Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 13 NR 12:

Płaszowska strefa rekreacji

Projekt odrzucony: Projekt zakłada utworzenie siłowni plenerowej na skrzyżowaniu ul. Saskiej z ul. ks. Stoszki. Teren określony przez Wnioskodawcę projektu to działka o nr 64/1, obręb 19. Projekt został zaopiniowany negatywnie przez Wydział Planowania Przestrzennego, z uwagi na brak dopuszczenia w ustaleniach planu funkcji dla możliwości realizacji zadania w przedłożonym zakresie. W związku z powyższym przedmiotowy projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 13 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Numer działki 64/1, obręb 19

Opis projektu

CELE PROJEKTU:
Projekt zakłada stworzenie miejsca do zróżnicowanych ćwiczeń dla wszystkich mieszkańców Płaszowa pragnących dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Inspiracją do stworzenia takiego miejsca  są istniejące we wszystkich polskich i europejskich miastach parki do „street workoutu”, które umożliwiają bezpłatny dostęp do urządzeń sportowych. Celem głównym projektu jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej wśród młodzieży i dorosłych.

CO BĘDZIE SIĘ ZNAJDOWAĆ W PŁASZOWSKIEJ STREFIE REKREACJI?
Wizja zakłada stworzenie siłowni plenerowej podzielonej na dwie strefy, w której jedna posiadałaby instalację różnorodnych sprzętów z przemyślaną regulacją obciążeń. Przewidziane do instalacji sprzęty to:
· orbitrek,
· biegacz,
· surfer,
· twister,
· wioślarz,
· stepper,
· oraz urządzenia na mięśnie ramion, barków i przedramion z możliwością dostosowania obciążenia.  

Natomiast druga część, byłaby odpowiednio przystosowana do podstawowych i średnio zaawansowanych ćwiczeń kalistenicznych, które polegają na treningu oporowym opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała. Do tego typu treningów przewidziana jest instalacja: 
· drabinek,
· rurek,
· poprzeczek,
· drążków do podciągania
· i ławki do brzuszków.

Wszystkie urządzenia powinny zawierać krótki opis ćwiczeń i regulamin do przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Urządzenia powinny mieć solidną konstrukcję oraz posiadać certyfikat normy PN-EN 16630:2015-06 zgodny z Polskim Komitetem Normalizacyjnym.

DODATKI
Cały obszar ze sprzętami znajdowałby się na podłożu wysypanym żwirkiem dostosowanym do tego typu infrastruktury, a nasadzenie krzewów oddzieliło by strefę rekreacji od ruchliwej ulicy Saskiej. Idealnym dodatkiem do tego typu infrastruktury byłoby również założenie kranu z dostępem do wody pitnej dla ćwiczących mieszkańców, promującym jednocześnie picie wysokiej jakości wody z krakowskich wodociągów.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

BRAK ZAGOSPODAROWANIA
Wskazana we wniosku działka w Podgórzu znajdująca się na terenach miejskich jest miejscem aktualnie kompletnie niezagospodarowanym. Działka ta w otoczeniu terenów zielonych i działek „ROD Słoneczny” ma potencjał do wykorzystania jej w celu stworzenia otwartego miejsca przyjaznego dla mieszkańców. Obecnie w tej części Płaszowa nie ma miejsca w którym mieszkańcy mogliby skorzystać z jakiejkolwiek infrastruktury miejskiej.

JESTEŚMY PRZYWIĄZANI DO SIEDZENIA
Jak wykazał narodowy Test Zdrowia Polaków w 2020 r. (raport w załączniku), 61% badanych Polaków ma problem z nadmierną masą ciała, a aż 50% badanych Polaków nie uprawia żadnego sportu. Z kolei zalecenie WHO to co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności (w załączniku). Światowa pandemia COVID-19 wpłynęła dodatkowo niekorzystnie na  najbardziej niepokojący trend naszego stulecia, jakim jest spędzanie większości czasu w trybie siedzącym. Dlatego też projekt ten jest odpowiedzią na współczesne wyzwania i problemy stające przed społecznościami zamieszkującymi miasta. „Płaszowska strefa rekreacji” byłaby idealnym miejscem do wspólnych lub indywidualnych aktywności i spotkań dla entuzjastów ćwiczeń na świeżym powietrzu. Przede wszystkim mieszkańcy dzielnicy Podgórze (około 38 304 mieszkańców) mogliby uniknąć spędzania biernie swojego wolnego czasu, a w zamian zacząć pracę nad swoją sylwetką i lepszym zdrowiem.

PROMOCJA ZDROWYCH ZACHOWAŃ
Naukowcy udowadniają, że aktywność fizyczna w połączeniu z interakcjami społecznymi może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie stresu w życiu, co wpływa bezpośrednio na zachowanie prawidłowej masy ciała, lepszego samopoczucia i zdrowia. Poprzez powstawanie takiej infrastruktury miejskiej przyczyniamy się również do promowanie zdrowych zachowań wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzacji spędzania czasu w sposób aktywny. „Skwerek mocy” okazać by się mógł atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców odprowadzających dzieci do przedszkola nr 11 oraz na zajęcia sportowe do klubu Płaszowianka. To idealne miejsce do spędzenia aktywnie czasu i zrobienia czegoś pro-zdrowotnego dla siebie. Długoterminowe skutki tego projektu to zdrowsze i dłuższe życie mieszkańców Podgórza oraz integracja społeczna.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Urządzenia do strefy I Wykonanie siłowni na swieżym powietrzu (orbitrek, biegacz, surfer, twister, wioślarz, stepper, 3 urządzenia na mięśnie ramion, barków i przedramion z dostosowaniem obciążenia) +regulaminy 150 000,00 PLN
Urządzenia do strefy II Wykonanie części kalistenicznej (rurki, poprzeczki, drabinki, ławka do brzuszków, drążki do podciągania, koła wiszące) + regulaminy 100 000,00 PLN
Podłoże Podłoże bezpieczne ze żwirku 283 500,00 PLN
Poidełko miejskie Kran do wody pitnej krakowskiej 90 000,00 PLN
Zieleń Posadzenie krzewów od strony ulicy Saskiej 1 000,00 PLN
624 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Załatwienie formalności z wykonawcą wybór wykonawcy, stworzenie i zaakceptowanie projektu 2022
Prace montażowe przygotowanie podłoża, montaż urządzeń i regulaminów, posadzenie krzewów, instalacja poidła 2022
Zakończenie prac i odbiór obiektu odbiór techniczny inwestycji, sprawdzenie bezpieczeństwa, zakończenie 2022

Galeria

powrót