Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 50:

Oświetlenie dla Plant Dietlowskich

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Dietla

Opis projektu

Aleje Dietlowskie mogą wyglądać równie pięknie co Planty. Montaż oświetlenia zwiększy estetykę i poczucie bezpieczeństwa,

Plantom Dietlowskim potrzebne są latarnie od skrzyżowania przy ul. Świętego Sebastiana do Bożego Ciała na długości istniejących alejek asfaltowych wraz z doświetleniem wybranych przejść dla pieszych.
 
Latarnie zaprojektowano tak by oświetlały głównie jezdnię dla samochodów. Światło nie dociera na alejki parkowe, ponieważ zasłaniają je rozłożyste drzewa.
Przez większą część roku aleje Dietlowskie są ciemne i dziadowskie. Jest tak w długim okresie zimowym, ale podobnie jest w lecie, kiedy gęstwina liści odcina światło od bardzo wysokich latarni. Latarnie są obliczone na obsługę drogi krajowej, która kiedyś tędy przebiegała. Teraz samochody pędzą obwodnicami a na Dietla w parku pomiędzy jezdniami nadal jest ciemno.
 
 
 
A tak niewiele potrzeba by te alejki wyglądały tak jak na Plantach:
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Planty Dietlowskie to zieleń urządzona i dwie parkowe alejki biegnące od wiaduktu kolejowego na granicy dzielnic I i II aż do Wisły. 
Korzystają z nich mieszkańcy, bezdomni, psy i turyści. Wszyscy oni woleliby czuć się bezpiecznie i kulturalnie.
 
Na długiej części jest to wyasfaltowany ciąg pieszy. Jednak za ulicą Krakowską aż do Wisły alejki stają się błotnistym przedeptem. To nic, na całej długości alej brak jest oświetlenia. Światło pojawia się tutaj tylko kiedy przejeżdża tramwaj. Przedepty od Krakowskiej do Wisły nie wyglądają wystarczająco prestiżowo dla tej pięknej ulicy. A brak oświetlenia powoduje niepewność i brak możliwości spokojnego podziwiania pięknych kamienic, krzewów i drzew.
 
Projekt Kwartał klimatyczny przewiduje przywrócenie świetności Alejom Dietlowskim, do tego także potrzebne są elementy infrastruktury i zieleni. Już w roku 2014 wspominano, jak zaniedbane jest to miejsce, https://lovekrakow.pl/aktualnosci/planty-dietlowskie-stracily-swoja-wartosc_6693.html
Aby to zmienić wystarczy oświetlenie .

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 70 000,00 PLN
Realizacja zadania realizacja budowy oświetlenia na Plantach Dietlowskich (pas zieleni) (od skrzyżowania przy ul. Świętego Sebastiana do Bożego Ciała na długości istniejących alejek asfaltowych) wraz z doświetleniem wybranych przejść dla pieszych. 600 000,00 PLN
670 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa opracowanie dokumentacji projektowej 2022 r.
Realizacja oświetlenia Realizacja robót budowlanych 2023 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Budowa oświetlenia przyczyni się do zwiększenia komfortu oraz bezpieczeństwa osób poruszających się po nich oraz wpłynie na poprawę atrakcyjności turystycznej regionu.
powrót