Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 14 NR 23:

KRYJÓWKA wśród drzew (okolice Hangaru Czyżyny)

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 14 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działki nr 157/301, 157/299, 157/297, 157/390, 157/384, 157/353, 157/295 obręb HN-7

Opis projektu

KRYJÓWKA wśród drzew to miejsce wspólnych spotkań, zabawy i odpoczynku. Przyjazna przestrzeń w cieniu (!), stworzona z naturalnych materiałów, z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania terenu (pagórki) oraz roślin i drzew. Będzie to miejsce ogólnodostępne, zarówno dla dzieci jaki i dorosłych, zachęcające do spędzania czasu na wolnym powietrzu, integracji i kreatywnego korzystania z otoczenia.
 

W ramach projektu przewiduje się elementy małej architektury sprzyjające zabawie, a także odpoczynkowi w kontakcie z naturą:
- domki „na drzewach” połączone linowymi mostami, z rurą do zjeżdżania i lunetą do podglądania nieba, okolicznej przyrody, a nocą gwiazd i księżyca,
- kuchnia błotna - hit wśród najmłodszych i rodziców świadomych, że dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe,
- pajęczyna lub piramida linowa wśród drzew,
- hamaki dla szukających odpoczynku,
- zakręcona ścieżka dla biegaczy – na górce między drzewami do biegania po naturalnym podłożu,
- ścieżka bosych stóp (sensoryczna),
Wymienione elementy powinny zostać wkomponowane w otoczenie (w teren, zieleń, alejkę). Przewiduje się naturalną nawierzchnię np. trawnik.
 

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

 
Przykładowe realizacje zawierające wymienione elementy:
 
Rura do zjeżdżania (w jednym z domków):
 
Kuchnia błotna:
 
Pajęczyna linowa:
 
Hamaki:

Projekt zakłada uwzględnienie potrzeb i marzeń przyszłych użytkowników tego miejsca. Wstępne konsultacje poczyniono podczas przygotowywania niniejszego pomysłu, czego efektem są zamieszczone poniżej rysunki obrazujące marzenia okolicznych dzieci 😊. W przypadku gdyby przewidziany budżet projektu nie pozwolił na realizację wszystkich wymienionych elementów, w ramach konsultacji z autorem projektu zostaną wybrane elementy kluczowe i możliwe do realizacji.
 
Pomysły dzieci, które powstały na etapie tworzenia koncepcji projektu, zawierające wskazówki dla projektanta:
 
 
W przypadku przeszkód formalnych do realizacji projektu na wskazanych działkach, lokalizacja zostanie ustalona z autorem projektu.

Zakres realizacji będzie ograniczony do wysokości zabezpieczonych środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

 
Jako przykłady i inspiracje wykorzystano materiały ze stron:
https://nieplaczabaw.pl/
https://www.thespruce.com/kids-tree-house-ideas-4582484
https://www.1001gardens.org/20-kids-outdoor-mud-kitchen-ideas/
https://www.caledoniaplay.com/product/robinia-hammock-swing/

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt jest odpowiedzią na kilka potrzeb mieszkańców.
Przede wszystkim projekt bazuje na marzeniach i pomysłach samych zainteresowanych – przyszłych użytkowników. Będzie to miejsce wyjątkowe, umożliwiające dzieciom kreatywną zabawę w otoczeniu przyrody, a rodzicom i innym mieszkańcom możliwość odpoczynku (hamaki / ścieżka do biegania). Kryjówka będzie miejscem ogólnodostępnym i służącym integracji.

Projekt jest dopełnieniem istniejących elementów otoczenia tj. boiska i siłowni pod chmurką, a w szerszej perspektywie - wraz z okolicznymi placami zabaw i parkami tworzy sieć zielonych miejsc, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 30 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania 500 000,00 PLN
530 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2022
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada wybudowanie miejsca relaksu i wypoczynku w rejonie Hangaru Czyżyny. Realizacja projektu pozytywnie wpłynie na integracje mieszkańców oraz zachęcie ich do aktywności na świeżym powietrzu.
powrót