędzie się w oparciu o przygotowywaną dokumentację projektową zleconą przez Radę Dzielnicy XIII Podgórze. 


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

To , że Kraków się rozwija widać gołym okiem, każda dostępna wolna przestrzeń jest zabudowywana. Dlatego przyroda w mieście jest nam potrzebna. Tereny zielone spełniają niezwykle ważną funkcję społeczną: pozwalają mieszkańcom odpocząć, spotykać się z przyjaciółmi, pozytywnie wpływają na nasze zdrowia i poczucie szczęścia. Tereny zielone to również miejsce, na którym dzieci mogą wejść w kontakt z przyrodą- roślinami, ptakami, owadami itd.
Osiedlowe „ogrody” to najczęściej monotonne i nudne zieleńce, w których królują trawniki i iglaki, dlatego chcemy istniejącą zieleń wzbogacić o krzewy kwitnące nawet w lutym. Przebywanie w otoczeniu krzewów atrakcyjnych przez cały sezon wegetacyjny pozwoli małym jak i dorosłym użytkownikom na lepsze poznanie roślin ale przede wszystkim stworzy miły zakątek, w którym przyjemnie będzie usiąść i popatrzeć na bogactwo kolorów, faktur, kwiatów. Chcielibyśmy stworzyć miejsce w którym sąsiedzka integracja wykroczy poza granice grzecznościowych formułek czy wspólną klatkę schodową.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja projektu Zakup i posadzenie krzewów, zakup i montaż elementów małej architektury, zagospodarowanie terenu 300 000,00 PLN
300 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja inwestycji Realizacja zadania w oparciu o przygotowany projekt 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada rewitalizację zaniedbanego terenu w rejonie ulic Siemomysła/Pańska i przekształcenie go w atrakcyjną przestrzeń do odpoczynku i rekreacji. W ramach zadania planuje się zagospodarowanie terenu, nasadzenia krzewów oraz zakup i montaż elementów małej architektury. Inwestycja poprawi estetykę przestrzeni publicznej, stworzy miejsce przyjazne różnym grupom wiekowym i przyczyni się do integracji społeczeństwa.
powrót