Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 13 NR 36:

Deszczowy Zaułek Małego Płaszowa

Projekt odrzucony: W ramach zadania zaplanowano utworzenie parku deszczowego przy ul. Lipskiej w Krakowie. Działki przewidziane na realizacje projektu to działki o nr 286/14 oraz 286/15, obręb 17, jedn. ewid. Podgórze. Wydział Planowania Przestrzennego zaopiniował złożony projekt negatywnie, z uwagi na brak dopuszczenia w ustaleniach planu funkcji dla możliwości realizacji zadania. Wnioskowany teren znajduje się w obszarze MPZP BAGRY oznaczony symbolem U.8 - teren zabudowy usługowej o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę budynkami usługowymi. Należy zaznaczyć, że działka nr 286/14 obręb 17, jedn. ewid. Podgórze (działka większa wskazana w projekcie jako główna) nie jest własnością Gminy Miejskiej Kraków, a powierzchnia działki 286/15 wynosi jedynie 0.0492 ha, co stanowi zbyt małą powierzchnię na realizację parku. Zgodnie z zapisami UCHWAŁY NR LI/1410/21 RADY MIASTA KRAKOWA z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa §17 ust. 1 pkt 6 i 7 W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności oraz które są planowane do realizacji na gruntach nie należących i nie pozostających we władaniu Miasta. W związku z powyższym przedmiotowy projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 13 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Projekt przewiduje realizację parku deszczowego przy ulicy Lipskiej, nieopodal pętli tramwajowej na Małym Płaszowie. Zadanie to wykonywane będzie na działce 286/14 i ewentualnie 286/15. Teren ten stanowi dogodne miejsce dla takiej działalności, ze względu na płaskie ukształtowanie. Drzewa są naturalnymi obiektami przyrodniczymi, dlatego projekt będzie obejmować też ich pierwotną lokalizację.. Po zachodniej stronie obszaru zielonego jest supermarket, po wschodniej parking

Opis projektu

Obszar działki 286/14 zostałby podzielony na dwie części. Pierwsza z nich to właściwy park deszczowy. Drugi to obszar zadrzewiony. Można powiedzieć, że stanowią prawie podobną powierzchnię. Należy dodać, że obszar zadrzewiony powinien być dodatkowo zalesiony w miejscach, w których nie ma obecnie drzew, tworząc swoisty mur roślinności odgradzający bloki od parku. Następnie poprowadzona będzie droga, pomiędzy tymi dwoma przestrzeniami. Jest to konieczne, do wykonania parku deszczowego. Jego działanie polega na tym, że z jednej drogi i z drugiej (równolegle do siebie) spływa woda, która jest użytkowana przez rośliny wodnolubne. Można wykorzystać po drugiej stronie drogę już istniejącą wzdłuż ulicy Lipskiej. W dalszej kolejności poprowadzona jest oś rozpatrywanego terenu zielonego. Jest to linia, która informuje o centralnym spływie wody tej infrastruktury zieleni miejskiej. Obszar jest podzielony też przez środkowo wytyczony „zygzak”, rozgraniczając miejsce na roślinność od centralnej ścieżki. Właśnie ta ścieżka jest istotna pod względem poznawczym i estetycznym. Można wtedy oglądać rośliny z większą uwagą. Ma ona dosyć zaokrągloną, zawiłą formę ze względu np. na wydłużenie drogi spacerowej i większą ingerencję w krajobraz. Miejsca na roślinność wodnolubną mają formę koncentrycznych półkoli. Jest to element wyróżniający ten teren wśród innych tego typu założeń przestrzennych. Ponadto zawarte będą ławki wzdłuż dróg i ścieżki środkowej. Tablica informacyjna miałaby miejsce we wschodniej części, ponieważ lokalizacja ta jest blisko do pętli, przez co więcej ludzi mogłoby spoglądać na informacje na niej zawarte.
Działka 286/15, która należy również do miasta, przy tak dużym projekcie byłaby niezagospodarowana. Jeżeli jednak tak duże założenie nie mogłoby powstać, to wtedy byłoby to idealne miejsce do utworzenia miniaturowej wersji parku deszczowego. Różniłby się on nieco od poprzedniego założenia. W planie obszar ten stanowi kształt zbliżony do trapezu. W centralnej części jest drzewo, co wkomponowuje się w nowe ukształtowanie zieleni miejskiej. Ponadto wokół niego byłaby eliptyczna droga z kostki. Wykorzystana również będzie „wydeptana” ścieżka przez ludzi, którzy skracaliby drogę m.in. z okolicznych bloków. Tak jak to miało miejsce w poprzedniej lokalizacji, będą półkoliste obszary roślinności wodnolubnej. Tak nieregularny park deszczowy stanowi wyzwanie technologiczne, jednak jest to do osiągnięcia. Woda odprowadzana by była w kierunku ulicy Lipskiej do kanalizacji oraz w kierunku parkingu na południowym wschodzie. Jeszcze do wykorzystania jest możliwy teren pomiędzy ulicą a działką. Jednak wtedy miasto musiałoby wydać odpowiednią zgodę. Poza ścieżkami ze żwiru (które przechodziłyby w kierunku roślinności wodnolubnej), byłyby też dróżki łączące park deszczowy z resztą sieci komunikacyjnej. Ułożone też będą ławki. Innym, ciekawym pomysłem byłyby ryby na specjalnych kijkach. Stanowiłoby to idealną kompozycję związaną z wodnym charakterem parku, wraz z Wisłą i Bagrami.

Zgodnie z literaturą najistotniejsze rośliny byłyby takie, które wykazują swoje wymagania świetlne w kierunku większego nasłonecznienia. Dopuszczone też są rośliny z częściową podatnością na słońce. Zaliczyć można do nich np. turzycę siną, pospolitą, ponikło błotne, tojeść rozesłaną, czy niezapominajkę błotną lub miętę nadwodną. Występują gdzieniegdzie drzewa, które mogą rzucać cień na nie. Jednak większość przestrzeni jest wolna od tak wysokiej roślinności, czy zabudowań.  
Aby park deszczowy funkcjonował, ważne jest stosowne przygotowanie terenu. Należy utworzyć nieduży wykop (ok.1 m). Stoki powinny zmierzać pod skosem w kierunku zagłębienia, aby woda spływała w dół. Ponadto istotne jest warstwowanie poszczególnych elementów budujących podłoże parku. Zastosowane by było kruszywo, następnie piasek i na wierzchu żwir. Użyta też zostałaby rura ułatwiająca przepływ deszczówki. Ponadto woda jest filtrowana
Park deszczowy zostanie zaprojektowany w sposób „minimalistyczny” pod względem ławek, czy innych obiektów. Dominującą ich barwą będzie czerń. Ławki będą mieć czarne obramowanie z drewnianym siedziskiem, barierki będą wykonane z metalu (w taki sposób, aby zamykać część roślinną np. na wieczór), wykorzystane będą też tabliczki z nazwami roślin. Ponadto tablica informacyjna będzie też miała czarne elementy składowe. Najważniejsze jest skupienie uwagi na roślinności. Ryby na kijkach miałyby kolor niebieski, w kontekście obszarów wodnych. Poniżej znaleziono określone inspiracje dla parku deszczowego. Reasumując teren ten ma niezwykły potencjał turystyczny i wypoczynkowy. Dodatkowo zauważalny będzie też element edukacyjny. Możliwe będzie zaznajomienie z tematem zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób starszych.
.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Podobnej realizacji w Krakowie jeszcze nie było na taką skalę. Inspiracją byłby park deszczowy w Chinach (Xuhui Runway Park), ale występują też inne w Polsce (np. w Gdyni). Jest to niezwykle istotne przedsięwzięcie ze względu na jego wielkość i przeznaczenie. Po pierwsze występowałaby naturalna bariera pomiędzy blokami a jezdnią. Dzięki temu miejscowa ludność nie miałaby kłopotu z hałasem i niekorzystnym dźwiękiem. Ponadto zieleń ma charakter relaksujący. Sam park może być przeznaczony dla ludności, która poszukuje spokoju i chce się czegoś więcej dowiedzieć o biologii roślin. Wpłynie to znacznie na życie mieszkańców. W dalszej kolejności nie będzie konieczności podlewania ich. Cały system będzie działać sprawnie. Ludność, która np. będzie czekać na tramwaj może wybrać się do tego parku w celach odpoczynkowych. Przeznaczone będą też do tego odpowiednie ławki. Ilość barw i gatunków roślin z pewnością będzie zachęcać do odwiedzenia tego miejsca. Przede wszystkim dla mieszkańców zmierzających w kierunku Wisły i jeziora Bagry. Reasumując ważne jest zwrócenie uwagi na zieleń miejską, szczególnie na obszarze dzielnicy Podgórze (Mały Płaszów). 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja Zagospodarowanie terenu i wykonanie parku deszczowego dla działki 286/14 (potencjalny koszt mniejszej, alternatywnej wersji parku to 450000) 900 000,00 PLN
900 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie dokładnej dokumentacji projektowej Wykonanie dokładnej dokumentacji projektowej 2022
Realizacja wykonania parku deszczowego Roboty budowlane 2023

Galeria

powrót