Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 4:

Profesjonalna Siłownia w Parku Dąbie

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 2 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica II , Park Dąbie , przy placu zabaw Widok , działka numer 195/1 , N-50.05728, E- 19.98022 . Miejsce to jest na trasie ścieżki rowerowej gdzie jeździ i biega duża liczba mieszkańców całego Krakowa

Opis projektu


Szum drzew, letni wiatr, śpiew ptaków, a do tego profesjonalny sprzęt do ćwiczeń? Razem możemy to zrealizować!

Celem projektu jest stworzenie miejsca, w którym będzie można zadbać o tężyznę fizyczną oraz atrakcyjności dzielnicy. Będzie to miejsce, w którym będzie można trenować siłowo na zewnątrz, bez sztucznego oświetlenia i ograniczeń czasowych.

Urządzenia pozwalają na dostosowanie tempa wykonywanych ćwiczeń do możliwości danej osoby. Jest to szczególnie istotne dla osób, które wykorzystują siłownie na powietrzu do rehabilitacji np. pocovidovej lub osób z niepełnosprawnością.


Urządzenia posiadają system regulowanego obciążenia od 2,5 do 220 kg i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki czemu wyrównujemy szanse i dopełniamy proces integracji społecznej, dając możliwość aktywnego spędzenia czasu niezależnie od wieku, wykształcenia czy posiadanej wiedzy na temat ćwiczeń.

Dodatkowo urządzenia mają aplikację wirtualnego trenera, gdzie profesjonalista pokazuje nam, jak powinno się bezkontuzyjnie korzystać ze sprzętu
, dodatkowo stojaka z hantlami i modlitewnikiem , drabinki do street workout . Profesjonalne atlasy treningowe dają możliwość rozbudowania tkanki mięśniowej wszystkich partii ciała poprzez dużą różnorodność trenażerów i co najważniejsze – zmienne obciążenie – co sprawia, że każda osoba korzystająca z tego sprzętu, będzie mogła dostosować te opcje do własnych potrzeb. Profesjonalne atlasy treningowe wyposażone są w aplikację wirtualnego trenera – wystarczy zeskanować telefonem znajdujący się na urządzeniu kod QR i na ekranie wyświetli nam się film instruktażowy, gdzie profesjonalny trener przeprowadzi nas przez trening na urządzeniu. System zmiennego obciążenia pozwala na dobranie do 160 kilogramów . Profesjonalne Trenażery zostały specjalnie zabezpieczone przed korozją za pomocą cynkowania i malowania farbą proszkową. Połączenia są chronione płytami gumowymi, a połączenia ruchome specjalnymi kołnierzami. Profesjonalne Siłownie Zewnętrzne są odporne na akty wandalizmu dzięki wykonaniu z najnowocześniejszych materiałów i stabilnej konstrukcji. Trenażery mają zamontowane wieszaki na ręczniki. Siłownie Zewnętrzne  są dużo bardziej higieniczne niż tradycyjne, ciasne siłownie wewnętrzne. 

Zewnętrzny Atlas treningowy składa się  : Trenażer mięśni pośladkowych oraz wewnętrznych części ud , Rewers motyla w pozycji stojącej ,Trenażer mięśni brzucha (skłony) , Trenażer mięśni czworogłowych uda w pozycji stojącej , Trenażer mięśni dwugłowych uda w pozycji stojącej , Trenażer mięśni klatki piersiowej (motyl) w pozycji stojącej , Trenażer mięśni klatki piersiowej , Trenażer mięśni nóg (martwy ciąg) oraz barków, Trenażer mięśni pośladkowych w pozycji stojącej , Trenażer mięśni pośladkowych, ud oraz łydek , Trenażer mięśni ramion – bicepsów , Trenażer mięśni ramion – tricepsów , Trenażer mięśni ramion – tricepsów oraz brzucha (skłony) , Trenażer wewnętrznych części ud , Wiosłowanie ze zmiennym obciążeniem , Wyciąg górny ze zmiennym obciążeniem , Wyciskanie na klatkę piersiową w pozycji stojącej , Wyciskanie oraz trenażer mięśni naramiennych , Zestaw hantli, ławeczka oraz modlitewnik , Street workout ,
by dopełnić znajdującą się tu ścieżkę zdrowia i żyło się lepiej w Krakowie. 
Lokalizacja to teren płaski obok placu zabaw i małego parkingu , miejsce gdzie można spotkać wielu spacerujących mieszkańców Krakowa jak i uprawiających szeroki wachlarz sportów.
 

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Głosuj na ten projekt i stwórzmy razem pierwszą profesjonalną siłownię zewnętrzną!

UZASADNIENIE PROJEKTU

 

Stworzenie miejsca, z którego korzystać będą mogły osoby pełnosprawne, jak i te, które posiadają pewne dysfunkcje gwarantuje harmonijność procesu integracji społecznej. Wykorzystanie zewnętrznych atlasów treningowych z regulowanym obciążeniem pozwala na dostosowanie treningu do indywidualnych możliwości. Wykonanie takiej siłowni pozwala na stworzenie miejsca, w którym młodzież będzie mogła aktywnie spędzać czas dbając o swoją sylwetkę i rozwijając nowe umiejętności. W obecnym stanie jakim jest świat gdzie mamy wiele zagrożeń dla naszego zdrowia tężyzna fizyczna i sprawność każdego obywatela jest bardzo ważna , a wydzielające się Endorfiny podczas ćwiczeń powodują u ludzi więcej dobrego humory i większej chęci do życia . 

Osiedle Dąbie ma kilka propozycji dla aktywnych sportowo w Parku Dąbie jest boisko do koszykówki są stoły do tenisa stołowego , jest ścieżka nordic walking , ścieżka rowerowa , ścieżka zdrowia więc dla uzupełnienia wybudowanie Zewnętrznego Atlasu jest najlepszą propozycją i będzie pięknym uzupełnieniem ponieważ mieszka tu bardzo dużo sportowców , budują się nowe bloki i przybywa mieszkańców , młodych mieszkańców . Najlepszą reklamą jest siłownia wykonana w Parku Krowoderskim , jest ona popularna i lubiana przez mieszkańców.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie dokumentacji . Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami . 20 000,00 PLN
Wykonanie Wykonanie robót budowlanych, zakup i montaż urządzeń . 536 500,00 PLN
556 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2022
Realizacja Wykonanie robót budowlanych, zakup i montaż urządzeń 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt przewiduje wykonanie siłowni ze zmiennym obciążeniem, dostosowaniem jej do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami. Realizacja zadania przyczyni się do stworzenia atrakcyjnego miejsca, z którego każdy bez wyjątku będzie mógł skorzystać, wpłynie na integracje społeczną mieszkańców. Ponadto, ruch na świeżym powietrzu wpłynie na poprawę sprawności fizycznej lokalnej społeczności.
powrót