Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 4:

Więcej Wiosny w Nowej Hucie

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 18 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Plac Centralny

Opis projektu

Projekt zakłada obsadzenie wczesnowiosennymi roślinami cebulowymi nowohuckich podwórek, zielonych skwerów i ciągów komunikacyjnych na terenie dzielnicy XVIII Nowa Huta. 

Realizacja zadania do wysokości środków.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wczesnowiosenne rośliny cebulowe jak krokusy, żonkile, tulipany i inne są pierwszymi kwitnącymi roślinami, które wiosną rozkwitają. To też rośliny, które rozkwitają zanim pojawią się pierwsze liście na drzewach dlatego też stanowią pierwszą oznakę wiosny. 

 
Sadzenie jak i ich pielęgnacja nie przysparza kłopotów. Sadzi się je bezpośrednio w trawniku i przed pierwszym koszeniem trawy kwiaty roślin cebulowych zdążą już przekwitnąć a liście zgromadzić odpowiednie zapasy w cebulach by ponownie rozkwitnąć w przyszłym roku.
 
Kwiaty cebulowe można sadzić naprzemian tak by mogły cieszyć różnymi kolorami i kształtami przez dłuższy czas. Można sadzić je również w różne figury geometryczne dopasowując je do kształtu skwerów i podwórek. 
 
Wczesnowiosenna zieleń i kwiaty ma zbawienny wpływ na mieszkańców dając wytchnienie od szaroburego przedwiośnia w mieście i nastawia pozytywnie do obowiązków dnia codziennego.
 
Niech najlepszym przykładem takich nasadzeń będzie obsadzenie Placu Centralnego roślinami cebulowymi. Dzięki temu miejsce to odżyło i przez mieszkańców jest w okresie wiosennym częstym celem rodzinnych spacerów by podziwiać kolorową ferie kwiatów a "Polowanie na ukwiecony Plac Centralny" stało się corocznym wydarzeniem znanym przez wszystkich Nowohucian.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja projekt i nasadzenia 50 000,00 PLN
50 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja projekt, zakup cebul roślin i wykonanie nasadzeń 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada realizacje nasadzeń wiosennymi roślinami cebulowymi podwórek, skwerów i ciągów komunikacyjnych na terenie Dzielnicy XVIII – w tym na terenie Placu Centralnego. Realizacja zadania uatrakcyjni i podniesie walory estetyczne Nowej Huty.
powrót