Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 12 NR 8:

Wybieg dla psów Park Rżąka

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 12 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Rżąka, część działek 122/2, 121/5, 115/7, 115/6, 115,5, 162/2, 69/1, 66/1, 62/1, 61/11, 57/4, 56/6, 55/7, wg wskazania na zał. pliku

Opis projektu

Projekt ma polegać na ogrodzeniu siatką łąki należącej do Parku Rżąka i graniczącej z Miejskim Centrum Opieki w Krakowie i przeznaczeniu go na swobodne spacery z psem (bez kagańca i smyczy). Ogrodzoną przestrzeń należy wyposażyć w ogrodzenie panelowe stalowe z podmurowaniem o wysokości h = 1,5m, 2 furtki, chodnik z z kostki szarej bezfazowej, 4 ławki dla właścicieli, 2 kosze na psie odchody, 1 kosz na śmieci oraz 2 tablice informacyjne z regulaminem (przy każdej furtce) oraz miski na wodę. Teren ma pozostać ogólnodostępny, a zainstalowane furtki z samodomykaczem mają uniemożliwiać swobodne wydostanie się czworonoga na zewnątrz. W związku z planowaną łącznicą drogową między Szpitalem Uniwersyteckim a ulicą Kosocicką furtki powinny być podwójne, zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Opcjonalnie wybieg może zostać wyposażony w elementy toru Agility.

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

W Parku Rżąka znajdują się tereny zielone służące mieszkańcom w celach rekreacyjnych, towarzyskich i sportowych. Znajdują się tam: plac
zabaw i boisko. Istniejące alejki są wykorzystywane przez spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów i rolkarzy. Jest to też miejsce spacerów z psami. Psy znajdujące się tam powinny jednak przebywać ubrane w kaganiec i zapięte na smyczy. Jak wszystkim wiadomo czworonogi chętnie bawią się w swoim towarzystwie, potrzebują też odpowiedniej ilości ruchu o co ciężko, kiedy dookoła biegają dzieci i jeżdżą cykliści. Dlatego wybieg dla psów byłby wyjściem naprzeciw potrzebom właścicieli czworonogów mieszkających nie tylko na Rżące, ale i w całej dzielnicy. 
Zalet tego projektu jest bardzo wiele. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Psy biegające na takim wybiegu nie będą zagrażać przechodniom czy dzieciom na pobliski placu zabaw. Właściciele psów otrzymają miejsce, gdzie zgodnie z prawem ich pupile mogłyby biegać i bawić się bez smyczy. Wszyscy wiemy, że psy wybiegane, wybawione, to psy szczęśliwe i zdrowe, a w dodatku oznaczają mniej potencjalnych kłopotów. Miłośnicy szczekających czworonogów mogliby w tym miejscu zawierać nowe znajomości, wymieniać informacje i doświadczenia dotyczące ich pupili, a także aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Byłaby to również możliwość ugruntowania nawyku sprzątania po własnym czworonogu i dbania o wspólne dobro. Na mniejszym terenie jest to łatwiejsze do wypracowania za sprawą większego poczucia odpowiedzialności za dane miejsce. Na terenie całego osiedla Rżąka i Parku Rżąka brak jest dedykowanych koszy na psie odchody, a istniejące na terenie parku kosze na śmieci są 

dewastowane, co znacznie utrudnia usuwanie zanieczyszczeń po psach. 
Ponadto jest to teren w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na integrację społeczną oraz aktywizację tych osób.
Proponowany teren mieści się na działkach 122/2, 121/5, 115/7, 115/6, 115,5, 162/2, 69/1, 66/1, 62/1, 61/11, 57/4, 56/6, 55/7, które są własnością Miasta Kraków.
Teren jest zadrzewiony, co stanowi dodatkowy benefit dla czworonogów i ich właścicieli, mogacych odpocząć w cieniu w upalne dni.
Ważnym elementem ograniczającym koszty inwestycji w elementy infrastruktury jest istniejące ogrodzenie Miejskiego Centrum Opieki w Krakowie stanowiące około 2/5 całego potrzebnego ogrodzenia.
Teren jest płaski bez przeszkód terenowych, z pełnym dostępem dla służb technicznych i zieleni miejskiej.   

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie odkumentacji projektowej wraz z uzyskaniem nizbędnych uzgodnień i decyzji administracyjnych 20 000,00 PLN
Realizacja Roboty budowlane związane z budową wybiegu dla psów, montaż małej architektury ( np.: ładki, kosze na śmieci i psie odchody, urządzenia toru Agility), ogrodzenia i budowa nawierzchni utwardzonych 320 000,00 PLN
340 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
projekt wykonanie projektu i dokumentacji projektowej 2022
wykonanie wybiegu realizacja projektu 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utworzenie bezpiecznego i ogrodzonego wybiegu dla psów na terenie Parku Rżąka. Inwestycja stworzy atrakcyjniejsze warunki do swobodnego wyprowadzania psów, czworonogi przebywające na wybiegu nie będą zagrażać przechodniom czy dzieciom przebywającym na pobliskim placu zabaw.
powrót