Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 6 NR 6:

WIDOKowa aktywność

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 6 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren należący do Szkoły Podstawowej nr 153 usytuowany między budynkiem szkoły, amfiteatrem, a Młynówką Królewską. Działka nr K-6 144/3

Opis projektu

Trening na powietrzu to doskonały wybór podczas ciepłych, letnich dni. Pozytywnie wpływa na wydolność organizmu oraz samopoczucie osoby ćwiczącej. Urządzenia dostępne na zewnętrznych siłowniach są tworzone w taki sposób, by mogły z nich korzystać zarówno osoby nie mające na co dzień styczności ze sportem, jak i te bardziej zaawansowane. O zaletach ćwiczeń na powietrzu nie trzeba nikogo przekonywać. Wysiłek fizyczny          w plenerze to doskonała alternatywa dla ćwiczeń na siłowni lub w domu,  w którym nie zawsze mamy odpowiednią motywację na trening. Siłownie      na świeżym powietrzu cieszą się obecnie ogromną popularnością, ponieważ można z nich bezpłatnie korzystać w wielu miastach. Nic dziwnego, ponieważ korzystanie z nich pozytywnie wpływa na organizm osoby ćwiczącej. Co więcej w „WIDOKowej aktywności” ćwiczenia będzie można połączyć z jednoczesną opieką nad dzieckiem.  Będzie to doskonała forma relaksu i podnoszenia swojej kondycji dla całych rodzin. W czasie gdy rodzice będą ćwiczyć na siłowni, to dzieci mogą bezpiecznie bawić na placu zabaw, mini parku linowym, czy grać w gry podwórkowe. Jest to więc doskonała i zdrowa alternatywa dla bezczynnego siedzenia na ławce. Pozytywnie wpływa na wydolność organizmu oraz samopoczucie osoby ćwiczącej. Siłownie zewnętrzne łączą pokolenia i pozwalają każdemu dbać o formę.

W ramach „WIDOKowej aktywności” powstaną:
1. Mini Park linowy dla dzieci - bezpieczny , umieszczony na miękkiej nawierzchni.
2. Siłownia zewnętrzną dla dzieci – cztery urządzenia, umieszczone na trawie:
· Biegacz kids
· Jeździec kids
· Orbitrek kids
· Rowerek kids.
3. Gry podwórkowe wykonane z prefabrykowanej masy termoplastycznej, odznaczające się dobrą przyczepnością do podłoża, wysoką odpornością      na ścieranie i wpływ warunków atmosferycznych. Nie pękają w czasie eksploatacji.
4. Siłownia dla seniorów, składającą się z urządzeń dostosowanych dla osób  w podeszłym wieku, dzięki czemu podczas korzystania z nich nie zostają nadwyrężone mięśnie i stawy. Korzystanie z takiej siłowni wspomaga procesy rehabilitacyjne.
5. Siłownia zewnętrzna: orbitrek, wioślarz, biegacz, podciąg nóg, prasa nożna, masażer pleców, masażer bioder, ławka. Siłownia będzie umieszczona       na bezpiecznej nawierzchni poliuretanowej.
6. Sprzęt do streat workout, na którym można wykonywać ćwiczenia  z wykorzystaniem masy własnego ciała.
7. Stoły zewnętrzne do tenisa stołowego.
8. Stół do gry w szachy, warcaby.
9. Ławki i kosze na śmieci.
Teren wokół SP 153 jest idealnym miejscem na stworzenie parku dla aktywności fizycznej. Będzie on ogólnodostępny i każdy mieszkaniec Dzielnicy VI skorzysta   z umieszczonych tu atrakcji. Na koniec ćwiczeń można tu  będzie odpocząć  w cieniu drzew i podziwiać ogród stworzony przez dzieci z klas 1-3.  

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Każdego dnia siedzimy w pracy, potem w samochodzie, wreszcie  na kanapie przed telewizorem. Niestety, nie odbija się to wszystko pozytywnie na naszym zdrowiu. Siedzący tryb życia w połączeniu z przetworzoną żywnością pełną cukru to najkrótsza droga do otyłości            i związanych z nią chorób. Pandemia dodatkowo spotęgowała ten problem.
Problem ten dotyczy zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Na szczęście coraz więcej osób dostrzega potrzebę zmiany swojego trybu życia. Wokół wszędzie propaguje się aktywność fizyczną i świadomość konsumencką w codziennym odżywianiu. Siłownie plenerowe, które coraz częściej można spotkać w parkach, na skwerach i bulwarach doskonale wpisują się w ten trend. Są one ogólnodostępne i darmowe, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza dla seniorów.
Solidne i proste w obsłudze sprzęty służą do ćwiczeń różnych partii ciała. Systematyczne ćwiczenia na powietrzu znakomicie dotleniają organizm i pomagają budować kondycję. Mimo fizycznego zmęczenia treningiem na siłowni zewnętrznej człowiek zaczyna skuteczniej wypoczywać, lepiej się wysypiać, jest bardziej skoncentrowany, ma lepszy nastrój.  Ćwiczenia na powietrzu to doskonałe uzupełnienie codziennego spaceru, marszu czy joggingu.
Dzięki ćwiczeniom można wzmocnić najważniejsze grupy mięśniowe. Biegacz, orbitrek, wahadło, narciarz, wioślarz, maszyny do wyciskania – to tylko niektóre propozycje sprzętów do efektywnego treningu. Siłownie zewnętrzne są dostępne dla wszystkich. Każdy może znaleźć  urządzenie odpowiednie dla jego kondycji i wieku.
Dlatego powstał pomysł stworzenia parku rekreacyjnego na terenie znajdującym się wokół szkoły. Park byłby przeznaczony dla: dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów – dla wszystkich niezależnie od wieku. Chcielibyśmy, aby mieszkańcy osiedla Widok, czy całej dzielnicy mogli korzystać z tego parku.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Siłownia dla dzieci Zakup, transport i montaż czterech urządzeń: biegacz kids, jeździec kids, orbitrek kids , rowerek kids. 30 000,00 PLN
Siłownia dla seniorów Zakup, transport i montaż pięciu urządzeń dostosowanych do potrzeb osób starszych. 35 000,00 PLN
Siłownia zewnętrzna Zakup, transport i montaż dziewięciu urządzeń; orbitrek, biegacz, wioślarz, rower, ławka, masażer pleców, masażer bioder, podciąg nóg. 150 000,00 PLN
Strefa street workout Zakup, transport i montaż urządzeń. 40 000,00 PLN
Nawierzchnia Wykonanie bezpiecznej nawierzchni poliuretanowej pod Mini Parkiem Linowym, siłownią zewnętrzną i strefą streat workout. 170 000,00 PLN
Ławki miejskie Zakup, transport i montaż trzech ławek miejskich. 4 000,00 PLN
Stoły do tenisa Zakup, transport i montaż dwóch stołów zewnętrznych do tenisa. 10 000,00 PLN
Stół do gry w szachy, warcaby Zakup, transport i montaż jednego stołu do gier na zewnątrz. 6 000,00 PLN
Kosze na śmieci Zakup, transport i montaż dwóch koszy na śmieci. 1 500,00 PLN
Tablica z regulaminem Zakup, transport i montaż dwóch tablic z regulaminem korzystania z WIDOKowej aktywności. 2 000,00 PLN
Furtki Zakup, transport i montaż dwóch furtek w ogrodzeniu szkolnym od strony amfiteatru i Młynówki Królewskiej. 3 000,00 PLN
Plac zabaw Doposażenie istniejącego placu zabaw. 80 000,00 PLN
Projekt budowlany Wykonanie projektu zgodnie z założeniami zawartymi w opisie zadania. 20 000,00 PLN
Mini Park Linowy Zakup, transport i montaż Mini Parku Linowego dla dzieci. 30 000,00 PLN
Gry podwórkowe Zakup, transport i montaż czterech gier podwórkowych. 25 000,00 PLN
606 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie projektu Wykonanie projektu zgodnie z założeniami zawartymi w opisie zadania I kwartał 2022
Montaż nawierzchni Wykonanie montażu nawierzchni poliuretanowej pod Mini Park Linowy, Strefę streat workout , siłownię zewnętrzną. II kwartał 2022
Montaż wszystkich urządzeń oraz małej architektury Wykonanie: Mini Parku Linowego, gier podwórkowych, siłowni dla dzieci, seniorów i siłowni zewnętrznej, strefy streat workout, stołów do tenisa stołowego i gier, ławek, koszy, tablic z regulaminem oraz doposażenie placu zabaw, a także wykonanie furtek. II kwartał 2022
Charakterystyka długoterminowych skutków: Budowanie wzajemnych relacji sąsiedzkich, integracja lokalnej społeczności, rozrywka, możliwość wspólnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, rozwój kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Krakowa.
powrót