Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 11 NR 9:

Ptasia stołówka

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 11 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Duchacki, ul. Malborka /Estońska Kraków

Opis projektu

Celem projektu jest zamontowanie tzw. ”Kaczkomatu”  dla populacji ptactwa, przebywającego w Parku Duchackim (Kraków, ul. Malborska, Dzielnica XI).
W maszynach tych znajdować się będzie pokarm odpowiedni dla kaczek, specjalnie dobrana mieszanka zbóż i witamin. W skład pokarmu wchodzi między innymi:
· pszenica,
· kukurydza,
· pszenżyto,
· otręby pszenne,
· śruta rzepakowa,
· śruta sojowa,
· witaminy,
Pozwoli to ograniczyć dokarmianie ptaków chlebem, który im szkodzi. Automat będzie uwalniał porcje ziaren nieodpłatnie. Pożywienie będzie limitowane. Urządzenie zliczy ilość wydanej karmy (co godzinę lub na dobę). Po ustalonej liczbie porcji zablokuje się, aż do kolejnego czasowego interwału.  Takie rozwiązanie racjonalnie dozuje karmę dla istniejącej populacji kaczek w otoczeniu oraz zapobiega przekarmianiu ptaków. Urządzenie będzie dostępne całorocznie, ponieważ niewłaściwe dokarmianie ptaków ma miejsce zarówno w lecie jak i zimą. W okresie wiosenno-letnim   może ono ulec wzmożeniu z powodu ładnej pogody oraz częstych wizyt w Parku. Na automacie znajdować się będą tablice, informujące o tym jak należy prawidłowo dokarmiać ptaki (rodzaj karmy, pory roku oraz w jaki sposób użytkować “Kaczkomat”.
 
Tradycyjne dokarmianie ptactwa wodnego chlebem czy innym gatunkiem pieczywa, często spleśniałym, szkodzi zarówno im samym, jak i całemu ekosystemowi. Przetworzone pieczywo może doprowadzić do chorób układu pokarmowego. Liczne są także choroby stawów. Schorzenie “Anielskie skrzydło” to zespół chorobowy, występujący głównie u ptactwa wodnego. Objawia się deformacją ostatniego stawu w skrzydle, w wyniku czego lotki, zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają wystawać prostopadle na zewnątrz. Wada ta z czasem utrudnia, a nawet uniemożliwia ptakom latanie. Chleb wrzucany do zbiornika wodnego tonie i powoduje spustoszenie w ekosystemie. Gnijące resztki powodują nadmierny rozkwit glonów, które pochłaniają tlen i wydzielają toksyny groźne dla ryb i innych organizmów wodnych. Porozrzucane stare pieczywo to także zachęta dla szczurów –nosicieli groźnych chorób. 
Źródło, marzec 2021
https://www.ekologia.pl/ciekawostki/czym-dokarmiac-ptaki-na-pewno-nie-chlebem,20258.html
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dokarmianie ptaków to tradycyjne zajęcie Polaków. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ta z pozoru niewinna czynność bywa bardzo szkodliwa. Pieczywo nie nadaje się jako pokarm dla ptactwa. Na zmianę złych przyzwyczajeń związanych z dokarmianiem kaczek pozytywnie mogą wpłynąć “kaczkomaty”. W ten sposób można będzie utrzymać tradycję dokarmiania tych sympatycznych stworzeń, modyfikując ją tak, by nie niosła złych skutków. Automaty z karmą nie powinny być tylko atrakcją, ale przede wszystkim pełnić rolę edukacyjną. Mają uczyć gości Parku, jak ważne jest, by chcąc pomóc nie szkodzić ptakom i ekosystemowi. 
Zgłoszony w Projekcie pomysł nie tylko edukuje odwiedzających, ale także służy większej integracji okolicznych mieszkańców, dla których odnawiany Park jest częścią małej ojczyzny.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Kaczkomat Automat , dwa akumulatory żelowe 6V, ładowarka i podstawowagrafika z możliwością dodania herbu i loga miasta, dostawa automatu, obsługa. montaż 8 000,00 PLN
Karma Pożywienie na cały rok 3 000,00 PLN
Tablica edukacyjna Projekt, montaż 3 000,00 PLN
14 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Zakup i montaż automatu i tablicy informacyjnej 2022
Wydarzenia promocyjne "Uroczyste" otwarcie automatu, wypromowane przez media społecznościowe i Wiadomości dzielnicy XI. Zaproszenie na otwarcie skierowane do lokalnej społeczności. 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zakup i montaż tzw. „Kaczkomatu”, wyposażonego w darmowy pokarm odpowiedni do karmienia kaczek, na terenie Parku Duchackiego w Dzielnicy XI. Realizacja zadania przyczyni się do wzrostu świadomości mieszkańców jak nie szkodzić ptactwu i ekosystemowi i tym samym pozwoli na ograniczenie dokarmiania ptaków nieodpowiednim dla nich pokarmem.
powrót