Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 13:

Dajmy wreszcie głos największym organom Krakowa !

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 1 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Bazylika Bożego Ciała na Kazimierzu, ul. Bożego Ciała 26

Opis projektu

Mało kto w Krakowie o tym wie, że organy Bazyliki Bożego Ciała na Kazimierzu to największy instrument w Krakowie i jeden z 10 największych w Polsce. Został zaprojektowany łącznie na 83 głosy. Składa się z historycznych organów barokowych znajdujących się w Prezbiterium Świątyni i XX wiecznego instrumentu zlokalizowanego na chórze zbudowanego przez firmę Braci Biernackich według koncepcji profesorów Akademii Muzycznej: Tadeusza Machla, Józefa Chwedczuka i Jana Jargonia. Oba instrumenty elektrycznie zostały spięte w całość i wyposażone w dwa mogące działać równolegle czteromanuałowe stoły do gry wraz z pedałem (klawiatura nożną). Jeden znajdujący się u góry, a drugi ruchomy na dole przy ołtarzu. Biorąc pod uwagę, że działo się to w erze przedtranzystorowej - całe przedsięwzięcie można uznać za majstersztyk techniczny, który z powodzeniem można już zaliczyć do zabytków techniki. Daje to rzadko gdzie spotykane możliwości wykonawcze. Organista może grać zarówno na górze jak i na dole. Obsługując każdy instrument z osobna - jak i oba łącznie. Dwie szafy organowe zlokalizowane w odległości 70 metrów od siebie dają rzadko spotykane możliwości uzyskania efektu naturalnej polifoniczności, a także posługiwania się naturalnym echem. Dają też niewykorzystaną nigdy dotąd w prawie 700 letniej historii tego kościoła możliwość zagrania prze dwóch organistów na cztery ręce. Tym trudniejszą, że obydwaj będą znajdować się w znacznej odległości od siebie, bez kontaktu wzrokowego. Ambicją tego projektu jest także znalezienie wykonawców, którzy podejmą się trudu wykonania takiego - na pierwszy rzut oka - karkołomnego zadania.           

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt zakłada cykl czterech (raz na kwartał) ogólnie dostępnych, niebiletowanych koncertów organowych w Bazylice Bożego Ciała. Instrument zostanie na tę okoliczność specjalnie przygotowany i bogato iluminowany, by podkreślić także jego bogate walory wizualne.  Jego celem jest pokazanie innego, nieznanego szerszej publiczności oblicza krakowskiego Kazimierza. Pełnego tajemnic, ciekawostek czy technologicznych majstersztyków. A także popularyzacje kultury muzycznej poprzez niebanalne wydarzenia osadzone w naturalnym historycznym wnętrzu.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koszty artystyczne Honoraria wykonawców, tantiemy autorskie (tam gdzie występują) 12 000,00 PLN
Przygotowanie instrumentu Strojenie, iluminacja 6 000,00 PLN
Oprawa plastyczna Kreacja, druk plakatów, zaproszeń, programów itp 5 000,00 PLN
Dokumentacja Nagranie dźwięku wraz z obróbką, dokumentacja fotograficzna 8 000,00 PLN
31 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Organizacja koncertów Koncerty przewidziane są w 2022 roku Raz na kwartał

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt dobrze wpisuje się w koncepcje projektów dzielnicowych, promuje lokalne dobra kultury, ma ogólno powszechny charakter, niskie koszty realizacji i pozwala na zetknięcie z kulturą wysoką szerokim grupom odbiorców.
powrót