Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 11 NR 12:

Psia strefa na Woli Duchackiej

Projekt odrzucony: Projekt uzyskał negatywną opinię Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, z uwagi na fakt, iż teren, na którym ma być zlokalizowany psi wybieg ma niewystarczającą powierzchnię dla planowanego wybiegu (minimalna wymagana powierzchnia to 25 arów). Przy mniejszych powierzchniach wybiegi nie spełniają przypisanej im funkcji. Psy potrzebują odpowiednich „stref bezpieczeństwa”, by czuć się swobodnie i w pełni korzystać z możliwości „wybiegania się”. Na małych powierzchniach psy obciążone są dużym stresem, w przypadku gdy na wybiegu w tym samym momencie znajduje się zbyt wiele zwierząt.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 11 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Fragment działki nr. 130/8 - przy ulicy Heila

Opis projektu

Projekt ma polegać na ogrodzeniu siatką fragmentu terenu działki nr. 130/8, przy ul. Heila w Krakowie i przeznaczeniu go strefę dla psów, aby te mogły swobodnie spacerować (bez kagańca i smyczy). Ogrodzoną przestrzeń 140m należy wyposażyć w:
- "śluzę" - 2 furtki zabezpieczające psy przed ucieczką,
- 2 kosze na psie odchody, 
- 2 kosze na śmieci,
- tablicę informacyjną z regulaminem,

- chodnik lub utwardzona ścieżka łącząca furtki,
- ławkę.
 
W miejscu przeznaczonym tylko dla psiaków mamy możliwość na to żeby uczyć je nowych rzeczy na neutralnym gruncie, a więc nawiązywać bliższą więź - co skutkuje późniejszym lepszym jego wychowaniem.
Ponadto byłoby to miejsce pozwalające na wymianę informacji i doświadczeń dotyczących pupili, a także aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W dzielnicy Podgórze Duchackie, na osiedlu Wola Duchacka Zachód w Krakowie brakuje miejsca w którym nasi psy przyjaciele mogliby bezpiecznie spędzać czas. Psów wciąż przybywa, a mieszkańcy nie mają miejsca, gdzie bez obawy o swoje czworonogi - mogą z nimi spacerować.
Teren zielony chociaż istnieje, to jednak jest wykorzystywany nie tylko przez spacerowiczów z psami, ale także przez młodzież, rodziców z dziećmi czy osoby aktywnie uprawiające sport. Psy znajdujące się tam, ze względu na bezpieczeństwo wszystkich, przebywają zapięte na smyczy. Jak wszystkim wiadomo czworonogi chętnie bawią się w swoim towarzystwie, potrzebują też odpowiedniej ilości ruchu o co ciężko, kiedy dookoła spacerują ludzie, biegają dzieci oraz osoby uprawiające sport. Dodatkowo obok znajduje się ruchliwa ulica. Strefa dla psów byłby wyjściem naprzeciw potrzebom właścicieli czworonogów, zwłaszcza, że na terenie jest na to miejsce.

Najważniejszym aspektem tego projektu jest bezpieczeństwo. Psy spędzające czas w wydzielonej strefie nie tylko nie będą zagrażać przechodniom, czy dzieciom, ale będą miały okazję do swobodnego spędzenia czasu. Właściciele psów natomiast otrzymają miejsce, gdzie zgodnie z prawem ich pupile mogłyby biegać i bawić się bez smyczy. Pies, który jest wybiegany i wybawiony, to pies szczęśliwy i zdrowy. Mieszkańcy okolicy są na tyle świadomi i zdeterminowani, że mają także na uwadze to żeby w strefie nie było jednocześnie zbyt dużej ilości psów - aby te nie były obciążone zbyt dużym stresem.
Strefa ta dawałaby również możliwość ugruntowania nawyku sprzątania po własnym czworonogu i dbania o wspólne dobro. Na mniejszym terenie
jest to łatwiejsze do wypracowania za sprawą większego poczucia odpowiedzialności za dane miejsce. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami 20 000,00 PLN
Ogrodzenie Ok. 150m 80 000,00 PLN
Utwardzenie ścieżki Ok. 20m 20 000,00 PLN
Tablica informacyjna 1 000,00 PLN
Kosze na śmieci i kosze na psie odchody 4 000,00 PLN
Ławka 3 000,00 PLN
128 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie projektu 2021
Realizacja projektu 2021-2022

Galeria

powrót