Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 15 NR 5:

Nowe zbiory, kody do ebooków oraz prasa w Filii 48 i 49 BK

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 15 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Filia 48 Biblioteka Kraków

Dodatkowe lokalizacje: Filia 49 Biblioteka Kraków

Opis projektu

Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców Dzielnicy XV nowymi tytułami książek, audiobooków, komiksów, gamebooków oraz gier planszowych, jakie pojawiają się na rynku wydawniczym, istnieje potrzeba zwiększenia zakupu nowości, które zaspokoją rosnące potrzeby czytelnicze użytkowników obydwu bibliotek. Istnieje potrzeba prenumeraty nowych, popularnych tytułów czasopism w Filii nr 48, których oczekują mieszkańcy. Mieszkańcy, a zarazem Czytelnicy bibliotek w Dzielnicy XV są zainteresowani szerszym dostępem do ebooków, dlatego w każdej z filii należy zwiększyć dotychczasową pulę kodów, aby zaspokoić potrzeby czytelnicze, także w tej nowocześniejszej formie. Projekt powstał na podstawie konsultacji z mieszkańcami dzielnicy i pracownikami filii bibliotecznych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Różnorodna forma zbiorów: książek, audiobooków, gier planszowych oraz poszerzanie  księgozbioru o komiksy, gamebooki oraz książki obrazkowe i powieści graficzne jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców. Rozwijana od 2017 r. kolekcja komiksów w Filii nr 49 oraz audiobooków, gier planszowych od 2019 r. w Filii nr 48, jest częścią tworzonej kolekcji. Mało bibliotek systematycznie rozwija księgozbiór zwłaszcza o komiksy i gry planszowe, które są drogimi zbiorami. Istnieje duże zapotrzebowanie na ten specyficzny rodzaj zbiorów, dlatego chcę, aby biblioteki w mojej dzielnicy rozwijały ten zasób. Wielu mieszkańców chciałoby również móc w bibliotece skorzystać z aktualnej prasy, dlatego też w projekcie założono prenumeratę popularnych periodyków do Filii nr 48. Dotychczasowa pula kodów do platformy e-booków, które otrzymują mistrzejowickie filie Biblioteki Kraków jest niewystarczająca. Jako czytelnik zarówno zbiorów tradycyjnych, ale też w nowej formie chcę, aby było ich zdecydowanie więcej tym bardziej, że zapotrzebowanie jest ogromne i często kodów brakuje już pierwszego dnia zaraz po otwarciu biblioteki.

 
Dzięki nowym zbiorom biblioteka staje się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców. Celem jest zwiększenie atrakcyjności zbiorów oraz zaspokojenie potrzeb kulturalnych mieszkańców dzielnicy. Kształtowanie nawyków czytelniczych wśród dzieci, a zwłaszcza młodzieży, która jest tą najbardziej wymagającą grupą czytelniczą, jest jedną z podstawowych funkcji bibliotek publicznych, co nie jest możliwe bez systematycznego powiększania księgozbioru. Biblioteki chcą także utrzymać dotychczasowe grono stałych czytelników i zaspokoić potrzeby kulturalne mieszkańców dzielnicy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Oznakowanie Druk naklejek informacyjnych na zakupione zbiory 500,00 PLN
Zakup nowości (książki, audiobooki, gry planszowe komiksy, gamebooki Zakup nowości wydawniczych zgodnie z procedurą 32 500,00 PLN
Kody do e-booków Zakup kodów dostępu do e-booków 4 000,00 PLN
Prenumerata Prenumerata czasopism 3 000,00 PLN
40 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup nowości (książki, audiobooki, gry planszowe komiksy, gamebooki Zakup nowości wydawniczych zgodnie z procedurą I-IV kwartał 2022 r.
Zakup kodów do platformy e-booków Zakup kodów dostępu do e-booków I kwartał 2022 r.
Prenumerata Prenumerata czasopism I-IV kwartał 2022 r
Oznakowanie Druk naklejek informacyjnych na zakupione zbiory I-IV kwartał 2022 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt stanowi odpowiedź na stale rosnące potrzeby czytelnicze użytkowników obydwu bibliotek. Jego realizacja pozwoli na wzbogacenie oferty bibliotek i zwiększenie różnorodności proponowanych zbiorów. Jest odpowiedzią na sugestie zwolenników zbiorów w zarówno w formie tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Spowoduje zwiększenie atrakcyjności biblioteki i realizuje program zaspokajania potrzeb kulturalnych mieszkańców dzielnicy.
powrót