Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 25:

ZIELONE PRZYSTANKI

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Opis projektu

Celem projektu jest montaż do 25 zielonych przystanków na wzór tego przy Rondzie Grunwaldzkim lub np jakaś ławka z donicą etc.,. Dzięki nasadzeniom mieszkańcy będą mogli w przyjaznym otoczeniu zieleni oczekiwać na przyjazd autobusu. Dzięki zainstalowaniu dodatkowej konstrukcji w otoczeniu przystanku pojawi się również więcej miejsc siedzących. Zakłada się nasadzenia w donicach głównie roślin oczyszczających powietrze, co wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w okolicy. Projekt zakłada montaż zielonych przystanków głównie na alejach Trzech Wieszczów, gdzie najczęściej występują przekroczenia dopuszczalnych zanieczyszczeń powietrza, ale także na terenie Nowej Huty, Bieżanowa, Prądnika Białego i Czerwonego, Ruczaju oraz Bronowic. Autor projektu dopuszcza do realizacji każdy rodzaj konstrukcji o charakterze tzw. „zielonym” tzn. umożliwiającym nasadzenia na niej roślin w formie dostosowanej do możliwości konkretnej lokalizacji. Może to być np. ławka z donicą, sama donica, pergola, kratownica etc., dopuszcza również iż nie na wszystkich wskazanych w projekcie lokalizacjach zostaną ustawione przedmiotowe konstrukcje  w przypadku zaistnienia okoliczności takowy montaż uniemożliwiających np. brak dostatecznej ilości miejsca na peronie. Jeżeli będzie to możliwe zostanie z wnioskodawcą uzgodniona lokalizacja zamienna.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Na przystanku autobusowym będzie dostępnych więcej miejsc siedzących, walory estetyczne zielonego przystanku wpłyną pozytywnie na estetykę krajobrazu, a dzięki nasadzeniom roślin oczyszczających powietrze wpłyną one na jakość powietrza.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup i montaż zielonych przystanków Zakup i montaż zielonych przystanków 645 000,00 PLN
645 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
przygotowanie pozyskanie uzgodnień i przygotowanie zamowienia publiczego Pierwsza połowa 2022r.
Zakup i montaż zielonych przystanków Zakup i montaż zielonych przystanków Druga połowa 2022r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Poprawa estetyki najbliższego otoczenia przystanków KMK
powrót