Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 16 NR 8:

KSIĄŻKI DLA BIBLIOTEKI

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 16 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Biblioteka Kraków Filia nr 50 i 51

Dodatkowe lokalizacje: Biblioteka Kraków, Filia nr 50, os. Kościuszkowskie 5 Biblioteka Kraków, Filia nr 51, os. Kalinowe 4

Opis projektu

Zakup książek, gier planszowych oraz kodów dostępu do platformy e-booków, dla dwóch filii Biblioteki Kraków działających się na terenie Dzielnicy XVI:
- Biblioteka Kraków, Filia nr 50 – os. Kościuszkowskie 5 (nowości wydawnicze – ok. 200 woluminów)
- Biblioteka Kraków, Filia nr 51 – os. Kalinowe 4 (nowości wydawnicze ok. 200 woluminów, gry planszowe – ok. 50 sztuk).
Korzystanie z zasobów bibliotek publicznych jest bezpłatne i ogólnodostępne. Projekt służył będzie wszystkim mieszkańcom Dzielnicy XVI, bez względu na wiek, wykształcenie czy status społeczny. Zakupione książki w formie tradycyjnej i elektronicznej (kody dostępu do platformy e-booków) umożliwią wszechstronny rozwój zainteresowań lokalnej społeczności. Książki popularnonaukowe pomogą użytkownikom biblioteki – dzieciom, młodzieży i dorosłym – ugruntować i poszerzyć wiedzę z zakresu interesujących ich tematów. Księgozbiór zostanie również uzupełniony o lektury szkolne oraz najnowsze pozycje z zakresu literatury pięknej. W Filii nr 51 funkcjonuje bardzo popularna wypożyczalnia gier planszowych, zakupione gry będą dodatkowym uatrakcyjnieniem oferty biblioteki. W filiach prowadzona będzie również działalność kulturalna i edukacja regionalna. Zakupione zostaną również materiały eksploatacyjne (folia do oprawiania książek oraz podpórki do książek) dla podniesienia estetyki biblioteki.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Książka to podstawowe źródło wiedzy, jednak nie każdego stać na jej zakup. Biblioteka Kraków systematycznie uzupełnia księgozbiór o nowe pozycje, mimo to liczba dostępnych tytułów wciąż nie jest wystarczająca w stosunku do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Projekt ma na celu poprawienie tej sytuacji. Uzupełnienie księgozbioru o nowości ukazujące się na rynku wydawniczym wpłynie na zwiększenie atrakcyjności biblioteki, dzięki czemu spełni ona wymagania społeczne. Na bazie zakupionej literatury biblioteki będą mogły zorganizować cykle wystaw oraz lekcji o tematyce historycznej, regionalnej, ekologicznej itp. dla okolicznych szkół i przedszkoli, a także spotkania autorskie. Użytkownicy biblioteki zyskają dostęp do książek elektronicznych w każdym miejscu i o każdej porze. Gry planszowe to połączenie edukacji z rozrywką i baza do miłego spędzania czasu w bibliotece.


 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup nowości czytelniczych Zakup książek do Filii nr 50 10 000,00 PLN
Zakup nowości czytelniczych Zakup książek do Filii nr 51 10 000,00 PLN
Zakup kodów dostępu do platformy e-booków Zakup kodów dostępu do platformy e-booków dla Filii nr 50 oraz Filii nr 51 10 000,00 PLN
Zakup gier planszowych Zakup gier planszowych do Filii nr 51 5 000,00 PLN
Zakup materiałów eksploatacyjnych Zakup folii i podpórek do Filii nr 50 oraz Filii 51 1 300,00 PLN
Działalność kulturalno-edukacyjna Formy wizualne o charakterze informacyjno - kulturalnym, warsztaty, spotkania autorskie 1 000,00 PLN
Oznakowanie Druk naklejek informacyjnych na zakupione zbiory 200,00 PLN
37 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup nowości czytelniczych Zakup książek zgodnie z regulaminem i procedurą II – IV kwartał 2022 r.
Zakup kodów dostępu do platformy e-booków Zakup kodów dostępu do platformy e-booków zgodnie z regulaminem i procedurą I kwartał 2022 r.
Zakup gier planszowych Zakup gier planszowych zgodnie z regulaminem i procedurą II – IV kwartał 2022 r.
Zakup materiałów eksploatacyjnych Zakup folii oraz podpórek procedurą I kwartał 2022 r.
Działalność kulturalno-edukacyjna Formy wizualne o charakterze informacyjno - kulturalnym, warsztaty, spotkania autorskie I – IV kwartał 2022 r.
Oznakowanie Druk naklejek informacyjnych II – IV kwartał 2022 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zwiększenie dostępu do książek elektronicznych i gier planszowych, promocja czytelnictwa, dostęp do nowej oferty wydawniczej.
powrót