Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 14 NR 27:

SPOJRZENIE W PRZESZŁOŚĆ CZYŻYN

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 14 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Lotnisko Czyżyny- Rakowice, działka nr 32/2 obr. 6 Nowa Huta

Opis projektu

Wielu z nas interesuje się historią, zarówno najnowszą Polski, jak i historią lokalną –związaną z miejscem zamieszkania. Najlepszym sposobem zaznajomienia się z nią są zdjęcia, które najdokładniej obrazują nam zachodzące zmiany. W związku z tym projekt „spojrzenie w przeszłość” będzie miał na celu przedstawienie dzielnicy Czyżyny na starych fotografiach, przedstawiające charakterystyczne lokalizacje, budynki i miejsca. Zdjęcia przedstawią zmiany, jakie nastąpiły przez ostatnie 20, 30, 40 lat. Projekt realizowany będzie przez ustawienie specjalnych tablic w miejscach lubianych przez mieszkańców dzielnicy, na których będą się znajdowały zdjęcia historyczne oraz obecne danego miejsca. Tablice będą ustawione w łatwo dostępnych miejscach. Wybranie lokalizacji i miejsca będą zależne od dostępu zasobów archiwalnych miasta. Tablice swoim wyglądem powinny przypominać znane nam tablice z mapami osiedli.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Taki projekt powinien być atrakcyjny dla mieszkańców, którzy przypomną sobie dawny wygląd prezentowanych miejsc. Projekt będzie również przyciągnąć turystów do dzielnicy, którzy będą mogli zapoznać się i porównać dawny i obecny wygląd prezentowanych miejsc i budynków. Dodatkową atrakcją może stać się spacer „szlakiem tablic”.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie do realizacji Pozyskanie wszelkich praw autorskich do zdjęć oraz sporządzenie odpoweidznich dokumentacji wykonawczych 5 000,00 PLN
Realizacja zadania Wykonanie i montaż tablic 40 000,00 PLN
45 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie do realizacji Pozyskanie materiałów i odpowiednich dokumentacji pierwsza połowa 2022
Realizacja zadania Wykonanie i montaz druga połowa 2022
Charakterystyka długoterminowych skutków: Ocena Muzeum Krakowa propozycji zadania SPOJRZENIE W PRZESZŁOŚĆ CZYŻYN do Budżetu Obywatelskiego o numerze projektu BO.D14.27/21 Projekt SPOJRZENIE W PRZESZŁOŚĆ CZYŻYN o numerze BO.D14.27/21 zgłoszony został w kategorii Kultura. Projekt zakłada ustawienie kilku tablic z widokiem sprzed lat miejsc charakterystycznych Czyżyn. Wnioskodawca podał przykładowe miejsca realizacji zadania 1/ Lotnisko Czyżyny- Rakowice 2/ Kościół św. Brata Alberta, 3/ Osiedle z dawnych lat oraz 4/ okolice ul. Centralnej. W wyniku stwierdzenia podczas weryfikacji merytoryczno – prawnej, że wniosek nie zawiera istotnych informacji potrzebnych do analizy, poproszono Wnioskodawcę o dodatkowe wskazówki i uzupełnienia zgodne z § 16 ust. 1 Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, w szczególności poprzez wskazanie dokładnych lokalizacji (podanie działek), gdzie tablice mają być umieszczone. Wnioskodawca uzupełnił wniosek wskazując propozycje konkretnych działek miejskich. Muzeum Krakowa zweryfikowało propozycje, uzyskując informacje, że tablice mogą być zlokalizowane na działkach: 1/ Lotnisko Czyżyny- Rakowice, działka nr 32/2 obr. 6 Nowa Huta 2/ Kościół św. Brata Alberta, działka nr 118/98 obr. 7 Nowa Huta 3/ Osiedle z dawnych lat, działka nr 275 obr. 7 Nowa Huta 4/ Okolice ul. Centralnej, działka nr 247/3 obr. 54 Nowa Huta Po dokonaniu weryfikacji merytoryczno – prawnej wniosku po jego uzupełnieniu przez Wnioskodawcę, oraz po uzyskaniu przez Muzeum Krakowa stanowisk od właściwych rzeczowo jednostek organizacyjnych UMK tj.: 1/ pismo Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie z 27.07.2021 r. znak IB.54.118.21.KK, 2/ pismo Zarządu Dróg Miasta Krakowa z 26.07.2021 r. znak DW.454.5.24.2021, 3/ pismo Wydziału Skarbu Miasta z 27.07.2021 r. znak GS-13.2.271.2021, Muzeum Krakowa pozytywnie opiniuje wniosek uznając go za realny zarówno w perspektywie czasowej, jak i finansowej. Wskazując, że w przypadku jego realizacji będzie cennym świadectwem przemian jakie zaszły w Czyżynach, jak również ogólnodostępną, cenną lekcją historii lokalnej. Przy realizacji projektu należy uwzględnić uwagi i zastrzeżenia wyrażone w stanowiskach jednostek miejskich powołanych powyżej tj. - w odniesieniu do działki nr 32/2 obr. 6 Nowa Huta oraz 118/98 obr. 7 Nowa Huta umieszczenie tablic może nastąpić wyłącznie pod warunkiem uzgodnienia dokumentacji projektowej z Zarządem Zieleni Miejskiej, - w odniesieniu do działki nr 247/3 obr. 54 Nowa Huta oraz 275 obr. 7 Nowa Huta wchodzących w pas drogowy przy ul. Centralnej oraz ul. Kłosowskiego, umieszczenie tablicy musi nastąpić zgodnie z zasadami ustawy o drogach publicznych oraz pod warunkiem uzgodnienia i uzyskania akceptacji Zarządu Dróg Miasta Krakowa
powrót