Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 54:

Kraków na STO (SŁONECZNYCH) PROCENT!

Projekt odrzucony: Projekt zakłada montaż 5 ekologicznych ławek fotowoltaicznych na terenie Błoń Krakowskich - działka o nr 1/2, obręb 14, jedn. ewid. Krowodrza. Projekt został zaopiniowany negatywnie przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Teren Błoni Krakowskich decyzją z dnia 7.04.2020 r. wpisany został do rejestru zabytków pod numerem A-1114, w związku z czym wszelkie działania planowane na tym terenie wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego na podstawie art. 36 ust. 1 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2021 r., poz. 710 ze zm.). Ponadto, na przedmiotowym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru „Błonia Krakowskie” (Uchwała Rady Miasta Krakowa Nr CXII/1699/14 z dnia 9.07.2014 r.) i wszelkie planowane działania muszą być z nim spójne, zgodnie z mpzp - na terenie Błoń wyklucza się wprowadzania obiektów małej architektury. Mając na uwadze zapisy MPZP , ochronę konserwatorską oraz rangę Błoń Krakowskich i ich znaczenie w tkance miejskiej zadanie opiniuje się negatywnie. Należy także wspomnieć, iż ławki na terenie Błoń krakowskich zostały niedawno wymienione (2019 r.) na model uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Z uwagi na powyższe projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Błonia Krakowskie - w obrębie ulic: Piastowskiej, Al. 3 Maja, i Al. Focha.

Opis projektu

Projekt zakłada montaż 5 nowoczesnych i proekologicznych ławek wyposażonych w panele fotowoltaiczne, które będą korzystać z odnawialnego źródła energii. Ławki te zostaną usytuowane na Błoniach Krakowskich - dwie od strony al. Focha, dwie od al. 3 Maja oraz jedna ławka od ul. Piastowskiej. Usytuowanie ławek w miejscach dobrze nasłonecznionych daje gwarancję, że wbudowane moduły paneli fotowoltaicznych będą generować energię elektryczną z odnawialnych źródeł.

 
 
 
Ławki stworzą możliwość podładowania m.in. telefonu oraz innych urządzeń elektronicznych, zarówno przez gniazdo USB, jak i przez indukcję. Wbudowany moduł Wi-Fi zapewni darmowy dostęp do Internetu. Sieć Wi-Fi przy ławkach będzie dostępna w okresie kwiecień - październik każdego roku. Kolejnym atutem ławek fotowoltaicznych będzie wbudowanie specjalnych stojaków na rowery, co jest szczególnie ważne na tym obszarze rekreacyjnym. Dodatkowo, ławki powinny posiadać oświetlenie LED, aby o zmierzchu spełniały swoje funkcje równie skutecznie oraz były łatwo dostępne dla każdego mieszkańca.

Ławki solarne powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów, a panele fotowoltaiczne powinny zostać zabezpieczone szkłem hartowanym, dzięki czemu będą odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Z sałek solarnych będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec Krakowa oraz turyści. Projekt ten jest do wszystkich osób, bez względu na wiek, które korzystają z urządzeń mobilnych. Dostęp do ekologicznego prądu będzie możliwy 24h/dobę.
 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Błonia Krakowskie to teren bardzo atrakcyjny pod względem przyrodniczym oraz rekreacyjnym, nie tylko dla mieszkańców Krakowa, a również dla turystów, którzy chętnie spędzają czas na tej zielonej, otwartej przestrzeni, by odpocząć w centrum miasta i zaczerpnąć promieni ciepłego słońca. W związku z postępującymi zmianami klimatu rośnie świadomość proekologiczna społeczeństwa. Chcemy oddychać czystym powietrzem, korzystać z zielonych przestrzeni i odpoczywać bez negatywnego wpływu na środowisko. Jednym z rozwiązań pomagających walczyć z zanieczyszczeniem i smogiem w Krakowie jest zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, w tym wprowadzanie do przestrzeni publicznej instalacji wykorzystujących energię słoneczną, czyli ławek z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych.

Ławki solarne są rozwiązaniem smart city, dlatego już w wielu polskich miastach wpisały się na stałe w krajobraz miejski. Stanowią one odpowiedz na zapotrzebowanie Krakowa jako zielonego, ekologicznego miasta oraz oczekiwania ze stronnych coraz bardziej świadomych mieszkańców. Wyposażenie przestrzeni Błoń Krakowskich, w użytkowe rozwiązania takie jak ławki solarne, nada otoczeniu atrakcyjności, a przede wszystkim funkcjonalności. W sytuacji, gdy nasz telefon rozładuje się po opuszczeniu miejsca, w którym moglibyśmy go naładować tradycyjnie, będziemy mogli z łątwością skorzystać z darmowej energii zgromadzonej w akumulatorach ławki solarnej i naładować sprzęt poprzez port USB lub metodą indukcyjną. Ławki solarne mogą stanowić też świetny kanał komunikacji marketingowej dla miasta Krakowa, zwłaszcza, że inteligentne Wi-Fi może zostać użyte jako narzędzia analityczno-marketingowe, pozwalające na promocję miasta, a wbudowane stojaki rowerowe, pozwolą na wygodny wypoczynek np. w trakcie wycieczek rowerowych dla całych rodzin.

Świadomość w zakresie wyzwań związanych z ekologią stale rośnie, toteż coraz więcej polskich miast wdraża nowoczesne rozwiązania z korzyścią dla środowiska i społeczności lokalnej. Ławki solarne to przykład potrzebnego w Krakowie zielonego rozwiązania, które zdecydowanie polepszy komfort wypoczynku i rekreacji mieszkańców Krakowa na STO (SŁONECZNYCH) PROCENT!
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup 5 ławek solarnych Ławka wyposażona w panele fotowoltaiczne, port USB, modem Wi-Fi oraz stojak na rower x 5 90 000,00 PLN
Koszty inne Przygotowanie podłoża (utwardzenie nawierzchni, pomiary) 5 000,00 PLN
Koszt rocznej eksportacji 5 ławek Serwisowanie ławek, renowacja elementów 7 000,00 PLN
102 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
1. rozpoczęcie rozpoczęcie naboru, wyłonienie wykonawcy początek I kwartału 2022 r.
2. właściwa realizacja postawienie ławek koniec I kwartału/ początek II kwartału 2022 r.
3. zakończenie oddanie projektu do użytku II kwartał 2022 r. (okres letni)

Galeria

powrót