Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 141:

Krakowska kardiologia po Covid-19

Projekt odrzucony: Wniosek przewiduje zakup 37 nowoczesnych łóżek wraz z szafkami dla Kliniki Kardiologii przy 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Krakowie, dla którego podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej. Jednocześnie na podstawie § 17 ust. 1 pkt 7) Regulaminu budżetu obywatelskiego (Uchwała Nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r.) w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które są planowane do realizacji na gruntach nie należących i nie pozostających we władaniu Miasta. W związku z powyższym, wniosek ze wskazaniem przez Wnioskodawcę miejsca realizacji projektu w jednostkach innych niż miejskie podmioty lecznicze, uzyskuje negatywną opinię merytoryczno-prawną.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Krakowie

Opis projektu

Projekt przewiduje zakup 37 nowoczesnych łóżek wraz z szafkami dla Kliniki Kardiologii krakowskiego Szpitala Wojskowego (oświadczenie
o nawiązaniu współpracy ze szpitalem w załączniku).


Klinika Kardiologii pracuje w systemie 24-godzinnym, udzielając świadczeń z zakresu kardiologii oraz chorób wewnętrznych, zarówno w trybie pilnym jak i w trybie planowym. Hospitalizowani są chorzy pełnoletni, cierpiący przede wszystkim z powodu schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Klinika stanowi tym samym ważne zaplecze medyczne dla mieszkańców Krakowa. Na uwagę zasługuje fakt, że Klinika Kardiologii Szpitala Wojskowego jako element szpitala wieloprofilowego funkcjonującego wraz ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, znajduje się w samym centrum miasta służąc tej części miasta po przeniesieniu SOR Szpitala Uniwersyteckiego do Prokocimia na ul. Jakubowskiego.

Klinika Kardiologii 5. Szpitala Wojskowego dysponuje 37 stanowiskami dla pacjentów, w 2019 na leczenie przyjętych zostało 999 osób, w 2020 688 osób. W roku obecnym (stan na 10 maja 2021) 193. Pacjenci są hospitalizowani średnio przez około 8 dni.

W związku z trwającą pandemią część miejsc w oddziale kardiologicznym została przekształcona w stanowiska dla pacjentów chorych z powodu COVID-19. Maksymalne obłożenie i ciągłe dezynfekcje przyczyniły się do znacznego zużycia wyposażenia oddziału.

Obciążenie służby zdrowia wynikające z walki z pandemią COVID-19, spowodowało ogólne utrudnienia w dostępie do leczenia mieszkańcom Krakowa cierpiącym na inne schorzenia, w tym kardiologiczne. Pacjenci krakowskiego 5. Szpitala Wojskowego mierzą się z dodatkową niedogodnością, jaką jest wysłużony przez lata funkcjonowania Kliniki Kardiologii sprzęt. Łóżka, na których pacjenci są hospitalizowani są zużyte i uniemożliwiają komfortową rekonwalescencję, a ich stan nie pozwala choćby na swobodną zmianę pozycji osoby leżącej, utrudnia spożywanie posiłków czy czynności pielęgnacyjnych.

Klinika Kardiologii Szpitala Wojskowego jest miejscem ratującym rocznie zdrowie i życie setek mieszkańców Krakowa. Poprawa panujących na nim warunków przyczyni się do większego komfortu pobytu pacjentów, obniżenia poziomu stresu związanego z hospitalizacją, jak również szybszej rekonwalescencji podopiecznych.

Planowane wyposażenie odpowiadać będzie aktualnym standardom opieki szpitalnej. Wygodne regulowane łóżka wraz z funkcjonalnymi szafkami przyłóżkowymi ułatwią chorym czas hospitalizacji i umożliwią szybszy powrót do zdrowia.

W skład zestawu wchodzą:
- łóżko wielofunkcyjne
- wieszak kroplówki
- wysięgnik z uchwytem do ręki
- uchwyt uniwersalny
- uchwyt basenu
- materac w pokrowcu zmywalnym
- materac przedłużenia leża w pokrowcu zmywalnym
- szafka przyłóżkowa z blatem bocznym

 
Szacowany koszt zakupu wyposażenia wynosi 391008,60 złotych.
 
Dodatkowo w załączniku:
- przykładowa wycena
- opis wymaganych parametrów wyposażenia (kolorem czerwonym zaznaczono pozycje kluczowe)
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Już od ponad roku mierzymy się z pandemią COVID-19, która wywarła głęboki wpływ na każdą dziedzinę naszego życia. Musieliśmy zrezygnować ze społecznych aktywności oraz ograniczyć aktywność kulturalną czy sportową, a wielu z nas doświadczyło również trudności ekonomicznych.

Pamiętać jednak należy, iż COVID-19 nie stanowi jedynej przyczyny przedwczesnych zgonów Polaków. Zarówno w czasie pandemii jak i po niej, będziemy chorować również na inne niebezpieczne choroby. Aktualnie cała służba zdrowia nastawiona jest na walkę z pandemią jednak gdy ona się skończy, zapewne nastąpi powrót do szarej codzienności. Znikną dodatkowe pieniądze aktualnie kierowane do szpitali szerokim strumieniem na walkę ze skutkami pandemii. Personel medyczny z bohaterów narodowych znów stanie się pracownikami służby zdrowia. Wrócą problemy znane sprzed pandemii, które obecnie zeszły na drugi plan. Szpitale znów zaczną leczyć pacjentów cierpiących na typowe, "niecovidowe" schorzenia.

Dla pacjentów kardiologicznych w czasie hospitalizacji łóżko szpitalne jest całym światem. W łóżku odzyskują siły i zdrowie, odpoczywają, przyjmują leki, spożywają posiłki, regenerują się. Niezwykle istotnym jest, aby ten cały świat pacjenta kardiologicznego w trakcie hospitalizacji, był dla niego przyjazny, komfortowy i choć odrobinę ułatwiał mu funkcjonowanie. Niestety łóżka dla chorych kardiologicznych jakimi dysponuje 5. Szpital Wojskowy są bardzo wysłużone, a wykorzystanie ich w ostatnim czasie również dla pacjentów cierpiących na COVID-19 dodatkowo przyczyniło się do zużycia wyposażenia poprzez intensywną eksploatację i ciągłe dezynfekcje.

Ze względu na stan sprzętu chorzy nie ma możliwości samodzielnej zmiany pozycji np. poprzez podniesienia oparcia łóżka. Wiele szafek przyłóżkowych nie spełnia należycie swojej roli przez co zwykłe czynności jak jedzenie czy czytanie książki są bardzo utrudnione. Ciągłe przebywanie w jednej pozycji, brak możliwości ruchu i niewygodne, stare materace dodatkowo utrudniają rekonwalescencję pacjentów.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Stanowisko dla pacjenta (łóżko regulowane; materac w zmywalnym pokrowcu; uchwyty; wysięgnik; wieszak kroplówki) 37 zestawów 334 265,40 PLN
Szafka przyłóżkowa z blatem bocznym 37 sztuk 56 743,20 PLN
391 008,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Rozpoznanie rynku; przeprowadzenie procedury zamówień publicznych i zakup sprzętu medycznego Zgodnie z przepisami 01.01.2022-01.06.2022
Dostawa sprzętu medycznego do szpitala; oznakowanie sprzętu Zgodnie z przepisami 01.01.2022-01.06.2022

Galeria

Załączniki

powrót