Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 10 NR 22:

Warsztaty rękodzielnicze

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 10 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Centrum Kultury Podgórza- Klub Wróblowice, ul.Niewodniczańskiego 74, Kraków

Dodatkowe lokalizacje: Zbydniowice, Opatkowice

Opis projektu

Cykl warsztatów ma służyć zachęceniu uczestników do wykonywania rzeczy samodzielnie zamiast sięgania po "gotowce" i skierowany jest do wszystkich grup wiekowych jak i całych rodzin.


1. Projektowanie i szycie: uczestnicy nabędą umiejętności, dzięki którym będą mogli wykonać proste prace krawieckie - skracanie, zwężanie itp. jak również sami będą projektować. Pod okiem doświadczonego instruktora  nauczą się tworzyć wykroje na własny wymiar!
Będą spotkania dotyczące zdobienia i personifikacji ubioru z wykorzystaniem technik patchworku fantazyjnego, aplikacji i innych zdobień . Własnym koszulkom ,swetrom , spódnicom czy spodniom , nadamy wyjątkowy charakter. Szyć będziemy rzeczy użytkowe do dekoracji wnętrza .

8 osób na jednym warsztacie + instruktor z własną maszyną
20 warsztatów po  120 min

2.Warsztaty stolarstwa i majsterkowania: sobotnie warsztaty skierowane do rodzin, a głównie do tatusiów i dziadków z wnukami. Więź z dzieckiem najlepiej buduje się poprzez wspólne działanie. Gdy rodzic/dziadek i dziecko mogą wspólnie tworzyć i razem pracować, powstaje między nimi jedyna w swoim rodzaju nić porozumienia. Rodzą się wspomnienia, które zostaną już na zawsze. Zapach drewna, wspólne wbijanie gwoździ, planowanie nowych drewnianych konstrukcji, tworzenie unikalnych maszyn, pojazdów i drewnianych robotów. To wszystko, a nawet i więcej czeka na rodziców i dzieci podczas warsztatów stolarskich skierowanych do rodzin. 
Jest to wspaniały czas, gdzie podczas wspólnego majsterkowania  można odkrywać tajniki stolarstwa. Każde zajęcia mają swoją tematykę. Pod czujnym okiem prowadzących można samodzielnie wkręcać wkręty, piłować, wbijać gwoździe i wiercić otwory. Wszystko to wspólnie, w rodzinnej atmosferze, prowadzi do zbudowania pojazdu, robota, czy zupełnie innej, wspaniałej konstrukcji. Na zajęcia zapraszamy zarówno rodziców obdarzonych smykałką do prac ręcznych , jak i tych z Państwa, którzy nigdy nie mieli okazji zmierzyć się z młotkiem i wkrętarką. Dzięki naszej pomocy każdy jest w stanie zdziałać ze swoim dzieckiem drewniane cuda.

8 zespołów po 2 osoby na jednym warsztacie + instruktor
20 warsztatów po  120 min

3. Ceramika: obok zastosowania czysto użytkowego ceramika spełnia również funkcje estetyczne. Naśladując dawnych rzemieślników uczestnicy, pod okiem instruktora, wykonywać będą kolorową ceramikę i akcesoria (np. biżuteria) korzystając m.in. z bogactwa inspiracji wzorów sztuki wszelakiej. Powstaną rzeczy do udekorowania własnego domu jak i niezwykle oryginalne prezenty.
 
10 osób na jednym warsztacie + instruktor
18 warsztatów po 90 min

4. Florystyka: warsztaty kierowane do dorosłych i seniorów. Warsztaty zawierać będą elementy zapoznania z materiałem roślinnym, dekoracyjnym oraz pomocniczym wykorzystywanym do tworzenia dekoracji florystycznych. Uczestnicy tych zajęć zdobędą wiedzę z zakresu zasad tworzenia kompozycji, roślinoznawstwa, florystyki okolicznościowej oraz trendów florystycznych zgodnie z właściwymi technikami.
 
10 osób na jednym warsztacie + instruktor
20 warsztatów po 90 min.
 
Przewidywana ilość odbiorców projektu:  860 osób
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Uczestnicy warsztatów odnieśliby duże korzyści z uczestnictwa w zajęciach, m.in.:

- integracja lokalnych mieszkańców,
- integracja różnych grup wiekowych,
- aktywne spędzanie czasu,
- rozwój kreatywności,
- zdobywanie nowych, praktycznych umiejętności,
- zwiększenie samodzielności,
- pokazanie, jak wielu przedmiotom można dać drugie życie.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wydruk materiałów promocyjnych wydruk plakatów i ulotek oraz ich wysyłka do szkół drogą pocztową 900,00 PLN
Projektowanie i szycie 20 warsztatów po 120 min. x 250 zł. (instruktor z własną maszyną) 5 000,00 PLN
Projektowanie i szycie maszyny do szycia dla uczestników (8x500 zł.) 4 000,00 PLN
Warsztaty stolarstwa i majsterkowania 20 warsztatów po 120 min. x 320 zł 6 400,00 PLN
Ceramika 18 warsztatów po 90 min. x 500 zł. (instruktor z własnymi materiałami i narzędziami) 9 000,00 PLN
Florystyka 20 warsztatów po 90 min. x 300 zł 6 000,00 PLN
Materiały na warsztaty tkaniny, nici, igły do szycia, dodatki krawieckie, młotki, gwoździe, deski, listewki, gąbki florystyczne, drut na motku, drut prosty, ziemia do kwiatów, pojemniki dekoracyjne do kwiatów, kamień i piasek ozdobny, węgiel aktywny, keramzyt, świeczki 2 500,00 PLN
33 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
ustalenie harmonogramu przygotowanie grafiku poszczegolnych grup zajęciowych styczeń 2022
wybór prowadzących warsztaty wybór osób prowadzących warsztaty z uwzględnieniem ich doświadczenia pracy z dziećmi w danym temacie styczeń 2022
promocja promocja warsztatów wśród mieszkańców dzielnicy dzięki plakatom, stronie Domu Kultury, facebookowi, dzięki współpracy z lokalnymi szkołami styczeń-luty-marzec 2022
realizacja warsztatów realizacja warsztatów na terenie trzech Domów Kultury - Wróblowice, Opatkowice, Zbydniowice marzec-listopad

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu przyczyni się do rozwoju zainteresowań, konkretnych umiejętności i talentów uczestników. Podczas warsztatów uczestnicy będą rozwijać wyobraźnię i kreatywne myślenie. Warsztaty rękodzielnicze wyciszą, zrelaksują, wzmocnią poczucie wartości. Pokażą jak wiele pięknych rzeczy można wykonać własnymi rękami ucząc jednocześnie cierpliwości i wytrwałości. Zachęcą do dalszej pracy, uwrażliwiając na sztukę. Takie warsztaty stanowią atrakcyjną odskocznię od codzienności i obowiązków.
powrót